Přihlaste se k zobrazení dalšího obsahu určeného pouze pro rodiče. Naleznete zde mnoho fotografií a videí.
Pokud si chcete vytvořit účet na našich stránkách, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře ZDE
Dění z DS SAURUS
21. - 25. 4. 2025 - Saurus a Den Země
Ráno u stolečků měli děti k dispozici kartičky třídění odpadků( děti přiřazovaly odpadek ke správné popelnici), pokládání kamínků na obrázky, co do řády nepatří, co se z čeho vyrábí, vyhledávání obrázků a další.
Mladší děti: Hned v úterý jsme si řekli, kdo má svátek. Ano naše Země a tak jsme si celý týden o naší planetě, přírodě a materiálech povídali. Ukázali jsme si, co je dobré pro naši planetu a naopak, co ji škodí. Dobré je například třídit odpadky a tak si to i děti vyzkoušely a roztřídily nepořádek z naší planety. Vytříděné materiály se recyklují. A my jsme si dětmi společně zkusili vyrobit vlastní papír, ze kterého pak vznikla naše zeměkoule. Zazpívali jsme zemi k svátku různé písničky a děti k nim zahrály na hudební nástroje. Vytvořili jsme si strom přání společně s velkými dětmi. Při velkém cvičení jsme si zahráli na zvířátka a protáhli jsme se s kroužky. Cvičili jsme chytání a házení míče. Vypracovali jsme si grafomotorický list - země (kruh). Třídili jsme různé materiály a zkoušeli, které plavou a za jakých podmínek. Společně jsme se podívali, jak vzniká látka v pohádce Krtek a kalhotkám přišel. Ven jsme chodili po okolo školky nebo na zahradu. V deštivých dnech jsme pozorovali šneky 🐌.
Starší děti: Tento týden jsme si se staršími dětmi povídali o Dni Země. Toto téma zahrnuje třídění odpadu a také materiály, co se z čeho vyrábí. V úterý měla naše Země svátek, proto jsme si řekli, co je pro ni dobré a co ne. Prohlédli jsme si planetu z vrchu a něco si o ní pověděli. Povídali jsme si o tom, jestli je správné vyhodit něco do vody, či lesa a proč to planetě ubližuje. V úterý jsme si zacvičili jógu, při relaxační hudbě a řekli si básničku na oslavu dne Země. Naučili jsme se písničku Z čeho jsou věci, která nás provázela celým týdnem. U ní jsme si řekli, jaké máme druhy materiálů a děti poznávaly z čeho jsou vyrobeny naše nástroje. Poté jsme si písničku i doprovodili. Řekli jsme si jaké máme kontejnery, žluté, modré, zelené, ale že máme i černé, hnědé a červené. Děti přiřazovaly k popelnicím správné odpadky a vysvětlili jsme si proč bychom danou věc vyhodili právě tam. Seznámili jsme se s novým pojmem recyklace, který jsme si vysvětlili na výrobě papíru a také jsme se podívali na krátké naučné video o recyklaci. Cvičili jsme s papírovými kuličkami a protáhli celé tělo. Nejprve jsme se, ale zahřáli při hře Naše země. Děti chodily do kola a vymýšlely, kdo po naší zemi může jít a napodobovaly jeho chůzi dle tempa zadaného dřívky. Následovala také překážková dráha: Čistíme náš les, kdy děti chodily přes překážky (přes kameny – obruče, klikatou cestičkou – slalomem a přes provaz, a nakonec přes lávku – lavička, nakonec odpadek vyhodily do pytle na odpadky). Zahráli jsme si i další pohybové hry Dotkni se země, Planeta a Odpadkový mišmaš, a také si děti vyzkoušely odpadkovou štafetu, kdy ve dvojicích sbíraly odpady do pytlíku. I tento týden nás také čekala pohádka o princezně Zemi a práce s ní. Vyrobili jsme si popelářské auto, které veze staré obaly vystřižené z různých letáků a také Zemi z kartonu, která může sloužit jako zápich do květináče, nebo loutka. Děti namalovaly přání pro naši Zemi, které potom představily i ostatním dětem. Někdo kreslil Zemi, někdo jak jde do lesa na procházku, všechny nápady byly krásné. Vypracovali jsme si grafomotorické listy: Cesta k popelnici, Zeměkoule a pracovní list: Země (vyhledávání geometrických tvarů). Na procházky jsme chodili do okolí školky, do parku, kde jsme pozorovali šneky po dešti.
14. - 18. 4. 2025 - Saurus plete pomlázku
U stolečků měli děti připravené různé pomůcky na procvičení zrakového vnímání a předmatematických představ. Děti spojovaly dvě půlky vajíček, hledaly stíny nebo dvě stejná vajíčka, pokládaly kamínky na obrázek, který do řádku nepatří a skládaly puzzle.
Mladší děti: Tento týden jsme si s dětmi povídali o Velikonocích - zvyky, tradice, symboly. V pondělí jsme si potřeli vyfouknutá vajíčka herkulesem a vyváleli jsme si je v krupici. Následně jsme si je temperovými barvami nabarvili. S obrázky jsme si pověděli něco málo o Velikonocích a ukázali jsme si i některé věci, které k Velikonocům patří (pomlázka, řehtačka, kraslice, ....). Na LCD obrazovce jsme si roztřídili obrázky, které patří k Velikonocům. Naučili jsme se novou básničku Velikonoce a krásnou písničku Pomlázka, kterou jsme si zazpívali i s hudebními nástroji. Zahráli jsme si hry jako např.: Zvedni vajíčko, Zajíček své jamce, Hledání vajíček. Také jsme si vyrobili vlastní kraslici, kdy si děti nad vajíčko udělali skvrnku barvičky a stěrkou na okna setřeli. Vznikli tak krásně nabarvené kraslice a děti si na ně dolepily obrázky z razniček. Zacvičili jsme si při velkém cvičení. Nejprve jsme se rozehřáli při písničce Velikonoce. Zahráli jsme si Zvedni vajíčko, protáhli jsme se a proběhli králíčkovou dráhu. Nakonec se nám po třídě rozkutálela barevná vajíčka (míčky) a děti je sbíraly do stejně barevných obručí (hra s padákem). Udělali jsme si grafomotorický list, kdy jsme ozdobili vajíčko. Užívali jsme si také krásného počasí na zahradě.
Starší děti: Tento týden jsme si společně povídali o VELIKONOCÍCH. Hned v pondělí jsme začali tvořit kraslice za pomoci lepidla, krupice a vodových barev. Děti potřely vajíčko lepidlem a po zaschnutí pomalovaly vodovými barvami. Vznikli nám krásné kraslice, které jsme si zapíchli do záhonku před baráčkem, který si děti tvořily v minulých týdnech. Dalším výtvorem byl obrázek kraslice z papíru – zapouštění barev do mokrého podkladu a domalování detailů černou fixou. Během celého týdne jsme si povídali o velikonocích. Co patří k velikonocům (beránek, pomlázka, mazanec, vajíčka, kraslice, …). Co se dělá před a na velikonoce (barvení vajíček, pletení pomlázky, …). Seznámili jsme se s básničkou Velikonoce + pohyb. Naučili jsme se novou písničku o velikonocích a pomlázce. K písničce jsme si zahráli na hudební nástroje a vyzkoušeli jsme i nová ozvučná dřívka a rolničky. Jako každé pondělí jsme si protáhli naše těla při józe a ve středu měli velké cvičení, kde jsme nacvičovali hod a chytání míče. Zahráli jsme si různé pohybové hry, jako Zvedni vajíčko, Slepička hlídá vajíčka a na Zlatou bránu. Abychom procvičili i jemnou motoriku, tak jsme si v kruhu i ve třídě různě předávali papírové vajíčko za pomoci dřevěného kolíčku na prádlo. Nezapomněli jsme ani na logopedickou chvilky, kdy jsme procvičili naše ústa, dech a sluch. Po skupinkách jsme řadili vajíčka dle pokynu (první, poslední, nad, pod, vedle, …) a vypracovali jsme si grafomotorický a pracovní list. Podívali jsme se na videa, jak se ještě můžou barvit vajíčka a paní učitelka nám ukázala, jak se barví vajíčka koupenými barvami. Přejeme krásné prožití velikonočních svátků.
7. - 11. 4. 2025 - Saurus na dvorku
Ráno u stolečku měly děti k dispozici různé didaktické pomůcky. Skládaly puzzle, přiřazovaly srst ke zvířátkům, pokládaly geometrické tvary na zvířátka, dojily kravičku, podle čísla přiřazovaly počet zvířátek k farmě, na stíny pokládaly obrázky a dávaly slepičkám do hnízda vajíčka podle počtu puntíků.
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme se v pondělí seznámili s tématem tohoto týdne: Saurus na dvorku. Řekli jsme si, jaká zvířátka na dvorku najdeme a děti rozhodovaly, která do farmy nepatří a jen se nám tam zatoulala ze Zoo. To jsme také procvičili na LCD obrazovce. Tento týden jsme se učili písničku Když jsem já sloužil. Rozezpívali jsme se jako zvířátka a procvičili tak jejich hlasy. Písničku jsme si procvičovali i s loutkami zvířátek a také si ji děti doprovodily na rytmické nástroje. Přečetli jsme si pohádku o kohoutkovi. I tento týden nás čekalo velké cvičení. Zahráli jsme si pohybové hry Na domečky, Mláďátko se ztratilo a Na zvířátka. Protáhli jsme se s barevnými šátky a proběhli jsme si opičí dráhu. Děti zde navštěvovaly různá zvířátka (prolézaly tunelem, přecházely přes kameny, chodily po laně a skákaly obručemi snožmo). Tvořili jsme prasátko z papírového talířku, na kterém si děti procvičily stříhání a lepení. Měly na výběr zda si oči domalují, nebo vystřihnou a nalepí. Zvířátka jsme si procvičili pomocí hádanek. Děti také trénovaly sluch pomocí zvuků zvířátek. Dojili jsme kravičku a řekli jsme si, co nám kravička dává a následně, co se z mléka vyrábí, a co nám dávají další domácí zvířátka. Děti si vypracovaly pracovní list: Spojování mláďátek a grafomotorické listy: Klubíčko pro koťátko a Hledání cesty k mamince.
Starší děti: Tento týden jsme si povídali o zvířátkách na farmě. Naučili jsme si tematickou básničku V ohrádce a písničku Naše zvířátka. Vyrobili jsme si ovečku z bublinkové fólie a slepičku z papírového tácku. Na nástěnce jsme si společně s mladšími dětmi vytvořili krásnou farmu. Protáhli jsme se při józe, zacvičili jsme si a zahráli si spoustu her, ať už pohybových (Na kocourka a myš, Hledej zvířátka, ...), sluchových (Hledám svou maminku) nebo didaktických (Mláďata, Kdo je za dveřmi v chlívku?). Zacvičili jsme si s plyšáky a proběhli přes psí cvičiště. Přišla nás také navštívit fenka Eliška (plyšák) se svými štěňátky a byla tu s námi celý týden. Vypracovali jsme si pracovní list, kdy děti přiřazovaly stejné obrázky a hledaly zvířecí rodiny. Dokreslovali jsme ovečce vlnu a cestičku zvířátkům za potravou – grafomotorika. Podívali jsme se na vzdělávací videa Eda a zvířátka na statku, jak dělají a Eda a zvířátka na farmě a jejich mláďátka. Přečetli jsme si pohádku Jak mluví zvířátka. Na tabletu/LCD obrazovce jsme si s dětmi rozřazovaly zvířátka a hledali zvířecí rodiny. Prohlédli jsme si krásné nové knížky, kdy každá knížka byla o jiném zvířátku z farmy. Na logopedii jsme si procvičili jazýčky a pusinky, udělali jsme si závod zvířátek na farmu – dechové cvičení, a zahráli na mňoukavou kočku – sluchové cvičení. Na angličtině děti opakovaly slovíčka a fráze. U stolečku si vypracovaly pracovní list na téma Velikonoce – počítání a zapisování puntíků.
4.4. Saurus a jeho zahrádka
Děti měli ráno u stolečků k dispozici stínohraní, puzzle, skládání zeleniny podle předlohy... Na koberečku si děti hrály s kolejemi a v kuchyňce.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si písničku Hřej sluníčko, hřej. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme dneska den, měsíc a jaké je venku počasí. Krásný slunečný den. Za doprovodu ukulele jsme si zatančili a zazpívali písničku Šel zahradník do zahrady. Děti pantomimicky předváděly to, co se zpívá v písničce. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku a procvičili jsme nás dech a pusinky. Foukali jsme do kuliček zimy, kterou jsme tak odfoukli pryč a přivítali jsme jaro. Vyrostli nám kytičky a z dětí se staly včeličky a čmeláci. Do hudby klavíru létaly z kytičky na kytičku a bzučely. Zatančili jsme si s padákem, vyrostli nám kytičky, které jsme posbírali a dali do správného záhonku podle barvy. Postupně jsme si společně nakreslili tulipán.
Starší děti: Přivítali jsme v ranním kroužku. Zopakovali jsme si písničku, kterou jsme si zazpívali a doprovodili tleskáním a dupáním. Zatančili jsme si jako žížaly a zopakovali si básničku. Udělali jsme si dechové cvičení s kytičkou a pylovými kuličkami, děti vydechovaly a foukaly do dlaně, či pěstičky. Popovídali jsme si i živočiších , kteří žijí na zahradě. Zahráli jsme si smyslovou hru Na zapomnětlivého zahradníka. Děti si důkladně prohlédly obrázky zahradnických potřeb, poté jsme obrázky zakryli a zkusili si věci vyjmenovat, nakonec jedna z věcí zmizela. Děti hádaly, co to bylo. Po svačince jsme si procvičili uši, oči, ale hlavně orientaci v prostoru. Děti podle pokynů paní učitelky ( vedle, nad, pod…) pokládaly dané obrázky. Dále nás čekalo vyrábění zeleninky o které jsme si povídali včera. Děti si vybraly zda chtějí mrkev, nebo ředkvičku. Na vystřižený podklad děti trhaly malé papírky a lepily je. Nakonec zbývalo už jen dodělat lístečky, tedy nastříhat proužky papíru. A bylo hotovo, mohli jsme vyrazit ven na procházku do okolí školky, kterou jsme zakončili na zahradě. Děti jezdily na motorkách, houpaly se na houpačkách a hrály si na pískovišti.
3.4. Saurus a jeho zahrádka
Děti ráno měly k dispozici hledání stínů rostlinek, puzzle, skládání kamínků a plstěných kuliček na motýlka a kytičku. Hrály si na koberečku s legem, kočárky a kolejemi.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s básničkou. Zazpívali jsme si písničku Šel zahradník do zahrady. Čekalo nás cvičení a tak jsme se nejdříve zahřáli při hře na semínka. Děti byly semínka. Když hrála pomalá písnička, tak děti pomalu chodily do kolečka. Když se písnička změnila, vyrostly z nich kytičky. Protáhli jsme se společně s barevnými kytičkami. A jako zahradníci jsme si prošli překážkovou dráhu, při které jsme nejdříve zasadili semínka, zalili jsme ho a vyrostla nám ředkvička. Po svačince jsme si poslechli pohádku o krtečkovi a semínku. Povídali jme si o tom, co se v pohádce stalo a zopakovali jsme si, jak semínka rostou. Zkontrolovali jsme naši řeřichu a zjistili jsme, že přes noc nám již opravdu hodně vyrostla.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku i písničku, na kterou jsme si i zatancovali. Přečetli jsme si pohádku Krtek a semínko, kde se krtek dozvěděl, jak semínko klíčí, roste, kvete a poté se mu narodí semínko nové. Pracovali jsme s pohádkou a děti odpovídaly na zadané otázky. Také my jsme tedy museli zkontrolovat zda nám naše semínka hrášků a fazolí již naklíčily. Děti se přes lupu podívaly na klíčky a zjistily, že hrášek již klíčky má, zatímco fazole zatím ne. Zahráli jsme si pohybovou hru na Semínka. Jedno z dětí se stalo sluníčkem a druhé vodou, sluníčko děti probouzelo a vodička je zalévala(chytala), tuto hru jsme na žádost dětí hráli hned několikrát. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, počasí, měsíc a zopakovali jsme si jarní kytičky. Dále nás čekal pracovní list, kde děti hledaly a vybarvovaly shodné obrázky na zahrádce. Po svačince jsme si zaseli naše zahrádky k připraveným domečkům, které jsme si vložily do misky společně s dřevěným plůtkem. Když všechny děti měly zasazeno, dodělali jsme si naše výtvory. Děti si dokreslily k přilepeným semínkům dané stádium rostlinky. Ven jsme se šli projít do parku, kde jsme si pohráli na kamínkách a proběhli se na zahradě.
2.4. Saurus a jeho zahrádka
Ráno děti měly k dispozici u stolečků skládání puzzle, pokládání hrášků podle počtu, hledání obrázků živočichů v rýži a hledání stínů. Pohráli jsme si v kuchyňce i na koberci s auty a legem.
Mladší děti: V ateliéru jsme si nalepili konvičku nad zahrádku, přidali jsme semínka a následně nakreslili, jak semínka zaléváme. Přivítali jsme se v ranním kroužku a připomněli jsme si písničku Šel zahradník do zahrady. Zkontrolovali jsme semínka řeřichy, která nám už krásně klíčí. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si vymalovali domeček k našemu opravdovému záhonku. Do záhonku jsme si dali hlínu a zaseli travičku. Nakonec děti postavily plot. Ven jsme šli na zahradu, kde jsme s dětmi zaseli ředkvičku a hrášek. Děti si hrály na pískovišti a běhaly po zahradě.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku a zopakovali si básničku. Zahráli jsme si pohybovou hru na zahradníka, kdy semínka tancovala a když se hudba zastavila zahradník všechna semínka ,, zasel do květináčů (obručí) a zalil” poté mohl začít přesahovat. Řekl které barvy obručí se mají prohodit, děti si tak procvičily postřeh i barvy. Rozběhali jsme se do rytmu dřívek jako zvířátka, která můžeme potkat na zahradě. Protáhli jsme se s obručemi, procvičili jsme hlavu, ruce, trup i nohy. Nakonec nás čekala překážková dráha. Děti přenášely semínka přes různé překážky a na konci je přiřadily ke správné barvě. Když měly všechny děti docvičeno, všechna semínka jsme si spočítali a zjistili tak, že nejvíce je zelených. Po svačince jsme si u kalendáře řekli jaký máme den a počasí. Podívali jsme se na krátké naučné video o pěstování zeleniny. Některou zeleninu jsme si zopakovali hádankami. Děti se následně rozdělily do dvou skupinek a rozdělovaly určenou zeleninu na malou a velkou. Děti si dnes pracovaly na svém výrobku: Vývoj semínka. Nalepily si na čtvrtku hnědý papír jako zem a do ní nalepily semínka. Nakonec si vybarvily kvítek, který si tam zítra nalepíme. Projít jsme se šli do okolí školky, kde jsme si v parku proběhli a zahráli hru Uvíjíme věneček. Děti také objevily krásně voňavé fialky. Procházku jsme zakončili na zahradě, kde si děti nachystaly do misek hlínu na zítřejší setí a pohrály si na pískovišti
1.4. Saurus a jeho zahrádka
Mladší děti: Ráno jsme si vymalovali konvičku. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili jsme si Kolo, kolo mlýnský. Zopakovali jsme si písničku Hřej sluníčko, hřej. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc a jaké je dnes počasí. Zahráli jsme si pohybovou hru na semínka a kapičky. Po svačince jsem si připomněli o čem si povídáme, a jaké známe zahradní nářadí. Seznámili jsme se s písničkou Šel zahradník do zahrady. Rozezpívali jsme se a procvičili si pusinky. Písničku děti zpívali s klavírem, hudebními nástroji i v pohybu za doprovodu ukulele. Před vycházkou jsme si ještě vystřihli konvičky.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku básničkou. Zazpívali jsme si písničku Šel zahradník do zahrady a u toho si zatančili krátký taneček. Děti si zahrály hru na Semínka, paní učitelka byla zahradník a zasela semínka. Dvě vybrané děti se staly deštíkem a sluníčkem a postupně semínka probouzely. Když byla všechna semínka probuzená, prozkoumaly jsme ta semínka opravdová. Děti hádaly jaká semínka patří jaké květině. Uhádli jsme skoro všechna, a proto jsme si zkusili hned některá vložit do nádobky s namočenou vatou a v dalších dnech budeme pozorovat zda nám vyklíčí. U kalendáře jsme si řekli, co máme za den, počasí a nový měsíc. Po svačince jsme se rozmluvili a rozezpívali nejprve jako zahradníci a pak jsme zpívali různá slovíčka k tématu Zahrada. Naučili jsme se písničku Tancovala žížala, kterou jsme si následně i doprovodili na rytmické hudební nástroje. Některé děti si dokonce vyzkoušely jednoduchý doprovod na xylofon. Nakonec si děti vypracovaly pracovní list- Kytičky v květináči a zopakovali si, co květina k růstu potřebuje.
31.3. Saurus a jeho zahrádka
Mladší děti: V ateliéru jsme si ráno namalovali záhonek s hlínou a travičkou. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Bylo zamračeno a pršelo. Tak jsme se rozhodli, že zkusíme přivolat sluníčko písničkou a tanečkem Hřej sluníčko, hřej. A povedlo se! Zacvičili jsme si pondělní jógu při veselé hudbě. Po svačince na nás čekal záhonek s různými semínky, které jsme pozorovali lupou. Děti hádaly, jaká semínka tam jsou. Pojmenovali jsme si různé zahradní nářadí a přemýšleli, k čemu se používá. Poté jsme si společně zaseli řeřichu a řádně ji zalili. Nakonec jsme si společně u stolečku vypracovali grafomotorický list - mrkvičky.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku a pověděli si jaké téma nás tento týden čeká. Popovídali jsme si, co a koho můžeme najít na zahradě. Děti se objevily v ,,obchodě” se zahradnickými potřebami a vybraly si každý jeden obrázek a za úkol měly popsat, co na něm vidí, nebo k čemu se používá. Zacvičili jsme si pondělní jógu, protáhli jsme se při relaxační hudbě. Naučili jsme se básničku Zahradnická a u kalendáře jsme si řekli, co máme za den, roční období i počasí. Dnes jsme si také počasí zopakovali i anglicky. Po svačině nás čekala pohádka o semínku, ve které jsme se dozvěděli, co semínko potřebuje k tomu, aby vyrostlo. Některá semínka jsme si prohlédli a řekli jsme si, kde je můžeme najít( v jablku, květině…) Nakonec si děti vybarvily domeček, abychom s ním zítra mohli pracovat a vyrazili jsme ven. Šli jsme se projít do okolí školky, kde jsme pozorovali jarní kytičky.
28. 3. 2025 Saurus jde do knihovny
Dnes jsme si užili krásně slunného dne na výletě. Od školky jsme ráno vyrazili na vlak, který měl modrou barvu, jak vám určitě děti rády poví. Nasedli jsme do vlaku a hurá směr Lázně Bělohrad. Tímto směrem nás čekal jeden tunel, který jsme si náramně užili, protože nám pan průvodčí nechal zhasnout světla. Dorazili jsme, nasvačili se a vyrazili k rybníku. Tam na nás čekala cesta krásnou přírodou s dřevěnými sochami. Proběhli jsme se a hledali, které sochy jsou nové. Pod altánkem jsme si dali zaslouženou dobrůtku, na kterou se všichni účastníci výletu již moc těšili. Dokončili jsme cestu kolem rybníka, pohráli jsme si na hřišti a hurá na autobus. Při čekáni na autobus jsme se ještě proběhli v parku.
27. 3. 2025 Saurus jde do knihovny
Ráno si děti hrály na koberci. Stavěly si domeček a hrály si na rodinu. Také jsem si prohlíželi knížky a vařili v kuchyňce.
Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi dolepili náš výtvor. Přivítali jsme se a zatančili si Kolo, kolo mlýnský a hurá na velké cvičení. Nejprve jsme se s dětmi rozehřáli při hře Na sochy. Zahráli jsme si hru “Pohádkový kolotoč”. Děti se točili v obruči a jakmile paní učitelka řekla nějakou pohádkovou postavu, děti ji měly předvést (drak-létání, čarodějnice-hrbit se a chodit o holi, králíček-skákání,…). Protáhli jsme se s malými kroužky a nakonec jsme proběhli pohádkovou dráhou, kdy děti na konci dráhy měly přiřadit knihy podle barvy nebo geometrického tvaru. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku. Poslechli jsme si logopedickou pohádku Jak jazýček vyrazil na výlet. Udělali jsme si dechová cvičení, kdy jsme foukali o papírku. Nakonec jsme si s dětmi na LCD obrazovce procvičili zrakové vnímání a přiřazovali jsme barevné puntíky ke stejně barevným knihám. Děti si u stolečku udělaly grafomotorický list - kruh, horizontální čára.
Starší děti: U stolečku si děti dotvořily své vlastní pohádkové knížky - leporela. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si písničku. Děti k písničce hrály na tělo - tleskání a pleskání o stehna. Společně jsme si zahráli pohybovou pohádkovou hru. Paní učitelka jako čarodějnice vždy děti začarovala do pohádkových postav a děti měli tančit, chodit nebo létat jako daná postava. Ale když se vypnula hudba, museli hned najít svůj domeček. Postupně ale domečků ubývalo. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme dneska den, měsíc, roční období a počasí. Nakonec jsme si zopakovali pravidla, co se může dělat s knížkou a co nesmí. A také si děti připomněly výrobu papíru a musím uznat, že si to moc hezky pamatovaly. Po svačině jsme měli připravená stanoviště, u kterých se děti zastavovaly a plnily různé úkoly. Například: sestav obrázky z pohádky podle dějové posloupnosti, najdi dvě stejné knížky a pojmenuj geometrické tvary, vlož knížky s písmeny do police podle předlohy, spočítej knížky a přiřaď stejný počet teček, sestav puzzle... U stolečku jsme si postupně obtáhli první písmeno z našeho jména. Následně jsme ukázali naše leporela ostatním dětem. A nakonec jsme si představili naše oblíbené knížky. Co v nich je a proč je máme rádi. Ven jsme se šli projít po okolí školky. Hledali jsme jarní kytičky, které jsme si i pojmenovávali. Nakonec jsme se proběhli po zahradě.
26. 3. 2025 Saurus jde do knihovny
Ráno si děti hrály s kolejemi, v kuchyňce a u stolečků měly k dispozici různé skládačky.
Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi na naše hotové knížky nalepili pohádkové postavy podle výběru dětí. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku s pohybem. U klavírku jsme si zazpívali písničku Pohádka a na kalendáři jsme si změnili den a počasí. Po svačince jsme si s dětmi ukázali, jak se ke knihám chováme. Děti dostali smajlíka veselého a naštvaného. Paní učitelka ukazovala obrázky s dětmi a knížkami a děti buď zvedly zeleného (dobré chování) nebo červeného (špatné chování) smajlíka. Poté jsme si společně s dětmi ukázali knihy, které si přinesly a pověděli si, o čem jsou, co na nich máme rádi a co se nám líbí. Děti, které ráno nestihly, si dodělaly knížku. Proběhnout jsme se šli na zahradu. Houpali jsme se, hráli si na pískovišti, klouzali se a stavěli věže z dřevěných kostek.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme ráno hledali a vybarvovali velká tiskací písmenka K jako kniha. Přivítali jsme se v kroužku a anglicky si u kalendáře řekli, jaký máme den a počasí. Také jsme si zopakovali písničku s pohybem, kterou jsme se včera naučili. Zůstali jsme v pohádce a ťapali po špičkách jako Karkulka a pobíhali jako vlk. Poté jsme procvičovali házení a chytání měkkého míče - overballu. Zahráli jsme si hru Obr a Paleček a na Tři prasátka. Děti se pohybovaly po třídě a jakmile přestala hrát hudba, schovaly se před vlkem do domečku.
Po svačince jsme si povídali o tom, jak se ke knížkám chovat a také o výrobě papíru. Pustili jsme si krátké video, ve kterém lidé i stroje vyráběli papír. Děti pak řadily obrázky o výrobě papíru. Z podložek na cvičení a knížek jsme si vyrobili lis a vylisovali zmačkaný list papíru. Proběhnout jsme se šli na zahradu. Houpali jsme se, hráli si na pískovišti, klouzali se a stavěli věže z dřevěných kostek.
25. 3. 2025 Saurus jde do knihovny
Děti si dnes ráno prohlížely knížky, hrály si v kuchyňce a také s oblíbenými kolejemi. U stolečků měli k dispozici kartičky na kterých jsme měly za úkol najít dvě stejné knížky.
Mladší děti:V ateliérku jsme si s dětmi namočili podklad (knihu) rozprašovačem s vodou a poté jsme na vodu dávali barevné krepové papíry. Počkáme až kniha zaschne. Děti, které měly hotovo si vystřihly sebe ze včerejška. V ranním kroužku jsme se přivítali. Zopakovali jsme si básničku a seznámili jsme se s písničkou. Zahráli jsme si hru, kdy děti dostaly barevnou knížku a pak se schovaly za roh. Mezitím paní učitelka po třídě schovala stejné obrázky a děti měly za úkol najít stejně barevnou knihu. Po svačince jsme si udělali pár dechových cvičení a rozezpívali jsme se písničkami, které děti znají. Poté jsme se formou ozvěny naučili písničku Pohádka. Nakonec jsme si udělali pracovní list, kdy jsme vybarvovali geometrické tvary podle předlohy. Na procházku jsme šli do parku zamávat mašině. Proběhli jsme se a zakončili jsme ji na zahradě.
Starší děti: Ráno jsme začali předčtenářskými dílničkami. Děti si na koberci a na podložkách prohlížely knížky, které si samy přinesly. Přivítali jsme se básničkou a u kalendáře si řekli, jaký je den, měsíc, počasí – česky i anglicky. Poté jsme si povídali o knížkách. Přišli jsme na to, že ačkoliv máme různé knížky – encyklopedie, kuchařky, pohádkové …, všechny mají přeci jen něco společného – autora, ilustrátora, název, hřbet. Jednotlivá slova jsme si vytleskali. Také jsme si zopakovali, kde se knížky půjčují a kde se kupují.
Ve třídě na nás čekala knihovna, kde si děti mohly půjčit různé knížky a prohlížet si je u stolečku nebo na polštářích. Děti si hrály s legem, prohlížely si knížky a ukazovaly svoje oblíbené knížky, které si přinesly, kamarádům.
Mladší děti:
Ráno jsme si s dětmi v ateliérku vybarvili samy sebe vodovými barvami. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Bublinu a Kolo, kolo mlýnský. Při relaxační hudbě jsme se protáhli u jógy. Na kalendáři jsme si vyměnili den a počasí. Po svačině jsme s dětmi přemýšleli, jaký poklad by se mohl nacházet v batohu. Nakonec jsme s dětmi přišly na to, že tam jsou schované knihy, které budou tématem pro tento týden. S dětmi jsme si ukázali pár obrázků a obrázky s různými druhy knih (kuchařka, zpěvník, atlas, leporelo,…). Zahráli jsme si hru, kdy děti tančily a jakmile přestala hrát hudba, měly podle pokynu paní učitelky najít knihu (leporelo, pohádky, kuchařka, zpěvník). Nakonec jsme se podívali na pohádku Prasátko Peppa v knihovně.
Starší děti: Postupně si děti vybraly pohádku, ze které bude jejich knížka a začaly ji pomalu vybarvovat. Přivítali jsme se v ranním kroužku a řekli si, o čem si budeme celý týden povídat. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, roční období a jaké je dnes venku počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu s relaxační hudbou, při které jsme zkoušeli i trochu meditovat a uvolnit naše tělo. Po svačině na nás čekala prohlídka různých knih. Děti chodily v kruhu a knížky si prohlížely. Koukaly jaké jsou, v čem se liší a co v nich je. Následně jsme si povídali o tom, co děti zjistily. Našly knížky pro děti, pro dospělé, s pohádkami, s obrázky i bez obrázků, encyklopedii i kuchařku. Povídali jsme si, jaké knížky jsou a co v nich najdeme.
Ven jsme se šli projít do knihovny. Řekli jsme si, jaký je rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím. Jak se v knihovně chováme, jak se knížky půjčují a co vše v knihovně najdeme. Cestou zpět do školky jsme se zastavili v květinářství a děti si vybraly kytičky, které nám ozdobí vchod do školky.
21. 3. 2025 Den vody
U stolečků jsme procvičovali jemnou motoriku a pokládali kamínky na odlišný obrázek v řadě a na kapičky.
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme se přivítali písničkou Kolo, kolo, mlýnský a společně si zopakovali básničku Deštivý den. Zahřáli jsme se tanečkem na písničku Neposedné kapičky. Poté jsme cvičili, ťukali prstíky jako deštík a zahráli si hru Z rybníčku, do rybníčku. Po svačince jsme procvičovali zrakové vnímání – děti si zahrály na detektivy a hledaly stíny k jednotlivým obrázkům, které souvisí s tématem Den vody. Poté jsme si zahráli Kimovu hru a pátrali, které obrázky zmizely.
Starší děti: Ráno jsme s dětmi foukali brčkem do obarvené jarové vody. Jakmile vznikli bubliny, položili jsme na ně papír a předkreslenou kapičkou. Bubliny se nám krásně otiskli na papír. Nahoře děti společně stavěly dráhu pro kuličku. Přivítali jsme se a pověděli si básničku s pohybem. Zopakovali jsme si hru Na rybáře a rybičky a u klavírku jsme si zazpívali písničku Deštík. U kalendáře jsme si vyměnili den a počasí. Po svačince jsme si protáhli naše jazýčky a pusinky. Procvičili jsme si naše sluchové vnímání. Paní učitelka dětem pouštěla různé zvuky vody (vodopád, nalévání vody do skleničky, vroucí voda, ...) a děti hádaly, co za zvuk to je. Nakonec jsme si zasoutěžili. Každé dítko si vybralo svou barevnou obruč a dostalo brčko. Na stolečku byly smíchané různě barevné kapičky a děti měly za úkol nasát na brčko kapičku a utíkat s ní k obruči. Dětem to skvěle šlo, moc se jim tato soutěž líbila. Nakonec jsme si vystřihli kapičku z rána a fixy ji domalovali obličej.
Na procházku jsme se šli projít do parku a pohráli jsme si na kamínkách. Přejeme krásný víkend! :)
20. 3. 2025 Den vody
U stolečku jsme rybařili a skládali puzzle. Procvičili jsme si jemnou motoriku a třídili jsme zvířátka, která patří do vody/k vodě a na louku. Děti si také mohly udělat grafomotoriku – déšť.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku Deštivý den. Dále jsme si s dětmi zahráli na kapičky a chodili jsme za sebou podle rytmu, který jsme slyšeli. Děti si zahrály hru Čáry, máry, kdy se měnily na vodní živočichy. Předváděli jsme ryby, želvu, ale i raka…Když nás už žádný vodní živočich nenapadl, tak se děti posadily do kroužku. Popovídali jsme si o tom, k čemu se voda používá a kdy ji potřebujeme. Děti také hádaly činnosti s vodou buď podle pantomimy, kterou předváděla paní učitelka, nebo podle obrázku. U kalendáře jsme si řekli, jaké máme počasí, den a jaké roční období nám začíná. Nakonec si děti vytleskaly několik slov spojených s tématem Den vody.
Starší děti: Děti si ráno dodělaly koloběh vody. Společnými silami stavěly krásnou stavebnici a pak po ní posílaly kuličky. Přivítali jsme se a zopakovali si básničku a písničku, kterou si děti krásně zapamatovaly. Zahráli jsme si hru "Na rybičky a rybáře a děti si moc chtěly zahrát podbíhanou pod padákem. U kalendáře jsme si pověděli, co je dnes za den a počasí. Také jsme si řekli, že dnes máme první jarní den.
Po svačince jsme si všichni společně sedli na koberec a paní učitelka nám ukázala pár pokusů s vodou. Nejprve jsme zkoušeli házet věci do vody a zjišťovali jsme, zda plavou nebo ne. Poté nám paní učitelka ukázala pokus s tančícími rozinkami. Do jedné sklenice nalila obyčejnou vodu a do druhé perlivou vodu. V obyčejné vodě se rozinky potopily, v perlivé vodě "tančily". Nakonec jsme si ukázali pokud barevný déšť. Připravili jsme si nádobu s vodou. Paní učitelka navrch nastříkala pěnu na holení (mráček) a za pomocí kapátek a obarvené vody jsme na pěnu dělali barevné skvrny. Jakmile se voda dostala skrz pěnu, krásně se rozplívala ve vodě a vypadalo to, jako když prší. Dětem se tento pokus moc líbil. Starší děti si vypracovaly pracovní list zaměřený na předmatematické představy a mladší děti si udělaly vizuomotoriku - kapka. Vyvětrat jsme se šli na zahradu. Hrály jsme si na pískovišti, jezdili na motorkách, klouzali po klouzačce, z dřevěných kostek jsme skládali hrad a houpali se na houpačkách.
19. 3. 2025 Den vody
U stolečků jsme přiřarozvali kapičky k mráčkům podle čísel a třídili kapičky podle barev k deštníkům. Děti si hrály na na koberci s oblíbeným legem a malovaly si.
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme si ráno vystřihli oči a pusinku pro naši kapičku a nalepili je. Zopakovali jsme si písničku a přivítali jsme se v ranním kroužku. Zahráli jsme si pohybovou hru na potůčky, děti tančily jako kapky, potůček, a nebo velká řeka. Představovali jsme si jak bychom protékali, horami, poli a loukami nebo městy. Když jsme se zahřáli, čekalo nás rychlé protažení se stuhami. Procvičili jsme pořádně ruce i nohy. Nakonec jsme si prošli překážkovou dráhu kapičky. Kapička putovala z mraku až do moře, přes kameny, rybníčky, potoky…Po svačině nás čekala pohádka o Koloběhu vody s krátkým představením žabáka Kvaka. Vypracovali jsme si pracovní list: Co patří/nepatří do vody a u stolečků si pověděli, jak chránit vodu.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi do našeho koloběhu vody vystřihli kapky a mráček, který jsme polepili vatou. Přivítali jsme se a zopakovali si básničku a písničku. Čekalo nás také velké cvičení. Nejprve jsme běhali a chodili do rytmu písničky. Zahráli jsme si hru Voda, led, pára. Děti musely dávat pozor, který obrázek paní učitelka ukazuje a podle toho udělat daný pohyb (voda – běhání, led – štronzo, pára – výskoky na místě). Protáhli jsme se se šátky a proběhli koloběhem vody (opičí dráhou) jako kapičky. Nejprve jsme z mráčku padali jako déšť (přitahování na lavičce), skákali do rybníčků (obruče), sluníčko nás vypařuje (chůze po laně) a nakonec jsme se stali mráčky (valení sudů na podložce). Nakonec jsme si zahráli s padákem, kdy jsme říkali říkanku a na větu “honem, honem pod stříšku” se schovali pod padák. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si pověděli, pro koho a jak je důležitá voda. Hledali jsme poschovávané obrázky po třídě a společně jsme si pověděli, co na nich je a k čemu všemu se voda používá. Nakonec jsme společnými silami z dřevěných kostek postavili velkou kapku vodu. Děti, které chtěly si dodělaly koloběh vody, ostatní si ho dodělají zítra.
Provětrat jsme se šli na zahradu a užívali jsme si krásného slunečného dne. Děti si hrály na pískovišti, houpaly, klouzaly na klouzačce a běhaly.
18. 3. 2025 Den vody
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme se ráno přivítali v ranním kroužku básničkou a při tom jsme cupitali jako kapičky. Kapičky se potom rozutekly po třídě a ťapaly do rytmu hudby. Děti si zaskákaly jako v dešti a najednou se po třídě objevily kaluže. Mohli jsme si tedy zahrát hru Z kaluže, do kaluže, kdy děti na pokyn skočily do obruče a ven. U kalendáře jsme si řekli, co máme za den, počasí a měsíc. Po svačince jsme si rozmluvili pusinky, jako mraky, když se chystají na déšť. Rozezpívali jsme se a zazpívali si písničku Prší, prší. Děti se formou ozvěny naučily novou písničku Dešťové kapičky a k ní jsme si vyzkoušeli jednoduchý taneček. Zopakovali jsme si básničku a děti si bublifukem dělaly bubliny na papír, ze kterého si zítra vystřihneme krásnou kapičku. Na procházku jsme šli do parku, kde jsme si poběhali a zamávali mašině. Na kamínkách jsme si pohráli a přes město jsme se vrátili zpět do školky.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi obkreslili a vyťupkali žlutou barvou sluníčko. Nahoře si děti nakreslily jarní obrázek s fixy, které jim půjčila Abinka. Obrázky se moc povedly. Kdo měl sluníčko uschlé, vystřihl si ho. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali jsme si básničku Deštivý den s pohybem. Děti se seznámily s písničkou Deštík, kterou se budeme učit po svačince. Poslechli jsme si pohádku Jak krtek pomáhal dešťové kapce najít kamarády. Po pohádce děti odpovídaly na otázky, spojené s příběhem. Zahráli jsme si hru Kapičky kapou. Paní učitelka cinkala lžičkou na skleničku a děti se zavřenýma očima měly poslouchat. Paní učitelka někoho vybrala a ten měl rytmus ze skleničky vytleskat. Děti si vyžádaly hru s padákem, kdy si dešťové kapičky měnily místa. Tato hra je moc baví. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení a rozezpívali jsme se známými písničkami. Za pomocí hry na ozvěnu jsme se naučili novou písničku, kterou jsme si nakonec zazpívali s hudebními nástroji. U stolečku jsme lodičce nakreslili vlny (grafomotorika) a loďku si vybarvili. Děti si ještě na sluníčko z rána namalovaly obličej. Na angličtině se děti přivítaly a zopakovaly si základní fráze. Paní učitelka se jich ptala na různé otázky a děti ji odpovídaly. Zopakovali si slovíčka - části těla a zahráli si hru na LCD obrazovace na jejich procvičení. Nakonec si na procvičení slovíček záhráli pohybovou hru na židličkách.
17 3. 2025 Den vody
U stolečku jsme procvičovali jemnou motoriku, kdy děti protahovaly provázek brčkem jako déšť. Hledali jsme tvary a pokládali je na stíny na kapičku a přicvakli kolíček na kartičku podle toho, jaký stín patří obrázku. Starší děti hledaly stejné počty. Hráli jsme si na koberci s legem a v kuchyňce.
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku. Seznámili jsme s tématem tohoto týdne, což je DEN VODY. Zahráli jsme si na malý a velký deštík, kapičky i vítr. Pomocí našich ručiček jsme zvládli dokonce i malou bouřku. Když se všechny kapičky rozutekly, tak jsme si s dětmi zacvičili pondělní jógu při relaxační hudbě. Po svačince jsme se poznali s naší průvodkyní kapičkou Adélkou, která nám vyprávěla, jak spadla z nebe. Popovídali jsme si o tom, kde vodu můžeme najít (řeka, rybník…) a poslechli jsme si krátké poslechové video: Jak zní voda. Děti se naučily novou básničku Deštivý den a vypracovaly si grafomotorický list-prší.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi v ateliérku pomalovali velký karton odstíny modré barvy. Celý týden budeme tvořit koloběh vody (každý den si vyrobíme něco). Děti si u stolečku vybraly rybníček, který se jim líbí a vybarvily si ho pastelkami. V ranním kroužku jsme se přivítali a seznámili jsme se s tématem tohoto týdne - Den vody a řekli jsme si, na jaký den vychází (sobota 22. 3. 2025). Naučili jsme se tématickou básničku s pohybem. Protáhli jsme se při deštivé relaxační hudbě. Zahráli jsme si hru s padákem "Na kapičky". Děti se proměnily v kapičky. S padákem jsme poletovali nahoru a dolů, paní učitelka vždy řekla dvě jména a děti si vyměnily místo. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a vyměnili jsme si roční období. Po svačince jsme si s dětm ina koberečku pověděli příběh o kapičce vody. Děti mezitím plnily různé úkoly, které pro ně kapička Eliška měla připravené (např.: vyjmenuj, která mořská zvířata znáš, znázorni bouřku,...). Nakonec jsme si zopakovali koloběh vody a podívali se na naučné video Koloběh vody. U stolečku jsme si vypracovali pracovní list, kdy jsme vybarvovali kapičky podle předlohy.
Na procházku jsme se šli projít do parku. Poběhali jsme si tam a zahráli si Bublinu. Procházku jsme zakončili na zahradě, kde jsme hráli Na babu a sbírali popadané klacíky.
14. 3. 2025 Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro
Ráno měly děti u stolečků k dispozici hledání písmenek, puzzle, hledání tvarů. Prohlíželi jsme si knížky, hráli si s legem a pozorovali v ateliéru, jak nám zase padá sníh.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. Při písničce a hře na domečky, jsme si zopakovali názvy kytiček. A také si zahráli pohybovou hru: Jaro-zima. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačině děti hádaly názvy jarních kytiček. Udělali jsme si logopedickou chvilku. Procvičili pusinky a správný nádech s tulipánky. Hledali jsme sluníčko schované pod kelímky. Také jsme si zopakovali předložky před, za, vedle, nad a pod.
Starší děti:
Se staršími dětmi jsme se přivítali a zopakovali si básničku Jaro. Dnes nás čekalo povídání o jarních zvycích, svátcích a pořekadlech. Podívali jsme se na krátké ilustrační video, kde jsme poznávali jarní ptáčky a květiny. Zopakovali jsme si písničku a na žádost dětí jsme si zahráli hru Já mám kdo má. U kalendáře jsme si řekli, co máme za den, počasí a děti si zopakovaly jména jarních kytiček, které jsme si následně vytleskaly. Po svačince nás čekalo procvičování písmenek. Děti se rozdělily na dvě skupiny a snažily se v ,, rybníčku” z písmenek najít ty, které se nacházely v zadaném slově s obrázkem. Když jsme měli hotovo některé děti si ještě vyzkoušely i další. Ostatní děti vyzkoušely jiné aktivity na koberci (skládání kytiček, pexeso, puzzle). Dodělaly jsme včerejší jarní výtvory. Vznikli nám krásné kytičky, kterým jsme dnes dolepili stonek a lístečky. Vyrazili jsme ven do okolí školky, kde jsme pozorovali jarní kytičky na zahrádkách i přes čerstvě napadaný sníh.
13. 3. 2025 Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro
Ráno děti měly k dispozici puzzle, knížky, hledání tvarů a spojování stínů, ale dnes měla největší úspěch hra na vědce. Děti hledaly různé živočichy pod rýží. Na koberečku si děti hrály s legem a kolejemi.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku. Zopakovali jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Dnes nám prší, a to je dobré pro kytičky. Po svačině jsme si zazpívali písničku za doprovodu ukulele. Děti si poslechly pohádku o probouzení jara a společně jsme si o jaru povídali. Co se vše po zimě mění v přírodě. Jaké rostou kytičky, kdo se vrací z teplých krajin a co se na jaře rodí. Na velkém papíře jsme létali s včelkou kolem tulipánů. Nakonec jsme si zatančili s padákem na písničku Hřej sluníčko, hřej.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme si obtiskali šablony kytiček na papír a zítra doděláme krásné jarní výtvory. Přivítali jsme se v ranním kroužku, představovali jsme si, jako bychom šli po louce. Šli jsme tedy potichu, abychom nevyplašili žádná zvířátka, ptáčky a broučky. Řekli jsme si, kteří ptáčkové se vrací z teplých krajin. Poté jsme si zahráli hru Na jarní tání, jedno z dětí bylo sluníčko a rozpouštělo poslední vločky. Když sluníčko všechny vločky rozpustilo, rozkvetly nám na koberci kytičky, které děti spočítaly. Poté jsme si jaro odemkly klíčem Petrklíčem a zahráli si zlatou bránu. Opravdové sluníčko nám sice nevyšlo, ale řekli jsme si, že to vůbec nevadí, protože i jarní kytičky potřebují déšť. U kalendáře jsme si ještě řekli, jaký máme den a zopakovali jsme si barvy ( česky i anglicky) i básničku Jaro. Po svačince nás čekala hra Já mám, kdo má. Děti z kartiček skládaly dlouhého hada. Zopakovali jsme si písničku Jaro dělá pokusy. Zjistili jsme, že když jaro dělá pokusy, proč bychom si jeden také nemohli vyzkoušet i my. Pokus spočíval v rozkvétání papírových kytiček. Děti si kytičky vybarvily pastelkami a vystřihli jsme si je. Poté děti lístečky překládaly přes sebe a položily na hladinu vody. Už stačilo jen počkat, co se bude dít. Kytičky krásně rozkvetly. Protože venku bylo nepříznivé počasí, ven jsme dnes nevyrazily. Děti si hrály s puzzly, stavěly z lega a vybarvovaly kytičky.
12. 3. 2025 Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro
Děti měly dnes ráno k dispozici puzzle, hledání tvarů klíčů, nebo hledání cestičky včelce. Společně jsme si prohlíželi knížku o přírodě.
Mladší děti: Ráno jsme si společně dodělali naše sluníčka, která nám přivolávají jarní počasí. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zazpívali jsme si písničku Hřej sluníčko, hřej + pohyb. Zahráli jsme si pohybovou hru na domečky kytiček, rostli jsme jako kytičky ze semínek podle hudby klavíru a protáhli jsme se na žíněnkách. Přes jarní travičku plnou různých věcí (hmatový chodníček) jsme donesli barevná semínka do stejně barevného záhonku. Nakonec jsme si zahráli hudebně pohybovou hru Uvíjíme věneček. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a jaké je počasí. Po svačince jsme procvičili jemnou motoriku (grafomotoriku) a namalovali jsme si travičku s kytičkami.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme dodělali jarní motýlky, které si děti následně i pojmenovaly. Přivítali jsme se a dneska nás čekalo velké cvičení. Nejprve jsme se rozehřáli podle tempa a výšky tónů klavíru. Děti si zahrály na motýlky, kobylky a velkého brouka. Zahráli jsme si také pohybovou hru Zima, Jaro. Děti podle barvy buď zamrzly jako sochy, nebo chodily po jarní louce. Poté jsme si udělali několik cviků na protažení s barevnými kytičkami. Postavili jsme si překážkovou dráhu. Děti nejprve válely sudy, poté stopovaly zvířátka a musely projít slalom s míčkem, nakonec míč trefily do ,,branky”. Po svačince jsme si uhodli několik jarních hádanek. Udělali jsme si dechové cvičení. Děti nejprve zavolaly sluníčko, a když přišlo, snažily se ho rozpohybovat foukáním. Nakonec jsme si vypracovali pracovní list. Hledali jsme cestu víle Amálce, podle počtu kytiček. Řekli jsme si u kalendáře, co máme za den a mohli jsme vyrazit ven na zahradu. Kde jsme si užívali jarního sluníčka.
11. 3. 2025 Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro
Mladší děti: V ateliérku si děti vymalovaly kruh a obdélník, ze kterého si vyrobí sluníčko, abychom mohli přivolat jaro. Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s básničkou o jaru. Zopakovali jsme si jarní kytičky a zahráli si s nimi hru - Tanči a najdi kytičku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Každý si ještě našel jednu kytičku a pojmenoval ji. Po svačince na nás čekala pohádka o semínku. Povídali jsme si, co kytičky potřebují, aby rostly, a že můžou růst z cibulky nebo jen z kořenů. Podívali jsme se na cibulku sněženky a šli jsme si zazpívat. U klavíru jsme se nejdříve rozezpívali na známé písničky a pak se naučili novou písničku: Hřej sluníčko, hřej. K písničce jsme si vyzkoušeli i taneček. Následně jsme si v kruhu posilnili naše prsty a za pomoci kolíčků jsme zkoušeli předávat sluníčko kolem dokola. Nakonec jsme si postupně u stolečku vystřihli části našeho sluníčka. A hurá ven. Cestou jsme zkoumali vykvetlé jarní kytičky. Proběhnout jsme se šli do parku.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se ráno přivítali v ranním kroužku a spočítali jsme se. Krátkým videem jsme si zopakovali jarní kytičky a také, že přilétají ptáčci z teplých krajin a zvířátka se probouzejí ze zimního spánku. Dále jsme si pověděli, že některé kytičky mají kořeny a jiné zase cibulky. Děti poté kytičku popsaly( stonek, kořen, list, květ)podle obrázku. Nakonec jsme si ještě zahráli hru Uvíjíme věneček. Z dětí se staly květinky, zpívali jsme písničku a paní učitelka postupně kytičky sbírala. Po svačince jsme si prohlédli narcisy a ukázali si opravdové cibulky. Zahráli jsme si hru, kdy děti hledaly korálek (sluníčko) schovaný pod jedním ze tří kelímků. Rozezpívali jsme se a formou ozvěny jsme se naučili písničku Jaro dělá pokusy. Děti si vypracovaly grafomotorický list, kde hledaly beruškám cestu na květinku. Na angličtině si děti nejprve zopakovaly již známé fráze a slovíčka. Zahráli si hru, kdy paní učitelka říkala části těla a děti se jich dotýkaly. Ve dvojicích děti schovávaly po třídě obrázky s částmi těla a ostatní je hledaly. Nakonec si zatančily na písničku Head, shoulders, knees and toes.
10. 3. 2025 Jak Saurus a skřítek Jarníček přivolali jaro
S dětmi jsme ráno skládali kytičky a jejich stíny, děti zdobily motýlka a kytičku korálky, barevnými kuličkami a hvězdičkami. Také jsme procvičili počítání s kytičkami a starší děti si vystřihli motýlka, kterého budeme zítra vybarvovat. Děti stavěly loď z lega a vybarvovaly si jarní omalovánky.
Přivítali jsme se v ranním kroužku a řekli si o jakém tématu si budeme tento týden povídat. Děti mi řekli, co můžeme dělat na jaře a také povyprávěly o tom co dělaly o víkendu. U kalendáře jsme si zopakovali, co máme za měsíc, den a jaké máme venku počasí. Při relaxační hudbě jsme si zacvičili pondělní jógu. Po svačince na nás čekal prázdný záhonek, proto jsme si přečetli krátkou pohádku O krtečkovi, jak přivolával jaro. Zodpověděli jsme několik doplňujících otázek k pohádce a děti se na chvíli staly sluníčky a probouzely jarní kytičky, které se nám schovaly po třídě a dávaly je na záhonek. Následně jsme si všechny jarní kytičky pojmenovaly a prohlédly lupou, aby děti věděly jak je poznají i venku při procházce. Když se všechny děti prostřídaly čekalo nás malé překvapení v podobě sněženek v květináči, které si děti mohly také prohlédnout lupou. Chvilku jsme si pohráli na koberci a děti, které neměly vystřiženého motýlka si ho vystřihly. Na procházku jsme šli do parku, kde jsme si pohráli na kamínkách.
7. 3. 2025 Jak se Saurus s kamarády připravovali na KARNEVAL
Dnes nás čekal KARNEVAL, který byl plný klaunů a šašků!! :)
Po příchodu byly přichystaná stanoviště, kde si děti mohly hrát. U stolečku se vyráběl klaun za pomoci lepení kousků papírů. Lovili jsme rybičky u malého rybníčku. Klaunovi jsme do pusy házeli barevné balónky jako dobré sladké bonbóny. Taky jsme si mohli hrát u smyslového stanoviště s rýží, kde jsme hledali barevné předměty. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali básničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme dneska den a počasí. A čekala nás diskotéka! Zatančili jsme si podle klauna na známé písničky. Pořádně jsme si zařádili. Společně jsme si zazpívali naši novou písničku o karnevalu. Masky klaunů a šašků se nám představily na přehlídkovém mole a jeli jsme jako mašinka na známou písničku. Po svačině nás čekali soutěže. Namotávali jsme autíčka, šli slalom s pingpongovým míčkem na lžičce, jako provazochodci šly děti po laně. Taky jsme přešli koberec jen po novinách a nakonec jsme kroužili obručemi jako klauni v cirkuse. Ven jsme se šli na chvilku proběhnout na sluníčko a foukat bubliny z bublifuků. Před obědem jsme za pomocí kartonového papíru nechali vyletět drobné barevné papírky do vzduchu a sledovali jsme, jak padají dolů. Dostali jsme diplom, za krásné masky a u stolečku vymalovali pracovní list. Dnes jsme si to náramně užili!
6. 3. 2025 Jak se Saurus s kamarády připravovali na KARNEVAL
Po příchodu jsme si s u stolečky vystřihli náš balónek na výzdobu šatny. Hráli jsme si na koberci, v kuchyňce a u stolečku. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku Karneval. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc a počasí. Dnes nás čekalo velké cvičení, a tak jsme se nejprve zahřáli při pohybové hře Šaškovské štronzo - děti tančily na písničku, když přestala hrát, musely co nejrychleji udělat legrační sochu. V kroužku jsme za doprovodu bubínku chodili jako různé karnevalové masky (medvěd, kačenky, vojáci, ...). Protáhli jsme se v kruhu se šátky. Nakonec jsme si prošli překážkovou dráhu - hod míčem, chůze po laně, chůze po špičkách do malých kroužků, přechod přes kameny, skoky a průlez tunelem. Nakonec proběhla relaxace s hudbou. Zazpívali jsme si naši karnevalovou písničku a šli na svačinku, Poté jsme si poslechli pohádku o smutné karnevalové masce. Povídali jsme si o tom, co dělat, když je někdo smutný a jestli už jsme také byli smutní. Následně jsme vymýšleli, jaké můžou být karnevalové masky. U stolečku jsem si vymalovali šaška, ze kterého si vyrobíme větrník. Ven jsme šli na delší procházku packými uličkami až do parku. Chvilku jsme si pohráli na sluníčku a městem vyrazili zpět do školky.
5. 3. 2025 Jak se Saurus s kamarády připravovali na KARNEVAL
Mladší děti: Po příchodu jsme se s dětmi přivítali a zopakovali si básničku a písničku. Písničku jsme si zazpívali s hudebními nástroji. Zahráli jsme si hru Pan čáp ztratil čepičku, kdy děti paní učitelce nosily předměty dané barvy. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si s dětmi přečetli pohádku Karnevalová maska. Povídali jsme si o ní a děti odpovídaly na otázky spojené s pohádkou, na které se paní učitelka ptala. S dětmi jsme si na LCD obrazovce zahráli pexeso a hledali jsme děti ve stejných maskách. Nakonec jsme si vyplnili pracovní list, kdy jsme hledali a spojovali dva stejné šašky. Projít jsme se šli přes město do parku. Tam jsme si poběhali a zamávali mašince. Nakonec jsme na zahradě stavěli věž z dřevěných kostek.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi vymalovali balónek s pomocí balónků. Nasvačili se a vyrazili na poslední lekci bruslení. Zopakovali jsme si pravidla bezpečného ježdění na ledové ploše a následně si chvilku děti zajezdily, dle svého. Vyzkoušeli jsme vstávání ze země. Zahráli si hru na auta, kdy děti měly na červenou zastavit. Také jsme si zahráli hry s barevnými obručemi, jezdili jsme k určitě barvě a tu museli objet do kolečka. Zkoušeli jsme slalom a užívali si poslední lekci na bruslích. Ve školce si některé děti dodělaly balónky a zítra si je vystřihneme.
4. 3. 2025 Jak se Saurus s kamarády připravovali na KARNEVAL
V ateliéru jsme si postupně dodělali naše šašky, klauny. Vystřihli jsme jim hlavu a boty. Nalepili jsme vše na tělo, které jsme si ozdobili knoflíky/puntíky. Ve třídě si děti stavěly koleje a hrály si na koberci. U stolečku hledaly správné barvičky ke kloboukům a čepicím. Některé děti si i společně zahrály postřehovou hru. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku. Zahráli jsme si hru na ševce, který ušil bačkůrky, ale ty se mu pomíchali. Děti měly za úkol najít svoje a rychle si je nazout. U kalendáře jsme si zopakovali jaký máme měsíc a řekli si, co máme za den a jaké je počasí. Poslechli jsme si písničku a u tabule zopakovali, jaké masky chodí v masopustním průvodu. Po svačině jsme si u klavíru procvičili naše uši. Děti zvedaly ruce jestli tón zahraný na klavír slyší, nebo ne. Jako klauni jsme procvičili pusinky a dělali různé grimasy, ve kterých jsme pak zůstali jako sochy. Rozezpívali jsme se a při hře na ozvěnu se naučili slova nové písničky - Karneval. Písničku jsme si zazpívali a zahráli na hudební nástroje při pochodu třídou. Oslavili jsme narozeniny a svátek našich kamarádů a hurá ven. Prošli jsme se městem až na hřiště u žáby, kde jsme si chvilku pohráli.
Na angličtině si děti zopakovaly známe fráze a otázky. Povídaly si o rodině, zvířátkách, barvách i počasí. Vypracovaly si pracovní list, kde spojovaly část těla s obrázkem. Děti se tak naučily nová slovíčka a ty si pak zopakovaly při hledací hře. Paní učitelka vždy řekla slovíčko a děti hledaly obrázek.
3. 3. 2025 Jak se Saurus s kamarády připravovali na KARNEVAL
Ráno si děti hrály s připravenými materiály u stolečku nebo na zemi. Hledaly správné geometrické tvary, se kterými žongloval šašek. Podle předlohy skládaly tvarohovo-makové koláče. Na zemi skládaly puzzle a snažily se dostat šaškův nos na správné místo. V ateliérku jsme si postupně vymalovali hlavu našeho klauna. Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s básničkou Karneval. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu s relaxační hudbou. Snažili jsme se správně dýchat a uvolnit, zklidnit naše těla. Po svačince děti uhádly hádanku, o čem si budeme tento týden povídat - masopust, karneval. Následně jsme si nad obrázky povídali, co je to masopust. Jaké masky chodí v masopustním průvodu. Jaké masky znají děti, a jestli se někdo již byl na průvod podívat. Následně jsme se podívali na pohádku Chaloupka na vršku - Jak to bylo o masopustu. U stolečku jsme si vypracovali grafomotorický list a vystřihli jsme si hlavu našeho klauna. Ven jsme se šli projít na delší procházku do parku. Viděli jsme vlak, proběhli se v parku a nakonec sklouzli na skluzavce.
28. 2. 2025 Saurus poznává pocity a emoce
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku a zahráli jsme si Kolo, kolo mlýnský, děti to vždy moc baví. Poté jsme si opět zahráli hru na domečky emocí, ale dnes jsme si u ní procvičili i barvičky a děti také rozeznávaly hluboké a vysoké tóny klavíru. Čekalo nás cvičení, tak jsme se po rozehřátí vydýchali a šli jsme se protáhnout. Dnes jsme se protahovali s obručemi. Dále nás čekala překážková dráha. Děti musely nejprve snožmo proskákat obručemi, přejít kameny a nakonec prolézt tunelem. Po svačince se nám po třídě schovaly smajlíci. Děti je měly za úkol spočítat a řekli jsme si kterých je stejně. Děti si udělaly dvojice a ve dvojicích tvořily obličeje z kostek, některé se usmívaly a jiné se mračily. Nakonec si děti dodělaly stromečky lásky a mohli jsme vyrazit ven.
Starší děti: Ráno si děti krásně hrály na koberci a u stolečku. Na koberci společně stavěly skokánek z lego kostek, které vozily auty. U stolečku si holčičky hrály se zatloukačkou a následně se sluchovým pexesem. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku. U kalendáře mi děti řekly, jaký máme dneska den, počasí a jaký nám končí měsíc. Na koberci jsme si zopakovali písničku s pohybem. Po svačince jsme si při relaxační hudbě představovali, co je to radost. Jak naše radost vypadá a co se děje, když jsme šťastní. Společně jsme si pak radost namalovali. Následně si děti obrázky ukázaly a pověděly, co namalovaly. Povídali jsme si o radosti a přemýšleli jsme, co nás dělá šťastnými nebo jak můžeme udělat radost někomu druhému.
Ven jsme se šli projít po okolí školky, proběhnout a nadýchat krásného čerstvého vzduchu.
27. 2. 2025 Saurus poznává pocity a emoce
Mladší děti: Ráno jsme si hráli s auty, stavěli jsme hrady a věže z kostek. Přivítali jsme se v ranním kroužku a pověděli si, co nás dnes čeká. Nejdříve jsme si zahráli pohybovou hru Na domečky. Děti byly jako emoce a běhaly mezi obručemi, když přestala hrát hudba našly obruč a splnily pokyn paní učitelky (ruce na hlavu, dřep, …). Dále nás čekaly hry s padákem. Nejprve jsme se s padákem prošli na obě strany a udělali vítr. Nakonec se nám do padáku nahromadily barevné balónky. S dětmi jsme si řekli, jakou emoci jim jaká barva připomíná. Následně jsme s básničkou, balónky zamíchaly a ony se nám rozsypaly ven, děti je podle barev třídily do obručí. Po svačince jsme si zopakovali všechny emoce a seznámili se ještě s láskou. Povídali jsme si o tom koho máme rádi. Zatančili jsme si ve dvojicích i samostatně na písničku kamarádi. S některými dětmi jsme již stihly natisknout lístečky na stromečky lásky. Ruličky ve tvaru srdíček děti namočily do barvy s jarem, který vytvářel bubliny. S ostatními si výrobek doděláme zítra.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o emocích. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zahřáli jsme se při pohybové hře – Na emoce a tančili jsme na legrační písničky. V kruhu jsme se protáhli se smajlíky. Prošli jsme si překážkovou dráhu s lavičkou a žíněnkami (smajlíky jsme nosily do stejně barevných obručí). Lavičku jsme nejdříve jen přešli, poté přelezli, a nakonec jsme se přitahovali rukama. Na žíněnce jsme váleli sudy, přeskočili ji a pak na ní udělali kolébku. Po svačince si děti poslechly pohádku O lvici Anežce. Pohádka byla o vzteku a jak ho můžeme zvládat. Povídali jsme si, co to vlastně vztek je, kdy ho můžeme dostat. Jestli jsme už někdy měli vztek. Jak to vypadá, když má někdo vztek, jak se cítíme. Následně jsme si u stolečku vypracovali grafomotorický list a postavili na zemi smajlíky z kaštanů.
Ven jsme se šli projit po okolí dětské skupiny. Poběhali jsme si a hledali první známky přicházejícího jara (kytičky, broučky).
26. 2. 2025 Saurus poznává pocity a emoce
S mladšími dětmi jsme si ráno hráli s kolejemi, v kuchyňce a stavěli garáže pro auta. Poté si děti dodělaly své smajlíky. Vystřihli jsme pusu a oči, nalepili jsme je na připravené barevné kolečko a smajlík je hotový. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Také jsme si zopakovali básničku o emocích. Po svačince jsme se zrelaxovali u pohádky O opici Amálce, která měla ze všeho radost. S dětmi jsme si řekli, jak se v daných situacích cítila. Zopakovali jsme si písničku ze včera. Děti si následně vypracovaly grafomotorický list, obtahovaly různé smajlíky. Na přání dětí jsme si ještě nakonec ze židliček postavili,, autobus” a jeli jsme na výlet, u toho jsme si také zopakovali, jak se v autobuse správně chovat.
Bruslení: Starší děti dnes jely na předposlední bruslení. Navlékli jsme se do bruslí a hurá na led. Zopakovali jsme si bezpečnostní pravidla a rozjezdili se do kolečka. V kruhu jsme objížděli kuželky a zároveň kolem nich jeli slalom. Vozili jsme obruče a navlékali jsme je na kuželky. Zahráli jsme si pan Čáp ztratil čepičku a děti jezdily ke stejné barvě obruče. Po odpočinku a teplém čaji jsme si projeli překážkovou dráhu a ještě si pojezdili dle svých možností. Ve školce jsme si ještě chvilku pohráli.
25. 2. 2025 Saurus poznává pocity a emoce
Ráno jsme u stolečků skládali puzzle smajlíků a přiřazovali obrázky. Hráli jsme si na koberci s kolejemi a v kuchyňce jsme vařili.
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme si ráno hráli na pana doktora, s kostkami a legem. Přivítali jsme se v ranním kroužku. Zopakovali jsme si básničku o emocích a také jsme si řekli, jaké emoce už známe. Společně jsme si některé z těchto emocí vytleskali. Dále jsme si u kalendáře řekli, co máme dnes za den a jaké máme počasí. Po svačince nás čekala nová písnička: Když máš radost. Ale nejdříve jsme si udělali několik dechových cvičení, rozezpívali jsme se na známé melodie a naučili se text písničky. V každé sloce byl jiný úkol( např. zatleskej, zadupej..). Děti poslouchaly a vždy splnily to, co se v dané sloce zpívalo. Nakonec jsme si písničku doprovodili chrastítky a vyrazili jsme ven do parku zamávat vláčku.
Starší děti: Vystřihli jsme si kolečka na obličej k našemu výtvoru. Děti si namalovaly různé emoce podle toho, kolik si vystřihly koleček. Na hlavu jsme nalepili vlásky a je hotovo. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku a seznámili jsme se s novou písničkou. Na koberci jsme si přečetli pohádku, kterou si děti samy vybraly O emoci závist - Jak zebra Eliška záviděla Radce její pruhy. Nakonec jsme si zodpověděli otázky spojené s pohádkou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení, rozezpívali jsme se známými písničkami a hurá naučit se novou písničku Když máš radost. Dětem se písnička moc líbí. Zkoušeli jsme s dětmi i jejich sluchový postřeh, kdy se v písničce měnila slova a děti podle nich měly dělat různé pokyny (dřep, leh, tleskání,…). Nakonec jsme si s dětmi vypracovali pracovní list, kdy děti podle zadání měly kreslit různé emoce. Na angličtině se děti přivítaly a odpovídaly na otázky, které pokládala paní učitelka. Zopakovali si názvy částí těla a ukazovali je (show me the head, ...). U stolečku si vypracovali pracovní list, kde si části těla ještě více připomněli. Společně si děti na LCD obrazovce zahrály hru, při které opět procvičovaly slovíčka.
24. 2. 2025 Saurus poznává pocity a emoce
U stolečků jsme hráli pexeso, přiřazovali jsme obrázky a hledali stejné poloviny k sobě. Děti si hrály na koberci s kolejemi a dřevěnými kostkami a vařily dobrůtky v kuchyňce.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku básničkou. Zahráli jsme si Bublinu a spočítali se, řekli si kolik je holčiček a kolik kluků. Poté jsme si zacvičili jógu při relaxační hudbě. Po svačince jsme se seznámili s novým tématem Pocity a emoce. Na obrázcích jsme hádali, jak se chlapeček cítí a proč. Děti mi také pověděly, z čeho se radují, jsou smutní nebo zmatení. Podívali jsme se na krátké video o rozeznávání emocí a naučili se krátkou básničku.
Starší dětí: Ráno jsme si vybarvili postavu. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Seznámili jsme se s tématem týdne a s básničkou Emoce. Zahráli jsme si hru, kdy jsme pantomimicky předváděli nějakou emoci a ostatní děti hádaly, co za emoci ukazujeme. Protáhli jsme se u pondělní jógy a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme po třídě hledali schované obrázky emocí a na koberečku jsme si o nich povídali (kdy se tak můžeme cítit, jestli znají děti ještě nějaké emoce, které tu nemáme). Podívali jsme se na video Poznáváme emoce. Také jsme si zkusili lehnout na koberec se zavřenýma očima a paní učitelka dětem pouštěla ukázky hudby a děti říkaly, jakou emoci v nich hudba vyvolala (strach, radost, hněv,….). Společně jsme si u stolečku vypracovali grafomotorický list, kdy jsme kroužkovali smajlíky a vystřihli jsme si postavu.
21. 2. 2025 5 smyslů a Saurus
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zopakovali jsme si básničku Naše smysly a také písničku za doprovodu ukulele. Zopakovali jsme si říkanku Hlava, ramena, kolena, která děti nesmírně baví. Vždy ji musíme opakovat několikrát a hlavně, co nejrychleji. Po svačině jsme si povídali o zraku. Na obrázcích jsme si ukazovali, jaké oči můžou být. Následně děti pozorovaly oči kamaráda. Zahráli jsme si hru Pan Čáp ztratil čepičku a nalezené věci děti pokládaly do obruče stejné barvy. Když jsme si povídali o chuti, tak jsme si řekli, jaké chutě můžeme rozeznávat a že i jazyk dokáže poznat jídlo se zavřenýma očima. To jsme si následně vyzkoušeli a děti poznávaly, jaké ovoce nebo zeleninu dostaly do pusy. Nakonec jsme si společně vymalovali pusu a zakroužkovali věci, které se jedí.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku a zopakovali si básničku o smyslech, řekli jsme si ji nahlas i potichu. Dodělali jsme si naše výrobky. Děti si na nabarvený papír obkreslily ruku a poté si ji vystřihly, vznikly nám krásné barevné ručičky, které již můžete vidět na nástěnce. Když jsme měli hotovo, procvičili jsme si jazýček pomocí pohádky o jazýčku a za odměnu si zahráli rychlou pohybovou hru na kuchařku. Řekli jsme si jaký máme den a procvičili anglické počasí. Po svačině nás čekala krátká pohádka O pejskovi. Následně jsme si i my procvičili náš nos a popovídali si o čichu. Děti si přičichly ke skleničce a nejprve jsme hlasovali, jestli nám obsah voní, nebo ne. Poté jsme hádali, co to vlastně je. Dnes nás také čekala ochutnávka ovoce naslepo. Děti to moc bavilo. Skoro všechno ovoce, které dostaly ochutnat uhodly a u toho jsme si také zopakovaly, jaké máme chutě (hořký, slaný...). Vypracovali jsme si grafomotorický list- Smysly. Vyrazili jsme ven do parku, kde jsme se rychle proběhli a zahráli si na babu.
20. 2. 2025 5 smyslů a Saurus
Mladší děti: Ráno jsme si hráli na koberci a u stolečků. Četli si knížky a stavěli stavby z dřevěných kostek. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o smyslech. Poté jsme si zacvičili. Zahřáli jsme se při tancování na písničku. Když se písnička zastavila, děti musely najít smyslový orgán ke smyslu, který řekla paní učitelka (zrak - oči). Zacvičili jsme si se šátky a pořádně se tak protáhli. Nakonec jsme si prošli lehkou překážkovou dráhu a správně jsme roztřídili obrázky. Následně jsme si vše zkontrolovali. Po svačince jsme si společně pohráli a některé děti si dodělaly obrázek.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku a zopakovali si všech 5 smyslů, které známe. Zazpívali jsme si písničku a při ní jsme se i trošičku zahřáli tancem. Zahráli jsme si pohybovou hru Na Smysly a následovalo protažení se šátky. Děti nejprve zavřely oči a hádaly, jaký předmět dostaly do ruky. Společně jsme si řekli, že šátek je lehký, hebký a hladký, a proto letá pomalu k zemi. Po důkladném protažení jsme si chviličku lehli, šátkem se přikryli a chvíli relaxovali. Nachystali jsme si žíněnky a dnes nás čekal nácvik kotoulu vpřed, nejprve jsme si vyzkoušeli kolébku, válení sudů a nakonec děti pomocí sudů přenášely míčky z obruče do obruče. Řekli jsme si, co máme za den, měsíc a jaké máme počasí. Po svačince jsme se prošli po pocitovém chodníčku, kde se děti setkaly s víčky, látkami, i jinými materiály. Ty si mohly vyzkoušet i při další aktivitě, ale tentokráte poslepu. Děti dostaly do ruky nějaký předmět a pokoušely se uhodnout, co to je a také z jakého materiálu by to mohlo být vyrobeno. Když si všichni tuto aktivitu vyzkoušely, čekalo nás malování podle hudby, nejprve jsme si procvičili prstíky a zopakovali si, jak se prstíky jmenují. Děti dostaly vodovky, štětce a čtvrtku, kterou si dle své vlastní fantazie pomalovaly různými barvami, ke kterým je hudba přivedla. Šli jsme si ven užít zimního počasí, ale dnes také krásného příjemného sluníčka. Procházkou jsme došli do města, v parku jsme se proběhli a vyrazili zpět do školky na oběd.
19. 2. 2025 5 smyslů a Saurus
Mladší děti: U stolečku si děti dodělaly obrázek - Naše smysly. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký je dnes den a počasí. Po svačince jsme si povídali o smyslech. Nejdříve jsme si vyzkoušeli hmat. Co vše naše ruce cítí, co je teplé, měkké nebo třeba pichlavé. Poté jsme vyzkoušeli čich a hádali jsme, co je ve skleničkách. Následně jsme zkoušeli zrak. Pojmenovávali jsme věci, které vidíme a pak si zahráli paměťovou hru. Povídali jsme si o chuti a hádali, co vše můžeme jíst. Nakonec jsme procvičili sluch. Děti ukazovaly na hudební nástroje, které zrovna slyšely. U stolečku jsme si obtáhli ruku a prsty jsme počítali. Ven jsme si šli pohrát na zahradu.
Starší děti: Po příchodu dětí jsme si s dětmi dodělali náš výtvor - nastříhání a dolepení řas. Ostatní děti stavěly na koberci velkou farmu pro zvířátka. Na koberci jsme se přivítali a zopakovali jsme si básničku a písničku, kterou si děti krásně zapamatovaly. Také jsme zkoušeli rytmizovat podle obrázků (tleskání, dupání,...). Nejprve si děti zkusily lehčí kartičky, poté paní učitelka rozdala těžší. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si přečetli pohádku O ztraceném pokladu. Děti měly za úkol poslouchat pohádku a pokud uslyší slovo KRÁL, měly si stoupnout, pokud slovo PRINC, udělaly turecký sed. Po přečtení odpovídaly na otázky spojené s pohádkou. Nakonec jsme si zahráli hru Foťák. Vybrali jsme jedno dítko, které si ostatní pořádně prohlédli. Schovali oči na koberec a na vybraném dítěti paní učitelka něco změnila (chybí ponožka, náušnice, sponka,...) a úkolem dětí bylo uhodnout, co je jiného. Provětrat jsme se šli na zahradu. Běhali jsme, stavěli bunkr, jezdili na lopatách a malovali do sněhu klacíkem.
18. 2. 2025 5 smyslů a Saurus
Při ranních hrách si děti hrály na koberci, stavěly koleje a baráčky z lega. Vařily v kuchyňce dobroty a podávaly je paní učitelce na stůl. Také si prohlížely knížky.
Mladší děti: U stolečku jsme si postupně nalepili oči, nos a pusu na náš obličej a vymalovali jsme si to. Přivítali jsem se ranním kroužku. Zatančili jsme si Labadu a zahráli si pohybovou hru Bublina. Seznámili jsme se s básničkou Naše smysly. U kalendáře jsme si pověděli, jaké máme roční období, den a počasí. Procvičili jsme si uši, když paní učitelka šeptala jména dětí, které se mohou jít omýt. Po svačině jsme si společně s většími dětmi zazpívali novou písničku. Povídali jsme si o sluchu a proč je důležitý. Vyzkoušeli jsme naše uši a poznávali písničky podle melodie, ale také slova, která paní učitelka říkala hodně potichu. Nakonec jsme se podívali na video o znakovém jazyce a řekli si, co to znakový jazyk je a proč se používá. Venku jsme si poběhali na zahradě. Stavěli jsme hrady ze sněhu a užili si krásného slunečného dne.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi obkreslili a vystřihli oko a zorničku. Fixami a pastelkami jsme do zorničky nakreslili, na co se rádi díváme a nalepili si ji na oko. Přivítali jsme se a zopakovali si básničku Na co máme smyslů pět? Na koberečku jsme si zahráli Kimovu hru. Děti měly čas si prohlédnout, co jim paní učitelka připravila na koberec. Jakmile si věci zapamatovaly, paní učitelka je přikryla šátkem a jednu věc sebrala. Děti měly za úkol uhodnout, která věc chybí. Potom jsme si to i ztížili a paní učitelka sebrala i více věcí najednou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si společně s malými dětmi zazpívali. Následovala angličtina, na které jsme procvičovali již nám dobře známá slovíčka a fráze. Paní učitelka nás seznámila s novým tématem Emoce. Zahráli si oblíbenou hru Na schovávanou a hledali obrázky po třídě.
17. 2. 2025 5 smyslů a Saurus
Ráno jsme si s dětmi u stolečků skládali obrázky k našim smyslům, hledali stejné obrázky a přiřazovali, co je studené a co je horké.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu při relaxační hudbě. Po svačině jsme si poslechli pohádku: Pět kamarádů (naše smysly). Následně jsme si o smyslech povídali. Nakonec jsme zkoušeli přiřazovat obrázky ke smyslovým orgánům a říkali si, že některé věci vnímáme víc než jedním smyslem. Následně si děti postupně vymalovaly svůj obličej. Zítra budeme v obrázku pokračovat.
Starší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali a seznámili se s tématem tohoto týdne - naše smysly. Naučili jsme se tematickou básničku a protáhli se při relaxační hudbě u jógy. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si pověděli, kolik a jaké smysly máme. Podívali jsme se na obrázek očí a zjistili jsme, že každý máme jinou barvu očí a ukázali jsme si, kde na jazyku máme jaké chutě. Paní učitelka poschovávala po třídě obrázky a na zem položila smysly. Děti měly za úkol najít obrázky a správně je přiřadit ke smyslu, ke kterému patří. S dětmi jsme si to zkontrolovali, zda obrázky máme správně a nakonec jsme si vypracovali pracovní list, kdy děti vybarvovaly stejnou pastelkou smysl a obrázky, které k němu patří.
Vyvětrat jsme se šli ven na zahradu. Jezdili jsme na lopatách, vyhrnovali sníh a hráli si se sněhem.
14. 2. 2025 Saurus léčí kamaráda
Po příchodu jsme si hráli a koberci a u stolečku. Předškoláci si zkusili složit tabulku s vitamíny. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili jsme si Labadu a Kolo, kolo mlýnský. Seznámili jsme s s novou paní učitelkou Luckou a představili jsme se jí. Paní učitelka k nám bude chodit vypomáhat.
Mladší děti: Po příchodu dětí jsme si dodělali bacila. Děti bacilovy dokreslily obličej, ruce, nohy…. S dětmi nás čekalo velké cvičení. Nejprve jsme chodili do rytmu klavíru jako medvědi, ptáčci a kačenky. Zahráli jsme si hru Kuba řekl, kdy jsme tancovali na písničku vitamíny a po zastavení děti měly dělat dané pokyny. Protáhli jsme se s kroužky a proběhli jsme opičí dráhou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme si s dětmi zopakovaly, jaké znají nemoci a podívali se na pohádku Teo je nemocný. Následně jsme si připomněli, co vše potřebuje pan doktor a na LCD obrazovce jsme si zahráli pexeso, kde jsme hledali stejné obrázky nástrojů a potřeb, které pan doktor ke své práci potřebuje. Nakonec jsme si vypracovali grafomotorický list, kdy děti čistily zoubky.
Starší děti: Dnes na nás čekalo cvičení. Zahráli jsme si pohybovou hru Na bacila a následně jsme chodili do rytmu bubnu. Protáhli jsme se se židličkami a následně jsme procvičili naše chodidla. Lezli jsme s prstíky jako žížalkami, zvedali šátek pomocí prstů na nohou a přendávali jsme si ho dokola. Také jsme zvedali víčka a dávali je do košíčků. Kolem dokola jsme si podávali i míč za pomoci nohou. Prošli jsme si překážkovou dráhu zaměřenou na naše chodidla. Po svačince jsme si přečetli pohádku o nemoci a děti odpovídaly na otázky. Protáhli jsme si naše jazyky při pohádce Čokoládový sen. U stolečku jsem si dodělali naše bacili a vyplnili pracovní list - co je zdravé pro naše tělo.
Ven jsme se šli projít po okolí školky. Zamávali jsme mašině a užili si zasněženou krajinu. Nakonec jsme si pohráli na zahradě, abychom si pořádně užili sněhovou nadílku.
13. 2. 2025 Saurus léčí kamaráda
Po příchodu si děti hrály s hračkami dle vlastního výběru. U stolečku si děti za pomoci vatových tampónků, barev a kladívka připravily podklad pro svého bacila, kterého si zítra doděláme. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli jaký máme dne, měsíc a počasí. Po svačině jsme si přečetli pohádku o chřipce, a jak je důležité jíst ovoce a zeleninu, kde je hodně vitamínů. Na obrázku jsme si ukázali, jaké potraviny jsou vhodné a zdravé pro naše tělo a také, jaké nejsou vhodné a měli bychom je jíst v menším množství. Následně si děti prošly překážkovou dráhou a potraviny namalované na kartičkách správně rozdělily. Podívali jsme se na výukové video o zdravých potravinách a ukázali jsme si potravinovou pyramidu. Následně měly děti rozhodnout, které jídlo je vhodné jíst ke snídani (svačině, obědu, ...), a které naopak by si vzít neměly. Na velký arch papíru jsme si obkreslili kamaráda. Děti postavu rozdělily na dvě poloviny, které vymalovaly červeně (nevhodné potraviny) a zeleně (vhodné potraviny). Nakonec na vybarvenou postavu správně nalepily potraviny a jídlo z letáku. Ven jsme si šli užit sněhu na zahradu.
12. 2. 2025 Saurus léčí kamaráda
Ráno si děti hrály na koberci s připravenou námětovou hrou - Na doktory. Děti ošetřovaly panenky, plyšáky nebo samy sebe navzájem. Oblékaly si pomůcky jako rukavice, oblek pana doktora a čepici. Také si hrály s vlakovou dráha a malovaly v ateliérku. Starší děti si u stolečku dodělaly hrneček s čajem. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku. Zahráli jsme si pohybovou hru Zatleskáme, zamáváme a protáhli jsme se u hry pohybové básničky Hlava, ramena, kolena. Při básničce jsme se snažili pohyby dělat co nejpomaleji jako lenochod a pak naopak co nejrychleji, jako gepard. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme si řekli, kdo nás léčí - doktor. Proč k němu chodíme. Jaké používá nástroje. Co můžeme mít doma my (teploměr, pinzetu, náplasti, ...). Povídali jsme si o tom, co jsou to bacily. Čím je můžeme vidět. A co můžme dělat pro to, abychom byli zdraví. Nemocný Tom nám ukázal, jak je důležité si dávat ruku před pusu (jinak všechny bacily lítají kolem) a poté si ruku omýt. Řekli jsme si, jak se správně myjí ruce a ukázali si pokus, jak bacily a nečistoty utíkají před mýdlem. Zopakovali jsme si písničku. Nakonec jsme se podívali na pohádku, jak Mach a Šebestová s bacily bojovali. Ven jsme šli na zahradu, kde si děti zahrály pohybovou hru na Mrazíka a sluníčko. Sbíraly led a tvořily si z něj a šišek ohniště, nad kterým si poté opékaly buřty. :D
11. 2. 2025 Saurus léčí kamaráda
Po příchodu si děti hrály v herně a u stolečků. Na koberci stavěly velkou vlakovou dráhu, vařily v kuchyňce, stavěly domečky z legoduplo a krásně si spolu hrály. U stolečku jsme opět třídili vitamíny podle barev, pokládali správně stíny a hledali, co do řádku nepatří. Starší děti si v ateliérku domalovaly hrnečky a mladší děti si své hrnečky ozdobily a nalepily na podklad. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili si Labadu. Zopakovali jsme si básničku s pohybem. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Následně jsme zopakovali, jaké známe nemoci a pomocí pantomimy, jsme si je ukázali. Nejprve začala paní učitelka a děti hádaly, co je to za nemoc, nebo co ji bolí. Následně se děti střídaly a každý předvedl pantomimicky nějakou nemoc nebo úraz. Po svačině na nás čekala hudební chvilka. Udělali jsme dechová, artikulační cvičení a poté jsme se rozezpívali pomocí známých písniček. S hrou na ozvěnu jsme se naučili slova nové písníčky. Zahráli jsme si k ní na chrastítka a jako kapela jsme písničku zahráli a zazpívali při pochodu a doprovodu ukulele. Velké děti měly angličtinu při které opakovaly základní fráze a slovíčka, která již umí (barvy, čísla, členy rodiny, počasí, ...). Vypracovaly si pracovní list s kačerem Donaldem a seznámily se tak se slovíčky emocí. Děti si poslechly písničku o emocích a opakovaly slovíčka. Mladší děti šly na procházku městem do parku. Cestou jsme potkali popeláře, velký traktor a stihli jsme i vlak.
10. 2. 2025 Saurus léčí kamaráda
Ráno jsme si hráli na koberci. Děti stavěly koleje a také ohrady pro zvířátka. U stolečku jsme třídili potraviny na zdravé a méně zdravé pro naše zuby a správně je umisťovali na stíny. Hledali jsme vitamíny a dávali jsme je do správné násobky. Také jsme pokládali bacily na ruce podle předlohy. V ateliérku si starší děti vybraly tvar hrníčku, který si obkreslily a vymalovaly. Mladší děti si připravily podklad pro naše hrnečky. Zmačkanými novinami a temperovými barvami jsme ťupkali na čtvrtku. Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc a počasí. Seznámili se s básničkou Kašel a rýma. Následně jsme se při relaxační hudbě protáhli a zacvičili jógu. Jako relaxaci si děti poslechly pohádku - Jak Křemílek s Vochomůrkou vařili šípkový čaj. Po svačince jsme si pohádku zopakovali a děti odpovídaly na otázky. Otáčeli jsme obrázky a pojmenovávali nemoci, které jsme poznali. Mladší děti si vypracovaly pracovní list, kdy děti spojovaly stejné bacily. Starší děti si vypracovaly grafomotoricky list - míchání šípkového čaje (spirály) a vystřihly si svůj hrníček. Ven jsme se šli projít do okolí školky a zatočili jsme se na kolotoči.
7. 2. 2025 Jak se chtěl Saurus dozvědět vše o lidech
Ráno jsme si s dětmi dodělali plíce. Děti si vystřihly plíce, pusu a nos. Paní učitelka připravila pytlíky s brčkem a tavící pistolí je i s nosem a pusou přilepila. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili si Labadu. Připomněli si básničku a písničku. Čekalo nás také velké cvičení. Nejprve jsme chodili do rytmu klavíru jako medvěd, zajíc a ptáček. Zahráli jsme si hru Kuba řekl a protáhli se se šátky. Procvičili jsme si názvy lidského těla při hře Naše tělo. Nakonec jsme se proměnili v jídlo a proběhli jsme trávícím traktem. Nejprve jsme dupali na židličkách (kousání jídla v puse), pak jsme se vydali do žaludku (točení se v obruči), do střev (chůze po laně) a nakonec jsme se proměnili v bobeček a skončili jsme v záchodě (skok do obruče). Po svačince jsme měli logopedickou chvilku. Nejprve jsme si protáhli pusinky a jazýčky, foukali jsme do šátků a se staršími dětmi jsme na LCD obrazovce procvičili sluchové vnímání. Děti měly za úkol najít obrázky, které začínají stejným písmenem jako velký obrázek. Starší děti si vypracovaly pracovní list, kdy vytleskávaly obrázky a zapisovaly puntíky podle počtu tlesknutí. Některé děti si dodělaly výtvor z rána. Na procházku jsme se vydali podívat do města. Cestou jsme se dívali na obrázky, které malovaly děti ze školy. Přes žábu jsme se vrátili zpět do školky. Přejeme krásný víkend!
6. 2. 2025 Jak se chtěl Saurus dozvědět vše o lidech
Po příchodu dětí jsme si vybarvili temperovými barvami plíce a pastelkami pusinku, nos. Zítra si výtvor doděláme. U stolečku jsme přiřazovali části obličeje na holčičku a kluka. Děti si hrály na restauraci. Rozdělily si role (kuchař, číšnice, zákazník) a na stole si udělaly velikou hostinu. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu a Bublinu. Zopakovali jsme si básničku a písničku. Zahráli jsme si hru Já mám, kdo má? S pomocí paní učitelky to děti krásně zvládly. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince si paní učitelka lehla na koberec a děti měly za úkol kostky pokládat podél těla paní učitelky tak, aby vznikl obrys. Společně jsme potom do obrysu položili obrázky orgánů a kostí tam, kam patří. Následně jsme se rozdělili na dvě skupiny a děti dělaly obrysy ve skupinkách. Nakonec jsme společnými silami uklidili kostičky a hurá ven. Šli jsme se projít do okolí školky a cestou jsme zamávali mašině. Procházku jsme zakončili na zahradě, kde si děti poběhaly a jezdily po zadečku ze zmrzlého kopečka.
5. 2. 2025 Jak se chtěl Saurus dozvědět vše o lidech
Ráno jsme si s dětmi u stolečku skládali puzzle a doplňovali části obličeje na tvář holčičky a chlapečka. Děti si prohlížely knížky a hrály si na koberci s dřevěnými kolejemi. Protože bylo málo dětí po svačince jsme se všichni ustrojili a jeli jsme autobusem k zimnímu stadionu. Starší děti měly bruslení. Nejprve jsme se rozjezdili s hrazdičkami. Zahráli jsme si princezničku na bále a sbírali jsme korále podle barev. Děti zkoušely jezdit i bez hrazdiček a krásně jim to šlo. Trénovali jsme vstávání ze země. Jezdili jsme jako na koloběžce, kdy jedna nožička byla na ledě a druhá se odrážela, potom si děti nohy vyměnily. Sbírali a vozili jsme obruče a házeli je na kužel, zahráli si hru Na ovečky a vlka a nakonec jsme projeli opičí dráhou (slalom, cibulky). Bruslení jsme zakončili tím, že jsme si objeli zimní stadion dokola. Mladší děti se podívali, jak děti bruslí a následně jsme se šli projít k rybníku. Zkoumali jsme zamrzlou krajinu, kolotoč, listy i rybník. Povídali jsme si o rybách a zimních aktivitách. Zahřáli jsme se v šatně na zimním stadionu a napili se teplého čaje. Nakonec jsme šli delší procházkou zpět do školky. Proběhli jsme se a užívali si krásného slunečného počasí.
4. 2. 2025 Jak se chtěl Saurus dozvědět vše o lidech
Po příchodu děti měly možnost si skládat puzzle u stolečku a hledat stíny k obrázkům. Starší děti si ráno dodělaly kostlivce - skládání a lepení rozstříhaných částí. Mladší děti si dodělaly v ateliérku rentgen - lepení vatových tyčinek. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si tématickou básničku. Děti si poslechly novou písničku a zahráli jsme si hru Na detektiva. Jednomu dítku paní učitelka zavázala oči, vybrala jednoho z kamarádů a dítě se zavázanýma očima si mělo kamaráda osahat a zkusit uhodnout, kdo před ním stojí. Také jsme zkoumali naši kůži. Pověděli jsme si, že největším orgánem našeho těla je kůže a že není všude úplně stejná. Děti udělaly dvojice, jedno dostalo lupu a druhé si svléklo botu a ponožku. Podle pokynů paní učitelky děti přes lupu zkoumaly kůži kamaráda. Pak se vyměnily. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení a rozezpívali jsme se známými písničkami. Zacvičili a zazpívali jsme písničku Hlava, ramena. Nakonec jsme si zahráli na ozvěnu a seznámili se s novou písničkou Hýbněte kostrou. Po zpívání jsme se podívali na vzdělávací video Brďo a mozek. Nakonec si děti vypracovaly grafomotorický list. Starší děti trénovaly dolní oblouk a mladší vlnky. Na procházku jsme s mladšími dětmi vyrazili do parku, kde jsme se proběhli a malovali jsme klacíky na zmrzlou lavičku. Procházku jsme zakončili na zahradě. Starší děti měly angličtinu. Děti se anglicky přivítaly a odpovídaly na otázky, které jim pokládala paní učitelka. U stolečku si zopakovaly počasí a správně obrázky spojily danou barvou. Poslechly si písničku o počasí a odpovídaly u ní na otázky. Následně děti schovávaly a hledaly obrázky. Když našly obrázek, řekli, co tam je.
3. 2. 2025 Jak se chtěl Saurus dozvědět vše o lidech
U stolečku jsme skládali puzzle na předlohu a hledali stíny k obrázkům. Děti si hrály s kolejemi a s legem. Ráno si starší děti vystřihly kostlivce, kterého si zítra nalepí a mladší děti si vytvořily podklad pro rentgen. V ranním kroužku jsme se přivítali a pověděli si, jaké téma nás tento týden čeká - Lidské tělo. Seznámili jsme se s básničkou Moje tělo a naučili jsme se k ní i pohyb. Protáhli jsme se u jógy a při tom jsme si poslechli relaxační hudbu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a jaký nový měsíc nám začal. Vytleskali jsme si slova spojená s lidským tělem a na prstech spočítali, kolikrát jsme tleskli. Po svačince jsme si společně na koberečku prohlédli obrázky spojené s lidským tělem. Nejdříve jsme si prohlédli a pojmenovali části těla, které vidíme (ucho, rameno, koleno, ...) a poté jsme si pojmenovali vnitřní orgány a kosti a ukázali si, kde na těle je máme. Podívali jsme se na video Brďo a kostra. Děti se dozvěděly, jak je důležitá kostra pro naše tělo (chrání orgány, drží tělo,...). Starší děti si vypracovaly pracovní list, kdy vybarvovaly písmenka podle předlohy a mladší děti kroužkovaly, jaké obrázky patří k lidskému tělu. Společně jsme se šli projít ven do parku. Poběhali jsme si a městem jsme se vrátili zpět do školky.
31. 1. 2025 Saurus a zimní hrátky
Mladší děti: Ráno jsme si hráli na koberci, stavěli jsme koleje a malovali jsme. Přivítali jsme se a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zatančili jsme si na zimní písničky a pinkali jsme si balónkem. Po svačince jsme si udělali logopedické cvičení a pověděli si pár hádanek. Při pobytu venku jsme šli na zahradu, kde jsme se proběhli a na plotě nás čekalo několik úkolů (Najdi kolem sebe něco kulatého....).
Starší děti: Dnešní poslední den lyžařského kurzu jsme si báječně užili! Vyšlo nám i krásné počasí, i když to ráno moc nevypadalo. Jako každý den jsme se i dnes trochu zahřáli a protáhli. Kroužili jsme hlavou, rukama i trupem. Ukázali jsme si správné postavení na lyžích. Také to, jak se brzdí a dělali jsme trpaslíka a obra. No a pak hurá na kopec a trénovat na závody. Opakovali jsme již naučené postavení a brždění. Zlepšovali jsme své lyžařské dovednosti. Po svačince se konaly závody a děti sjely z kopce, co možná nejrychleji. Na konci dne jsme se rozloučili s trenérkami a všichni závodníci dostali diplom a medaile. :)
30. 1. 2025 Saurus a zimní hrátky
Mladší děti: Po příchodu si děti hrály na koberci s kolejemi, kostkami a nákupním vozíkem. U stolečku skládaly puzzle a hrály si s archou. S dětmi jsme společně vybarvili sněhuláka temperovou barvou ředěnou vodou. Posypali jsme solí a šli jsme se přivítat. Zahráli jsme si hru Na mrazíka a zopakovali si básničku a písničku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. U tabule s obrázky jsme si zopakovali zimní sporty a veškeré zimní činnosti. Po svačince jsme dodělali sněhuláka. Děti ho pokryly bílými otisky rukou a po zaschnutí paní učitelka dolepila oči a nos. Při pobytu venku jsme se šli projít městem do parčíku. Děti se proběhly a pohoupaly se na lanové průlezce.
Starší děti: Čekal nás předposlední den na sjezdovce. Děti se moc těšili, až vyrazí na lyže. Nejprve jsme se opět řádně protáhli, zkoušeli jsme běhat v přeskáčích nebo boxovat ve vzduchu. Nasadili jsme lyže a hurá na pás. Děti, které byly už včera na vleku, si malý kopeček sjeli dvakrát, aby se rozjezdily a konečně jsme mohly na velký vlek. Už krásně zvládají na vleku jezdit samy. Paní učitelka jim nahoře vždy pomůže zase dolů. Trénovaly obloučky, při jízdě skákaly jako žabičky a zkoušely obra a trpaslíka a takto stále dokola. Zítra nás čekají závody. Moc se těšíme. Děti jsou moc šikovné a zvládají jízdu z velkého kopečka skvěle. Ostatní děti zůstaly dole na páse a trénovaly obloučky a brždění. Projížděly slalom a na sjezdovce se objevila velká žížala (lano). Děti sjížděly kopeček pizzou dolů podél žížaly. S paní instruktorkou si zkusily jednou jet na vleku a sjet velký kopec v pizze.
29. 1. 2025 Saurus a zimní hrátky
Mladší děti: Ráno si děti hrály s umělým sněhem a zkoumaly vločky. Hrály si s kamínky a stavěly puzzle. Na koberci si stavěly koleje a jezdily mašinkami. Přivítali jsme se a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí, a jaké máme roční období. Zopakovali jsme si básničku a písničku a následovalo velké cvičení. Děti se rozehřály lehkým během po koberci a dle zadání vykonávaly zimní sporty. Zahráli jsme si pohybovou hru Na mrazíka. Děti chodily dokola a mrazík (paní učitelka) říkal básničku. Po zadání úkolu, koho, nebo čeho se děti musí chytit, se rozprchly a snažily se úkol splnit. Kdo to nestihl, chytil ho mrazík. Protáhli jsme se pomocí vloček a děti si prošly překážkovou dráhu. Při relaxaci děti odpočívaly a poslouchaly zimní vyprávění. Po svačince si děti vypracovaly grafomotorický list, kde zkoušely motat levotočivé kruhy. Nakonec jsme si na koberci hráli s dřevěnými kostkami a stavěli jsme iglú. Při pobytu venku jsme na zahradě pozorovali ptáčky a poslouchali jsme, zda se něco děje v hmyzím domečku.
Starší děti: Dnešní lyžovačku jsme opět začali pořádnou rozcvičkou. Nazuli jsme si lyže a první hodinu jsme všichni byli na páse. Trénovali jsme opět pizzu, projížděli jsme brankami a jezdili s panem Košťákem. Také jsme trénovali pořádně zatáčky a dělali jsme obra a trpaslíka. Po svačince se zdatnější děti vydaly s paní instruktorkou na vlek. Zkoušely dělat obra a trpaslíky (zatáčky) a jezdily za sebou jako vláček. Děti byly moc statečné a krásně jim to šlo. Ostatní děti ještě trénovaly zatáčky nebo brždění, zkrátka to, co bylo potřeba. Opět jsme zkoušeli obra a trpaslíky, vozili jsme plyšáky a tančili jsme do hudby.
28. 1. 2025 Saurus a zimní hrátky
Mladší děti: Ráno děti plnily sněhuláka a zkoumaly vločky pomocí lupy. Hráli jsme si na koberci s kolejemi a stavěli jsme komíny. U stolečku jsme si také hráli s navlékacími kostkami. Přivítali jsme se a zatančili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a zopakovali si básničku. Po svačince jsme se seznámili s písničkou Bude zima, bude mráz. Procvičili jsme si hluboké nádechy a výdechy a vyfukovali jsme páru jako mašinky. Následně jsme si vzali hudební nástroje a v doprovodu písničky jsme pochodovali po třídě. Nakonec si děti dodělaly svá sněžítka, ke kterým si udělaly podstavec slepením pruhu z barevného papíru. Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky a v parčíku jsme zkoumali stopy. Podle dětí tu určitě prošel i medvěd ;-).
Starší děti: Dnešní druhou lekci lyžování jsme si užili. Udělali jsme si rozcvičku, kroužili jsme rukama, hlavou i trupem. Ukázali jsme si, jak se správně stojí na lyžích a předvedli jsme správnou pizzu. První hodinu jsme opakovali jízdu dolů v pizze a projízděli jsme brankami. V každé brance jsme měli za úkol udělat dřep nebo zabrzdit. Po svačince a teplém čaji jsme zkoušeli jízdu se zatáčkami - naklánění jako letadla, tlačení na určité koleno. Také jsme měli za úkol u daného kuželu povyskočit jako žabka a na konci jízdy pohladit králíka. Na konci hodiny jsme sjeli všichni společně dolů v mašince.
27. 1. 2025 Saurus a zimní hrátky
Mladší děti: Ráno si děti hrály na koberci s kolejemi. U stolečku plnily sněhuláka umělým sněhem a zmačkanými kousky papíru. Skládaly puzzle a vybíraly ze sněhu barevné kuličky. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí a v ranním kroužku jsme se seznámili s tématem týdne. Podle obrázků jsme si zopakovali, jaké oblečení nosíme v zimě, jaké sporty můžeme vykonávat a jak si ještě můžeme užívat sněhu. Po svačince jsme se seznámili s básničkou s pohybem Zima. U stolečku jsme si společně vytvořili sněžítka z papíru. Děti, samy nebo s dopomocí, vystřihly modrý kruh, na který namalovaly zimní obrázek Pomocí voskových barev. Pomocí prstíku a bílé barvy si ho zasněžily a zítra si ho postavíme na podstavec. Při pobytu venku jsme se klouzali na zahradě.
Starší děti: Dnes nás čekala první lekce lyžování. Děti se nejprve protáhly. Jezdili jsme na jedné lyži jako na koloběžce a pak jsme si lyže vyměnili. Na obou lyžích jsme zkoušeli chodit jako tučňáci a pak hurá na pás. Sjížděli jsme kopec a trénovali jsme pizzu (špičky k sobě) a hranolky (lyže rovně). Po svačince jsme vozili žížaláky (pěnové žížalky) dolů z kopce a drželi špičky u sebe u pana Košťáka. Nakonec jsme trénovali brždění na daném místě.
24. 1. 2025 Saurus v zimě sportuje
Děti dnes ráno měly k dispozici malování do krupice, skládání puzzle nebo hledání rozdílů. Na koberci si hrály s kolejemi a vlaky.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a odpověděli si básničku Dobrý den. Přivítali jsme se na zimních sportovních hrách a hurá, mohly začít. Nejdříve jsme na oválu bruslili jako rychlobruslaři az místa jsme skákali do dálky - skok na lyžích. Na lyžích jsme v boulích projeli slalom a pak šup na krasobruslení. Při hudbě jsme viděli krásné piruety, výskoky i poskoky a malé pády. Ty ovšem na krásné bodování neměly vliv. Následovala střelba na branku, kdy se všichni zúčastnění vždy alespoň jednou trefili do branky. Nakonec jsme si zahráli curling a dostali všechny kameny koštětem do kruhu. Po svačině jsme si zhodnotili zimní sportovní hry a bylo vyhlášení vítězů. Nakonec jsme procvičili uši a hledali jsme schovanou hudbu.
Ven jsme šli společně s kamarády z druhé třídy. Projít se po okolí a proběhnout na zahradě. Užili jsme si nový nápadaný sníh.
Starší děti: Se staršími dětmi nás čekala zimní olympiáda. Nejprve jsme se přivítali a zopakovali si, co vlastně olympiáda je a kdo na ní jezdí. Většina dětí to už věděla. Řekli jsme si, jak se sportovci mohou chovat a hlavně, jak se mají oblékat. Víme, že si asi na lyže nevezmeme plavky. Trochu jsme se zahřáli a protáhli, což je u sportovců důležité. Děti běhaly jako vločky podle tempa klavíru. Dále jsme si hráli na sportovce a nakonec jsme se vydýchali a protáhli se. Když jsme byli dostatečně protažení, čekala nás první disciplína, což byl biatlon. Děti na lyžích dojely k terči a plastovým svíčkám se snažily trefit střed. Jako další disciplína hrála střelbu na branku, děti proběhly slalom a vzaly si hokejku a úkol bylo strefit se ,, pukem" mezi kužely. To děti moc bavilo, a proto jsme si to zopakovali hned znovu. Za jsme si také na krasobruslaře a krasobruslařky, děti udělaly na startu asi 5 piruet a poté přecházely po laně Nakonec jsme dali závody v rychlobruslení, kdy jsme sundali boty a ponožky nám nahradily brusle. Po svačince jsme všichni zatleskali a děti se postavily na stupně vítězů a dostaly medaili na saních - děti mu dodělávaly závěje, nastříhaly podle čar na pruhy, které poté pomocí tužky natočily. Vyrazili jsme ven na procházku do parku, kde si děti postavily hned několik malých sněhuláčků a poběhli jsme si na školní zahradu užívat si čerstvě napadaného sněhu.
23. 1. 2025 Saurus v zimě sportuje
Děti si ráno hrály s kolejemi, auty au stolečků měly k dispozici puzzle, malování do krupice - bruslařka, nebo skládání cestiček sportovcům. Dále starší děti stavěly domečky z menšího lega.
Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi prohlíželi knížky a hráli si na koberce. Po příchodu jsme se přivítali v kroužku au písničky o sněhulákovi jsme si opět pořádně zatančili. Zahráli jsme si pohybovou hru - hledej obrázek, kde je… Protáhli jsme se s lyžemi a pak si na nich zajezdili. S padákem jsme dělali vítr a velký mrak, který nám chumelil sněhové vločky - míčky. U tabule jsme si zopakovali známé zimní sporty a jaké vybavení k nim potřebujeme. Po svačince jsme si povídali o oblečení. Které nosíme v zimě a proč? Vypracovali jsme grafomotorický list - běžkař. Individuálně jsme si udělali logochvilku a hurá ven. Venku jsme si užívali zmrzlého sněhu.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se přivítali, zopakovali si písničku a dnes nás čekalo cvičení. Nejprve jsme se zahřáli při dvou pohybových hrách. Děti nejprve našly každé své sportovní náčiní. Ve chvíli, kdy přestala hrát hudba předváděly daný sport pomocí pantomie. Pohybovaly se podle tempa klavíru. Další hrou byla hra na mrazíka, kdy jedno dítě ukazovalo vločku nebo sluníčko. Ostatní děti podle obrázků buď zmrzly nebo roztály. Když jsme dohráli, vydýchali jsme se a následovalo protažení. Nejdříve jsme se protáhli ke sluníčko a představovali si, že jsme na horách. Jeli jsme po svazích au toho poslouchali padání vloček a zvuky lyží... Nakonec si děti procvičily kutálení s jedním míčem, házení oběma rukama a házení rukou. Nakonec jsme vzali jen jeden míč a děti musely dávat pozor, komu kamarád míč hodí. Před svačinkou jsme si ještě stihli říci, jaký máme den a zopakovali jsme si počasí v angličtině. Po svačince, jsme si ukázali zlaté medaile a řekli si, co je olympiáda a také, jak vypadají olympijské kruhy. Děti si své vlastní také složily, ale nejprve musely získat indicie tím, že roztřídily zimní a letní sporty, následně musely najít všechny zatoulané kruhy a podle nápovědi paní učitelky olympijské kruhy složit. Za odměnu jsme si ještě zahráli ve dvou týmech na koulovanou. Nakonec jsme si udělali grafomotorický list na spirály - Krasobruslařka na ledě. Vyrazili jsme ven na zahradu užít si sněhu.
22. 1. 2025 Saurus v zimě sportuje
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a společně si ukázali, jak je dnes venku. Nakonec jsme se šli podívat k oknu, jak nám mrazík ojínil stromy. Na přání dětí jsme si zatancovali na písničku Sněhulák. S písničkou medvěd na lyžích jsme jezdili po třídě na lyžích a poté přijeli slalomem. Zacvičili jsme si a protáhli se. Po svačině jsme si zopakovali, jaké známe zimní sporty. Ven jsme šli na zahradu, kde jsme si představili reálné zimní sportovní vybavení. Zjistili jsme, jaký je rozdíl mezi sjezdovými a běžeckými lyžemi a jak vypadá snowboard. Ukázali jsme si, jak se na lyžích, snowboardu i běžkách jezdí. Nakonec jsme si zahráli venku na sněhu.
Starší děti: Dnes nás čekala třetí lekce bruslení. Nejprve jsme se rozbruslili a protáhli si hlavu, ruce a nohy. Zopakovali jsme si správný způsob vstávání z lehu na břiše i na zádech. Děti si projely slalom s volantem a naší princeznou se na bále rozsypaly korále, které děti sbíraly. Po pauze s čajem měly děti za úkol korále provlékat skrze hrazdičku. Projeli jsme se po ledové ploše a objeli jsme kluziště společně jako had. Nakonec jsme si zahráli hru na mrazíka. Při symbolu vločky byly děti zmraženy, a když je sluníčko rozehřálo, mohly zase bruslit.
Při pobytu venku nám na zahradě paní učitelky předvedly náčiní k zimním sportům.
21. 1. 2025 Saurus v zimě sportuje
Dnes ráno měly děti k dispozici hledaní rozdílů, cestiček sportovcům a spojování stínů. Také si hrály s kostkami a auty.
Mladší děti: U stolečku v ateliéru jsme si udělali snowboard. Přivítali jsme se v ranním kroužku. Zatančili a zacvičili jsme si na písničku - Sněhulák. Děti přiřadily správné dvě lyže k sobě podle toho, jak vypadají. S lyžemi jsme si zahráli i pohybovou hru - Šup na lyže. Děti tančily okolo lyží, když přestaly hrát písničku, tak děti našly lyže na které se postavily. Při písničce jsme si na lyžích i trochu zajezdili. Po svačince jsme se u klavíru rozeznali pomocí známých písniček a zvuků zvířat. Zahráli si na ozvěnu a naučili se tak slova písničky Medvěd na lyžích. Písničku jsme si zazpívali s hudebními chrastítky a opět na lyžích za doprovodu ukulele. Postupně jsme si v ateliéru vystřihli náš snowboard a zítra si k němu přiděláme vázání.
Ven jsme se šli projít do parku. Házeli jsme koule na strom a proběhli jsme se. Na zahradě jsme se ještě sklouzli na lopatách.
Starší děti: Ráno jsme si pastelkami vybarvili sněhuláčka na saních, se kterým budeme pracovat zítra. Zopakovali jsme si básničku a přivítali se. Takže nás čekala menší přehlídka sportů. Nejprve děti zkoušely poznat sport pomocí zvuku a následně pomocí obrázků. Podívali jsme se na několik videí s ukázkami zimních sportů. U těch, které děti neznaly, jsme se zastavili a vysvětlili si, jak se daný sport dělá. Dále jsme si vše zopakovali hrou Já mám, Kdo má?. Nakonec jsme si před svačinkou zahráli Tichou poštu se sportem. Po svačince jsme si procvičili jazýček s příběhem o zimních sportech. Rozezpívali jsme se a zopakovali několik známých písniček. Děti se naučily, pomocí ozvěny, novou písničku Na lyže. Tu si také doprovodily s hudebními nástroji. Na anglické děti opakovaly každodenní fráze. Zopakovaly si tak členy rodiny a zvířátka.. Vypracovaly si pracovní list na téma počasí, kde spojovaly slovíčko s obrázkem daného počasí, které řekla paní učitelka. Poslechli si písničku o počasí, ve které si slovíčka zopakovaly. Nakonec si řekli o rozdílu slovíček hot/ cold.
20. 1. 2025 Saurus v zimě sportuje
Dnes ráno si děti mohly procvičit jemnou motorku provlékáním provázků do čepice z papíru. Hledaly stíny sportovního náčiní nebo rozdíly v řadách. Některé děti si vybarvovaly tématické omalovánky.
Mladší děti: Ráno jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Seznámili jsme se s tématem týdne a naučili jsme se novou básničku Na saních. Protáhli jsme se při relaxační hudbě u jógy. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí a udělali jsme si rytmické cvičení (vytleskávání slov na téma zimní sporty). Po svačince jsme hledali schované obrázky zimních sportů. Pojmenovali jsme si je, odpověděli si, co k nim potřebujeme a jak je důležité, abychom nosili ochranné pomůcky. Na LCD obrazovce jsme si ukázali, jak jednotlivé sporty vypadají. Nakonec jsme si u stolečku vybarvili voskovkami snowboard a zítra si ho doděláme. Na procházku jsme šli do parku. Proběhli jsme se a nakonec jsme si zalopatovali na zahradě.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme začali ráno vyrábět brusli, buď pro hokejistu nebo krasobruslařku. Nejprve jsme si brusli vystřihli a nabarvili inkoustem, abychom si ji mohli po svačince vyzdobit. Přivítali jsme se a povídali si o zimních sportech. Každé dítě si našlo dvě kartičky na koberce, nikomu to neukazoval a podle pokynů a otázek paní učitelky hledaly děti správný sport a správné náčiní. Procvičili jsme si paměť, každý si vymyslel svůj sport nebo náčiní. Ostatní je opakovali pokud tomu přidávali další slovíčka. Po hře jsme si šli zacvičit relaxační jógu na zklidnění. Dbali jsme na správné dýchání a soustředili se na relaxační hudbu. Po svačince jsme si řekli novou básničku V zimě. Poté si děti udělaly svoji brusli. Zmizíkem si na ni libovolně namalovaly tvary, nebo obrázky. Dolepily kozíšek z vaty a doplnily trochu lesku třpytkami. Nakonec jsme si udělali pracovní list, co jakému sportovci patří a vyrazili jsme ven. Dnes jsme šli na procházku do parku, kde si děti chvilku poběhly a pomalu jsme se vrátili zpět ke školce, aby se děti ještě mohly proběhnout a pojezdit na lopatách na zahradě.
17. 1. 2025 Ledové království
Po příchodu jsme si u stolečku hráli se smyslovým boxem a třídili jsme různé věci podle barev. Na LCD obrazovce jsme procvičili ruce a malovali jsme koule sněhulákovi. Vločkou jsme po velkém papíře padali z mraku na zem a druhou vločkou jsme malovali do krupice jako do sněhu grafomotorické prvky.
Mladší děti: Ráno jsme udělali náš zmrzlý obrázek, který jsme polepili vločkami. V ranním kroužku jsme se přivítali a připomněli si básničku a zazpívali si písničku s hudebními nástroji. Zahráli jsme si hru, kdy paní učitelka hrála na klavír a jakmile přestala hrát, dala dětem pokyn, např.: skákejte jako žabičky, lehněte si na bříško,…, a děti ho musely udělat. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku au kalendáře jsme si řekli, jaké máme roční období, měsíc, den a počasí. Zopakovali jsme si básničku o sněhulákovi a písničku Dva mrazíci. Zahráli jsme si pohybovou hru na mrazíky a sluníčko. U stolečku jsme si společně udělali pokusy s ledem, sněhem a solí. Zjistili jsme, že sníh a led v teple tají a vzniká voda. Ukázali jsme si, jak je sníh špinavý a řekli si, že není dobře ho jíst. Nakonec jsme vzali dvě velké kostky ledu a na jednu děti nasypaly sůl. Zkoumali jsme, která se dřív roztaje. Udělali jsme náhrdelník pro zimní paní a zjistili jsme, že když roztaje plnou skleničku sněhu, tak že v ní vodě je méně, než když tam byl sníh. Nakonec jsme si udělali zimní diktát - paní učitelka povídala, co se má kreslit a děti podle toho kreslili (dolů uděláme velký kopeček, na kopečku tři sněhové koule, první bude největší, ...).
Společně jsme šli hned po svačince ven. Došli jsme ke kopci, kde jsme řádili na lopatách. Několikrát jsme si svezli s kopečkem na lopatách a vyváleli se ve sněhu. Bylo to moc prima! Nakonec jsme si ještě poběhli na zahradě.
16. 1. 2025 Ledové království
Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi nabarvili čtvrtku obarvenými ledovými kostkami. Přivítali jsme se, zatančili si Labadu, zopakovali jsme si básničku a zazpívali si písničku s hudebními nástroji. Děti si chtěly zahrát hru Vločky a sluníčko. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si na koberečku s dětmi ukázali, jaký je rozdíl mezi vodou, sněhem a ledem. Děti zkoušely, jak se jim sníh rozpustí na teplé ručičce a mohly si podržet i led. Pověděli jsme si, jaké vlastnosti mají (studený, mokrý, tvrdý,…). Zahráli jsme si zimní pexeso. Děti byly moc šikovné a stejné obrázky našli za chvíli. Obtáhli jsme si rampouchy, spočítali jsme je a ukázali, který je největší a který nejmenší. Provětrat jsme se šli na zahradu. Lopatovali jsme, jezdili na bobu a koulovali se.
Starší děti: Ráno jsme si vybarvili kruh barevnými ledovými kostkami. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku o sněhulákovi. Zopakovali jsme si pohybovou hru na vločky a protáhli jsme se v kroužku s vločkami. Poté jsme společnými silami zkusili udělat vločku z našich těl. Děti to bavilo a chtěly to zkoušet víckrát. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, roční období a počasí. Vytleskali jsme si slova spojená se zimou a říkali, jaké je první písmenko na začátku slova. Po svačině jsme si vypracovali pracovní list na počítání sněhuláků - podle počtu jsme dokreslili stejný počet vloček nebo puntíků. Vystřihli jsme si kolečko, které jsme si vymalovali ráno a nalepili na něj proužky papírů. A hurá - máme sněhové vločky. Ven jsme šli na zahradu se proběhnout, koulovat se, bobovat a užívat si sněhu.
15. 1. 2025 Ledové království
Ráno jsme si hráli společně na koberci s různými stavebnicemi a stavěli jsme baráček pro panáky a pejsky. Vylepšovali jsme auta a garáže.
Mladší děti: V ranním kroužku jsme se přivítali a udělali jsme si velké cvičení. Nejprve jsme se rozehřáli s modrofialovými stužkami. Děti tancovaly a jakmile klavírek přestal hrát, zastavili se. Tančili jsme s paní učitelkou na písničky Sněhulák od Míši Růžičkové a BibiBum a k tomu jsme se stužkami dělali různé tvary a čáranice ve vzduchu. Protáhli jsme se s vločkami a zahráli si hru Vločka a sluníčko. Proběhli jsme zamrzlou dráhu a nakonec jsme pohoupali vločky (míčky) na padáku. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince nám na koberci roztál sněhulák. Společnými silami jsme ho s dětmi zase postavili. Na LCD obrazovce jsme třídili obrázky podle toho, zda patří do zimy nebo do léta. Nakonec jsme si společně udělali pracovní list a vybarvili jsme všechny obrázky spojené se zimou. Proběhnout jsme se šli na zahradu a tam jsme si i pohráli s padákem a se sněhem. Snažili jsme se sníh vyhodit do výšky, ale bohužel byl moc těžký.
Bruslení: Nejdříve jsme se rozjezdili na celé ledové ploše. Vyzkoušeli jsme si vstávání z ledu, kdyby jsme náhodou spadli, ať víme, jak vstát. Mezi kuželkami jsme jezdili slalom a vozili míčky do správné obruče. Jezdili jsme od kroužku ke kroužku. Nakonec jsme si zahráli na auta a podle zvednuté barvy jsme buď jezdili nebo se zastavili.
Před obědem jsme si ještě pohráli venku na zahradě. Jezdili jsme z kopce a koulovali se.
14. 1. 2025 Ledové království
Po příchodu si děti hrály s hračkami dle vlastního výběru nebo si u stolečku stavěly puzzle a doplňovaly kamínky na vločky.
Mladší děti: Ráno jsme si dodělali sněhuláka. Dokreslili jsme oči, pusinku a knoflíky a nalepili jsme mu na hlavu hrnec a ruce z chlupatých bambulek. Přivítali jsme se, zopakovali si básničku a poslechli si novou písničku Sněží, sněží, kterou se dnes budeme učit. Na koberečku jsme společně hledali obrázky, které paní Zima vyčarovala (hádanky pro děti). Na LCD obrazovce jsme si zahráli pexeso se zimní tematikou. Na kalendáři jsme si vyměnili den a počasí. Po svačince jsme udělali dechová cvičení a rozezpívali se písničkami, které děti už moc dobře znají. Zahráli jsme si na ozvěnu. Nejprve zpívala novou písničku paní učitelka a poté děti. Nakonec jsme si ji zkusili společně zazpívat. Děti si chtěly zahrát hru Sluníčko a vločka. Udělali jsme si grafomotorický list, jak padají vločky dolů z mráčku - svislé čáry. Na procházku jsme se šli projít do parku. Cestou jsme pozorovali krásně zasněženou přírodu a potkali jsme i rampouch. Procházku jsme zakončili na zahradě a užívali si bobování.
Starší děti: Ráno si děti vystřihly koule, ruce a klobouk na sněhuláka. Vše následně nalepily na velký papír, který jsme si včera pomalovali barvami. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku s pohybem o sněhulákovi. U kalendáře děti řekly, jaké máme roční období, měsíc, den a počasí. Při písničce Dva mrazíci jsme si zahráli na sněhové vločky. Děti létaly jako vločky, když přestala hrát písnička, tak na slovo vločka, koule, nebo hromada udělaly buď dřep, dvojice nebo se spojily všechny děti dohromady. Následně mrazík zmrazil děti a udělal z nich sněhuláky, které sluníčko (hudba klavíru) postupně zase rozpustilo až do kaluže. Sněhulákům jsme domalovali obličej, knoflíky a koště do ruky (některé děti domalovaly místo koštěte meč). Prošli jsme se kolem našich obrazů se sněhuláky a pověděli si, co se nám na nich líbí. Po svačině jsme si udělali dechové cvičení s rampouchy a rozezpívali se s pomocí známých písniček. S hrou na ozvěnu jsme se naučili novou písničku Dva mrazíci. K písničce jsme si zahráli i na hudební nástroje. Nakonec jsme se podívali, jak vznikají vločky. Na angličtině si děti zopakovaly základní fráze a přivítaly se s paní učitelkou. Zahráli si hru s obrázky pro zopakování slovíček. Na LCD obrazovce si zahráli hru. Ven jsme se šli proběhnout ven a zajezdit si na sněhu. Vyndali jsme zamrzlé ozdoby pro ptáčky a pověsili je na strom.
13. 1. 2025 Ledové království
Ráno jsme si u stolečku hráli se zimním smyslohraní, děti přesypávaly rýži a třídily věci podle barev (modrá bílá). Také jsme stavěli velkého sněhuláka, malé sněhuláky podle geometrických tvarů a na vločky jsme pokládali kamínky.
Mladší děti: V ateliérku jsme si s dětmi nalepili technickou žvýkačku na čtvrtku šablonu sněhuláka a zimními barvami (modrá, fialová a bílá) jsme ťupkali kolem sněhuláka a vytvořili si zimní krajinu. Šablonu jsme následně odstranili. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si Labadu. Seznámili jsme se s tématem týdne - ledové království, a ukázali si obrázky, které k němu patří. K tématu máme i básničku sněhulák s pohybem. Zahráli jsme si hru Na sluníčko a vločky. Protáhli jsme se u ranní jógy při klavírním doprovodu písniček z pohádky Ledové království. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si poslechli pohádku Paní Zima čaruje a ukazovali jsme si i obrázky spojené s pohádkou. Paní učitelka pak dětem pokládala otázky z pohádky a děti odpovídaly. Na koberci se nám zamíchali zimní a letní obrázky. Úkolem dětí bylo roztřídit obrázky podle toho udá patří do zimy (modrá obruč) nebo do léta (žlutá obruč). Společně jsme si obrázky zkontrolovali, zda je máme správně. Na LCD obrazovce jsme si pustili video jak vypadají vločky pod mikroskopem. Podívali jsme se, jak různě mohou vypadat. Děti, které ráno nestihly si dodělaly podklad na sněhuláka a hurá ven. Šli jsme se projít na krátkou procházku do okolí školky a zakončili jsme ji na zahradě, kde jsme vyhrnovali sníh a užívali si krásně napadaného sněhu.
Starší děti: Jako malíři jsme si zahráli na zimu a mrazíky - malovali jsme dle vlastní fantazie odstíny modré a vybírali jsme si různé výtvarné načiní. Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s básničkou Sněhulák. Zacvičili jsme si pondělní jógu s vločkami na relaxační hudbu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, roční období a počasí. Také jsme si poslechli písničku Dva mrazíci. Po svačině nás čekala pohádka o sněhulákovi Sněhuldovi. Po poslechu děti odpovídaly na otázky týkající se pohádky. Seznámili jsme se s tématem týdne a řekli jsme si jaká je zima. Následně děti zvedaly smajlíky podle toho, zda jsou tvrzení pravdivá nebo ne (v zimě chodíme v plavkách, v zimě sněží, ...). Po skupinkách jsme si u stolečku vypracovali grafomotorický list - vločky letí z nebe. Ostatní děti si mezitím skládaly sněhuláka, vločky, hledaly malé vločky k velkým a stavěly geometrické sněhuláky. Ven jsme se šli projít po okolí školky. Nakonec jsme se proběhli na zahradě a zkusili jsme si vyrobit ledové ozdoby s krmením pro ptáčky. Uvidíme, zda bude dost mrznout, aby nám ozdobičky venku zamrzly a my je mohli pověsit na strom.
10. 1. 2025 Jak Saurus potkal tři krále
U stolečku jsme hráli hru Tři králové. Děti si na koberci hrály s legem a stavěly koleje.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. V kroužku jsme si zopakovali téma týdne a děti dostaly tříkrálový kvíz. Nakonec jsme si procvičili jazýčky. Po svačince jsme se podívali na pohádku Jak to bylo na tři krále. Nakonec si děti udělaly grafomotoriku, kde zkoušely malovat ocas komety horními oblouky. Při venku jsme si pohráli s čerstvým napadlým sněhem na zahradě.
Starší děti: S dětmi jsme si v ateliéru dělali kometu. Vystřihli jsme si hvězdu a skládali jsme žlutý papír do harmoniky (ocas komety). V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku a písničku s obrázky. Na koberečku jsme přiřazovali obrázky ke třem králům podle počátečních písmen. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a jaké dny budou následovat (sobota, neděle). Změnili jsme si počasí a řekli si, jaký máme měsíc. Po svačince jsme si udělali artikulační cvičení. Zazávodili jsme si, který z králů bude první v Betlémě a hledali jsme na nebi komety (dechová cvičení). Abychom si procvičili i uši, děti hádaly, jakou písničku paní učitelka hraje na klavír. Nakonec jsme si s dětmi kometu i obtáhli (vizuomotorika).
Na zahradu jsme si šli užít čerstvě napadaného sněhu. Jezdili jsme na lopatách a paní učitelka děti tahala po zahradě na bobu. Vyhrnovali jsme sníh a dělali andělíčky.
9. 1. 2025 Jak Saurus potkal tři krále
Po příchodu dětí jsme si zahráli hru "Tři králové". Házeli jsme kostkou a po hvězdičkách jsme šli do Betléma. Hráli jsme si s modelínou. Tvořili jsme hvězdičky. Děti si hrály na koberci s jejich oblíbenou dřevěnou železnicí.
Mladší děti: Po příchodu si děti vyrobily krále otiskem ruky. Dlaň potřely barvou obličeje a prsty jako korunu. Přivítali jsme se a zacvičili si bublinu. Zazpívali jsme si koledu tří králů a zopakovali si básničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí au tabule jsme si zopakovali tříkrálové pojmy. Některá slovíčka jsme si zrytmizovali. Po svačině si děti dodělaly krále. Nalepily oči a vousy a dokreslily nos. Nakonec mu ozdobily korunu.
Starší děti: V ateliéru jsme si s dětmi vybarvili hvězdu a posypali ji třpytkami. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku. Dnes jsme si také zacvičili. Nejprve jsme rozehřáli v kroužku do rytmu bubínku. Zahráli jsme si hru "Najdi svoji kometu". Děti běhaly a zpívaly písničku o třech králích, jakmile paní učitelka přestala hrát, měli si děti najít svou kometu. S kometami jsme si i zacvičili a protáhli se s nimi. Procvičili jsme si i předmatematické představy (číslo 3). Děti a jakmile paní učitelka běhá dala pokyn, např.: najdi tři červené věci, udělej trojice, přines tři lego kostičky, měly za úkol ho splnit. Nakonec jsme si prošli dráhu do Betléma - opičí dráha. Děti nesly dary do Betléma pro Ježíška přes kamínky, přes most (lavička) a nakonec si vzali obrázek a podle předlohy musely dojít k betlému po hvězdičkách. Po svačině jsme si zdramatizovali, jak tři králové přicházejí do Betléma. Děti si roli i vystřídaly. Vypracovali jsme si pracovní list, kdy děti hledali číslo 3 a nakonec jsme se podívali na pohádku Chaloupka na vršku - Jak to bylo na tři krále.
Společně jsme vyrazili ven na procházku přes město do parku. Tam jsme si poběhli a pohráli na sněhu.
8. 1. 2025 Jak Saurus potkal tři krále
U stolečku děti hrály hru Na tři krále. Házely kostičkou a podle počtu puntíků se měly přesunout po hvězdičkách. Cílem bylo djít až do Betléma. Hledali jsme také stíny k obrázkům a skládali tématické puzzle.
Mladší děti: Ráno si děti ťupáním žluté barvy vybarvily kometu. Přivítali jsme se au kalendáře si odpověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Následovalo cvičení. Na písničky od Míši Růžičkové jsme si zatančili a zacvičili. Protáhli jsme se a prošli si překážkovou dráhou k Betlému. Děti prošly hvězdný slalom, dostaly dárek pro Ježíška a po laně se vydaly k betlémskému tunelu, za kterým čekal Ježíšek v betlémě. Vystřihli jsme si komety a děti si je nalepily na oblohu a dozdobily barevnými kousky papírků a hvězdičkami. Při pobytu venku jsme si opět pohráli na zahradě, klouzali se a hrabali sníh.
Starší děti: Ráno jsme si dali svačinku a hurá na první lekci bruslení. Nejprve jsme se rozbruslili. Zdatnější děti bruslily již bez hrazdiček. Jezdily jsme za paní učitelkou jako dlouhý had a trénovali jsme jak se vstává, kdyby někdo upadl. Zahrály jsme si hru Pan čáp ztratil čepičku, kdy jsme třídili barevné míčky do stejně barevných obručí podle pokynu paní učitelky. Udělali jsme si menší pauzu na teplý čaj. S dětmi jsme také převáželi z jednoho kuželu na druhý barevné obruče. Nakonec jsme si projeli slalom a zkoušeli jsme dělat cibulky přes malé obruče. První lekce byla super a už se těšíme na další!
7. 1. 2025 Jak Saurus potkal tři krále
Ráno u stolečku jsme s dětmi pokládaly kamínky na počáteční písmena tří králů. Starší děti si zopakovaly předmatematické představy při kolíčkování a podle předlohy pokládaly kamínky na stejná písmena jako byla v daných slovech.
Mladší děti: Po příchodu si děti vybarvily čtvrtku modrou barvou pomocí tempery jako podklad pro kometu, kterou doděláme zítra. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. Zopakovali jsme si básničku a v ranním kroužku si zopakovali obrázky týkající se tří králů. Následně jsme si zahráli hru na hledání pojmů. Děti chodily po koberci a na pokyn hledaly dané obrázky. Po svačině jsme se vydali po stopách hvězdiček a s doprovodem hudebních nástrojů jsme si zazpívali koledu o třech králích a písničky dle přání dětí. Nakonec jsme si udělali velkou mašinu a střídavým tempem jsme jezdili jako lokomotiva. Při pobytu venku si děti pohrály na zahradě.
Starší děti: V ateliérku jsme si s dětmi dodělali náš výtvor se třemi králi jak přicházejí do Betléma. V ranním kroužku jsme se přivítali. Zopakovali jsme si básničku a seznámili se s novou písničkou Kašpar, Melichar, Baltazar. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Společnými silami jsme si vyjmenovai všechny měsíce v roce a roční období. Po svačince jsme si s dětmi udělali pár dechových cvičení a rozezpívali jsme se známými písničkami. Zahráli jsme si na ozvěnu. Nejprve kousek písničky zazpívala paní učitelka a děti po ní opakovaly. Písničku si děti celkem rychle zapamatovaly. Nakonec jsme si písničku zazpívali i se zalaminovanými obrázky z písničky. Děti měly za úkol obrázek zvednout nahoru, pokud ho v písničce uslyší. Společně jsme si s dětmi na podložce vypracovali grafomotorický list Příchod tří králů do Betléma - zuby. Nakonec si děti, které nestihly ráno, dodělaly obrázek. Na angličtině si děti opakovaly fráze a odpovídaly paní učitelce na otázky. Připomněly si slovíčka na téma zima a oblečení s plácačkami (plácání obrázků). Nakonec si zahrály oblíbenou hru Na schovávanou.
6. 1. 2025 Jak Saurus potkal tři krále
Po příchodu dětí jsme si u stolečku skládali puzzle, pokládali kamínky na písmena a hledali stíny k obrázkům.
Mladší děti: Přivítali jsme se a u kalendáře si změnili rok a měsíc. Pověděli jsme si, jaký máme den a počasí a zacvičili si pondělní jógu. Po svačině jsme se seznámili s tématem týdne - Jak Saurus potkal tři krále. Zopakovali jsme si příběh o Ježíškovi a zahráli si dramatizaci hry o příchodu tří králů do Betléma. U jesliček jsme Ježíškovi zazpívali písničku My tři králové. Naučili jsme se jména králů a společně jsme si je vytleskali. Za odměnu si děti vybarvily omalovánku s králi. Nakonec jsme se seznámili s básničkou Na tři krále a šli jsme si ven na zahradu pohrát se sněhem.
Starší děti: Ráno jsme s dětmi v ateliéru vytvořili podklad pro náš obrázek. Čtvrtku jsme si nabarvili modrou inkoustovou barvou. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili si Labadu. S dětmi jsme si řekli, jak se měly o vánočních svátcích, co dělaly a také, co krásného dostaly pod stromeček od Ježíška. Seznámili jsme se s tématem týdne Jak Saurus potkal tři krále jako básničkou o tomto tématu. Protáhli jsme se u jógy au kalendáře si řekli, jaké máme počasí, den, měsíc a rok. Vytleskali jsme slova spojená s tématem. Děti počítaly, kolikrát tleskly a na jaké písmenko začíná dané slovo. Po svačince jsme si s dětmi odpověděli příběh o třech králích, ukázali jsme si obrázky a řekli si co je kadidlo, myrha a zlato. Vysvětlili jsme si, co znamenají jaké pranostiky av Betlémě jsme si ukázali, jaké postavy tam máme. Vypracovali jsme si pracovní list, kdy děti vybarvovaly počáteční písmena tří králů podle předlohy a udělali jsme si podklad, který jsme vytvářeli ráno - poušť. Proběhnout jsme se šli na zahradu a užít si sníh, dokud je. Vyhrnovali jsme, honili se a lopatovali.
VÍTÁME VÁS V NOVÉM ROCE 2025!! :)