Přihlaste se k zobrazení dalšího obsahu určeného pouze pro rodiče. Naleznete zde mnoho fotografií a videí.
Pokud si chcete vytvořit účet na našich stránkách, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře ZDE .
Dělení z DS SAURUS
13. 12. 2024 Já a moje rodina
Ráno jsme si hráli na koberci a poslouchali jsme vánoční koledy. Postupně jsme si u stolečku vyrobili dáreček pro rodiče a starší děti si vyrobili vlastní domeček s rodinou. Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Nakonec jsme si zopakovali písničky na besídku. Po svačině jsme si natočili další ozdobičky na adventním kalendáři a povídali o vánočních zvycích a tradicích. Rozkrojili jsme si jablíčko a byla tam nádherná hvězdička. Zapálili jsme si svíčky na adventním věnci. Paní učitelka házela pantoflí a pouštěli jsme lodičky. Postavili jsme si betlém a pojmenovali jsme si postavičky. Také jsme zavzpomínali na to, jaké betlémy jsme viděli včera. Proběhli jsme se venku a užívali si zbytky sněhu.
12. 12. 2024 Já a moje rodina
Dnes měly děti u stolečku k dispozici pexeso, práci s modelínou a hledání stínů.
Mladší děti: Ráno jsme s dětmi udělali vánoční přáníčka - stříhání, lepení. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali jsme si písničky na besídku. A hurá na cvičení. Nejprve jsme s dětmi chodili do rytmu klavírku (hluboký tón - chodí jako čert, vysoký tón - létají jako andílek). Zahráli jsme si pohybovou hru Na barevné domečky. Děti tančily na písničky a jakmile přestaly hrát, musely najít svůj domeček. Protáhli jsme se s dárečky a nakonec jsme přes opičí dráhu donesli dárečky pod náš vánoční stromeček.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme ráno vyráběli vánoční přáníčka. Děti vystřihovaly, lepily a pracovaly s barvami. Když si všechny děti vyrobily svá přání, šli jsme si nahoru zacvičit. Nejprve jsme si zahráli hru na domečky. Děti si tak procvičily rychlost, pozornost i počítání. Poté jsme si zahráli na maminku kuchařku, kdy si každé dítě vymyslelo svoji ingredienci. Když kuchařka řekla danou ingredienci, dítě oběhlo kolečko a vrátilo se na své místo. Když konečně paní kuchařka přišla na všechny ingredience, těsto jsme si zamíchali a nadcházelo cvičení s perníčky. Hezky jsme se protáhli, a protože jsme si umazali zástěrky, museli jsme vyprat a pověsit prádlo. Děti se rozdělily do dvojic a každá dvojice dostala jeden kapesník. Měly za úkol projít jednoduchou překážkovou dráhou, ale hlavně, aby se nám kapesníček neroztrhl.
Po svačině nás čekalo překvapení. Vydali jsme se totiž ven a přes náměstí jsme došli k Suchardovu domu, kde jsme navštívili výstavu betlému. V muzeu nás přivítal milý pán, který děti poučil, jak se na výstavě chovat a co přesně tam uvidí. Viděli jsme spoustu krásných betlému a děti si dokonce poslechly interaktivní betlém, který vyprávěl příběh o Ježíškovi. Když jsme měli vše prohlédnuté vyrazili jsme zpět do školky.
11. 12. 2024 Já a moje rodina
Děti si dnes ráno u stolečku mohly vyzkoušet hledání stínů perníčků, pexeso a skládání obrázků.
Mladší děti: Po příchodu jsme si ozdobili stromeček vánočními ozdobami. Dodělali jsme si vánoční přáníčko - stříhání a lepení. Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkou. A následně jsme si zopakovali písničky na besídku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme byli spojení se staršími dětmi a zdobili jsme perníčky.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme ráno dodělávali ozdobičky na náš stromeček. Děti si své ozdobičky polepily hvězdičkami, srdíčky nebo vločkami z papíru a pak je pověsily na stromeček. Přečetli jsme si příběh o Ježíškově narození. Děti měly za úkol doplnit správná slova, která se do textu nejvíce hodí (podle obrázků). Dále jsme si zopakovali básničku o rodině a zopakovali si písničku Muzikantská rodina, kterou jsme si dnes doprovodili pouze tleskáním a dupáním. Po svačince nás čekalo dlouho očekávané zdobení perníčků, které se skrývalo iv adventním kalendáři jako dnešní úkol. z dětí si mohlo vybrat z několika barev polevy a ozdobit si perníčky dle své fantazie. Moc se dětem povedly. Vyrazili jsme ven na procházku, kde se děti proběhly v parku a nakonec jsme si chvíli zahráli ve sněhu na zahradě.
10. 12. 2024 Já a moje rodina
Dnes ráno si děti vyzkoušely opět počítání členů rodiny, hledání odlišného předmětu v řadě, nebo skládání dvojic stejných obrázků.
Mladší děti: Ráno jsme si u stolečku vymalovali temperovými barvami vánoční ozdoby na stromeček. Přivítali jsme se v ranním kroužku s básničkami. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si ranní jógu s relaxační vánoční hudbou. Po svačince jsme si vyrobili ozdobu z vánočního stromečku. Za úkol jsme měli zazpívat si vánoční písničku. Sedli jsme si tedy do kroužku a za doprovodu ukulele si zazpívali naše písničky. Pověděli jsme si, jaké máme vánoční tradice a co k Vánocům patří. U stolečku jsme si vymalovali ozdoby z druhé strany a začali jsme dělat přáníčka. Zopakovali jsme si písničky na vánoční besídku. Nakonec si děti zahrály s kolejemi a stavebnicemi. Před obědem jsme zjistili, že nám Ježíšek přinesl stromeček, který je potřeba ozdobit… a to nás čeká zítra.
Starší děti: Ráno si děti postupně ozdobily svoji vánoční ozdobu na stromeček. Každé dítě dostalo dvě ozdobičky z kartonu, které si poťupaly prstovými barvami. Přivítali jsme se a řekli si, co nás dnes čeká. Zopakovali jsme si, o čem jsme si včera povídali a každý vymyslel alespoň jednoho člena rodiny. Vytleskali jsme si slovo a určili písmenko na začátku slova. Dále jsme zopakovali, máme tradici, jak by podle nás měly vypadat ideální Vánoce. Shodli jsme se s dětmi, že by bylo skvělé mít o Vánocích sníh, abychom mohli bobovat a sáňkovat. Proto následovalo dechové cvičení s vločkami, kdy jsme jako větříček sníh přivolali. Dokonce jsme si potom z okna okna, že trochu sněží. Dále děti papírové sněhové vločky spočítaly a posbíraly je do mističky. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme se rozmluvili a rozezpívali. Děti měly slíbenou novou písničku, která se jmenuje Muzikantská rodina. Nejprve si ji děti poslechly, někteří ji už dokonce znali. Po natrénování textu písničky, jsme přešli k netradičnímu hudebnímu doprovodu. Dnes jsme totiž hráli na hrnec, nebo třeba lžičky a vařečky. Děti to moc bavilo, proto jsme písničku ještě zopakovali. Následovala lekce angličtiny: děti si zopakovaly základní fráze a slovíčka. Vypracovaly si PL, kde vybarvovaly vánoční obrázky dle pokynů paní lektorky. Zahrály si hru na schovávání obrázků, kde se vzájemně vystřídaly ve schovávání a hledání.
9. 12. 2024 Já a moje rodina
Dnes ráno si děti u stolečku vyzkoušely počítat členy rodiny, hledat stejné obrázky, nebo obrázky hledaly rozdíly mezi vánočními.
Mladší děti: Ráno si děti postupně u stolečku vymalovaly stěny a střechu svého domečku. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali básničku s pohybem Rohy, kožichy, kopyta. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme si oslavi ozdoby na našem adventním kalendáři. Za úkol máme zopakovat si písničky na vánoční besídku. Závěr jsme se posadili kolem velkého domečku a povídali si o rodině. Kdo patří do naší rodiny, kdo bydlí v našem domečku. U stolečku jsme si vypracovali grafomotorický list - kruh okolo rodiny. Nakonec si děti vymalovaly členy své rodiny a zítra si je nalepíme do našeho domečku. Ven jsme se šli projít do parku.
Starší děti: Nejprve jsme se přivítali a řekli si krátkou básničku. Řekli jsme si, o čem si budeme tento týden povídat. Děti zjistily, že si tento týden budeme povídat o rodině a adventu. Udělali jsme si domeček ze šátků a do domečku jsme skládali členy rodiny, které se děti snažily pojmenovat. Řekli jsme si, jak se říká sestře od rodičů a kdo všechno může patřit do naší rodiny. Děti zkoušely říkat jména členů jejich rodiny. Zacvičili jsme si relaxační jógu při poslouchání vánočních koled. Nakonec jsme si před svačinkou řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme se podívali, jaký úkol na nás dnes čeká v adventním kalendáři. Po svačince jsme si popovídali o tom, co všechno můžeme prožít s rodinou. Děti si zopakovaly vánoční zvyky a tradice, každý našel tři obrázky a sdělil ostatním, o jakou tradici jedná a zda se svou rodinou dodržuje. Nakonec si děti vypracovaly pracovní list, kde se vánoční tradice pomíchaly s velikonočními. S dětmi jsme vyrazili ven. Dnes jsme se šli projít do města. Podívali jsme se na dřevěný betlém, který stojí vedle vánočního stromečku na náměstí.
6. 12. 2024 Jak Saurus potkal Barborku a Mikuláše
Dneska nás čekala ve školce přímo pekelný den. Všichni jsme se převlékli za čerty a čertice. Ráno si děti hrály na peklo, postavily si ho z různých pomůček. V pekle byl i Lucifer a kotel. Stavěli jsme si z lega a dávali záplaty na pytle. Přivítali jsme se pekelným řáděním au kalendáře jsme si řekli, co máme dnes za den. Otočili jsme si další ozdobičky na našem adventním stromku (dnes tři). Za úkol jsme měli říct Mikulášovi básničku, a tak jsme si ji šli rovnou zopakovat. Pekelně jsme si zatančili na čertovské písničky a zahráli jsme si hru: Který čert je schovaný pod pytlem? Zasoutěžili jsme si v podlézání pekelného provazu, který se nás nesmí dotknout. Na novinách jsme si zaskákali jako po kamenech a poté jsme zmuchlali do malého uhlí. Házeli jsme je pod kotel. V kruhu jsme procvičili čertí jazýčky před pořádným blekotáním a vzájemně jsme se podrbali na záda, abychom vyhnali blechy z kůže. Zopakovali jsme si čertovské písničky, když jsme najednou uslyšeli čertovský zvonek a od dveří k nám kráčí anděl, Mikuláš a čert. Mikuláš nám přečetl z knihy hříchů, co bychom měli ve školce zlepšit (neházet z hračkami, uklízet po sobě, nepřekřikovat se, ...) ale také tam měl napsáno plno krásných věcí. Že si pomáháme, krásně společně tančíme, zpíváme a tvoříme. Že si neubližujeme a umíme se podělit o hračky. Nakonec jsme se společně vyfotili. Po svačince si děti chvilku pohráli. A protože na nás venku čekalo přímo andělské nadělení, utíkali jsme co nejdříve ven si ve sněhu zaskotačit. Bylo to skvělé. Postavili jsme velkou hromadu, na kterou jsme se klouzali. Stavěli jsme sněhuláky a koulovali jsme se. Byl to krásně užitý den!
5. 12. 2024 Jak Saurus potkal Barborku a Mikuláše
Mladší děti: Po příchodu si děti dodělaly svá peklíčka, do kterých lepily vybarvené a vystřižené čertíky. Přivítali jsme se a u kalendáře si pověděli, jaký máme den a počasí. Poté jsme si odkryli další úkol v adventním kalendáři. "Zatančete si čertovský tanec." Do rytmu bubínku jsme běhali po třídě a skotačili jako čerti v pekle. Zatančili jsme si na písničky o čertech a zahráli si hru do nebe, do pekla. Paní učitelka hrála na klavír a po zastavení písničky děti na pokyn běžely buď k čertovi nebo k anděli. Také jsme si zahráli hru na čertí ocásky, kdy si děti rozebraly šátky, daly si je za kalhoty a na pokyn hledaly kamaráda se stejným ocáskem. Protáhli jsme se se šátky a prošli si dráhu z pekla na zem. Nakonec děti relaxovaly s plamínkem (míčkem) na bříšku. Po svačince jsme si v ranním kroužku pověděli, čím je dnešní den výjimečný a dnes po setmění nás může navštívit Mikuláš se svou družinou. Děti si vypracovaly PL, kde měly za úkol Mikuláši, čertu a anděli vybarvit předměty, které mu patří.
Starší děti: Postupně jsme si u stolečku udělali grafomotoriku s básničkou - čert. Přivítali jsme se v ranním kroužku, zopakovali jsme si básničku a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zahřáli jsme se při pohybové hře Tancovali čerti. Následně děti chodily v kruhu podle daného zvuku jako čert - buben, Mikuláš - dřívka a anděl - zvoneček. Protáhli jsme se na značkách a postupně jsme si vyzkoušeli čertovské válení sudů a čertí kotrmelce. Po svačině jsme si společně s dětmi přečetli pohádku, jak Mikuláš navštěvuje děti na zemi za doprovodu čerta a andílka (paní učitelka vynechávala určitá slova a děti je říkaly, podle toho, na který obrázek paní učitelka ukázala). A pověděli jsme si, že právě dnes je ten den, kdy nás může trojice navštívit. Našli jsme si rozdíly na obrázku a zopakovali jsme si písničky na vánoční besídku. Ven jsme se šli projít do parku, proběhli jsme se a zopakovali si básničku Čertíček Bertíček.
4. 12. 2024 Jak Saurus potkal Barborku a Mikuláše
Ráno si děti hrály dle vlastního výběru - stavěly velkou železniční dráhu a malé domečky z lega. U stolu přiřazovaly uhlí a brambory do správných pytlů a také asistovaly paní učitelce, při třídění hraček pro děti z projektu krabice od bot. Starší děti si přilepily kožich pro čerta a domalovaly mu nohy, ruce, hlavu a ocas. Celé dopoledne byly děti jak na trní, protože věděly, že dnes chodila Barborka. Byly zvědavé, zda nám taky něco přinesla. Společně jsme se přivítali v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku Čertíček Bertíček. Zahráli jsme si na tělo jako když jde anděl (tiché tleskání), Mikuláš (pleskání) a čert (silné bouchání do země). Následně jsme si konečně došli pro punčochu. Děti postupně vyndávaly věci, která nám tam Barborka zanechala. A co to.. našli jsme tam plno dobrot, ale také brambory, cibule a polínka. Vypadá to, že se občas stane, že nám tu někdo zazlobí. Zopakovali jsme si tedy pravidla třídy a správného chování (neběháme, neboříme si stavby, nešlapeme a neházíme s hračkami, pomáháme rodičům, ...). U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a otočili si další ozdobičku na našem kalendáři. Za úkol jsme měli: Projít se do města, hledat vánoční dekorace a utrhnout větvičku třešně.
Mladší děti: Po svačince jsme si s dětmi vytvořili podklad pro peklo. Ťupkali a míchali jsme barvičky houbičkami. Děti si vybraly čertíky, kteří se jim líbily a vybarvily je. Zítra si je vystřihneme a nalepíme do pekla.
Starší děti: Po svačince jsme si v kruhu procvičili jazyky jako čerti před brbláním. Zahráli jsme si hru na zrcadla a na upovídané čerty. Také jsme zkusili jestli naše nosy dobře cítí. Jak voní andílek? Jak smrdí čert? A zkoušeli jsme to rozpoznat. Postupně jsme si dodělali čertíky - dolepili jsme oči, roky a jazyk.
Ven jsme se šli projít do města a společně jsme tak splnili úkol z adventního kalendáře - hledali jsme vánoční výzdobu. Nakonec jsme nezapomněli na zahradě utrhnout větvičku třešně - Barborky a pověděli jsme si, proč se to dělá.
3. 12. 2024 Jak Saurus potkal Barborku a Mikuláše
Ráno jsme si postupně dodělali andělíčky. Dokreslili jsme jim obličej a nalepili křídla a hvězdičku. Děti si hrály s auty, stavebnicemi a v kuchyňce.
Mladší děti: Po příchodu dětí jsme se v ranním kroužku přivítali a zopakovali jsme si básničku čertíček Bertíček. Poslechli jsme si písničku Čertovská Polka, kterou se budeme učit. Protáhli jsme se u čertí jógy. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme dnes den, počasí a měsíc. Zahráli jsme si paměťovou hru “Koho čert odnesl.”. Děti byly v kruhu a měly schované oči. Paní učitelka jedno dítko přikryla dekou a děti měly za úkol uhádnout, který z kamarádů chybí. Po svačince jsme si společně s velkými dětmi našli další okénko v adventním kalendáři, kde jsme měli za úkol si připravit punčochy pro Barborku. Po svačince jsme si udělali pár dechových cvičení a rozezpívali jsme se známými písničkami. S dětmi jsme se naučili novou písničku Čertovská polka s tanečkem. Nakonec jsme si udělali grafomotorický list. Dokreslovali jsme čertíkovi vlasy.
Starší děti: Na koberci si stavěli z více stavebnic velkou zoo se zvířátky. Přivítali jsme se v ranním kroužku jako andílci a poté jako čerti. Zopakovali jsme si básničku. U kalendáře jsme si řekl, jaký máme den, měsíc a počasí. Také nám začalo trochu chumelit, tak děti pozorovaly padající vločky. Zahráli jsme se pohybovou hru Tancovali dva čerti a nakonec jsme jako čerti tancovali všichni. Po svačině jsme si otočili další ozdobu na našem adventním stromku - za úkol jsme měli pověsit punčochu na okno. Rozezpívali jsme se při známých písničkách a seznámili se s novou písničkou Čertí blekotání. Zopakovali jsme si písničky na besídku a měli jsme angličtinu. Děti se přivítaly, odpovídaly na otázky a zahrály si hru s plácačkami. Na LCD obrazovce si zahrály hledací hru a zopakovaly si tak slovíčka o zimě.
Proběhnout jsme se šli do parku. Cestou jsme zamávali vláčku a obdivovali jsme výzdobu dětí u sousední MŠ.
2. 12. 2024 Jak Saurus potkal Barborku a Mikuláše
Ráno jsme si u stolečku postupně dělali šaty pro andílka. Hledali jsme stejné andílky a na pytel záplaty. Na koberci si děti hrály s auty a stavebnicemi.
Mladší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali a seznámili se s tématem týdne - Jak Saurus potkal Mikuláše, čerta a andílka. Poslechli jsme si básničku, kterou se budeme učit. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a měsíc. S dětmi jsme si popovídali o tom, co bylo včera za den a jestlipak děti zapálily s rodiči doma svíčku na adventním věnečku. Po svačince jsme si společně na koberečku prohlédli obrázky Mikuláše, čerta a andílka. Popsali jsme si, jak vypadají a společně jsme s dětmi roztřídili obrázky, které k nim patří. Na LCD obrazovce jsme si zahráli Čertovské pexeso. Než jsme šli ven, s dětmi jsme si rozdělali dvě okýnka na našem adventním kalendáři (stromu), který se nám tu objevil přes víkend. Jako první úkol za neděli jsme měli, abychom zapálili první svíčku na adventním věnci. S dětmi jsme si ji zapálili při obědě. Úkol na dnešek zněl, abychom se naučili básničku pro Mikuláše. Na procházku jsme se šli projít do parku, kde jsme se proběhli. Nakonec jsme si ve školce pustili pohádku Chaloupka na vršku - Jak to bylo na Mikuláše.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s básničkou. U kalendáře jsme si řekli, jaké máme roční období, měsíc, den a počasí. Při vánočních melodiích jsme se protáhli při pondělní józe. Po svačince jsme si poslechli pohádku o Mikulášovi a následně děti odpovídaly na otázky. Vedli jsme rozhovor, jak se chovají děti hodné a naopak zlobivé, co můžeme dělat proto, abychom potěšili maminku nebo tatínka, jak doma pomáhat, apod. Poté děti hledaly schované obrázky po třídě a třídily je podle toho, jestli patří čertovi, andělíčkovi nebo Mikulášovi. Pověděli jsme si legendu o Mikulášovi a děti o samotě vyplnily pracovní list - co komu patří? Sundali jsme si první dvě ozdoby z našeho adventního stromu a splnili úkoly. Ven jsme se šli projít po okolí školky a hledali jsme vánoční výzdobu.
29. 11. 2024 Adventní čas
Po příchodu jsme si u stolečku skládali puzzle, hledali stíny k obrázkům, stavěli puzzle a starší děti přiřazovaly počet obrázků ke stejnému počtu puntíků.
Mladší děti: Přivítali jsme se a u kalendáře si pověděli, jaký máme den a počasí. Děti rytmizovaly pomocí obrázků a vytleskávaly slova. Po svačince jsme si zopakovali básničku o adventu a společně jsme si procvičili jazýčky. S barevnými plstěnými kuličkami jsme si udělali dechové cvičení. Zopakovali jsme si písničky na besídku a u stolečku si děti postupně vypravovaly grafomotorický list. Malovaly svislé čáry svíčkám. Za odměnu si mohly vybarvit plamínky. Při pobytu venku jsme se šli projít do města a kolem pošty zpět do školky.
Starší děti: Ráno jsme si hrály na koberci s dřevěnými kostičkami, ze kterých jsme stavěli obří ZOO. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali si básničku a trénovali jsme na besídku. Poté jsme si společně udělali grafomotorický list - kruh, klubíčko. Nakonec jsme si zahráli na ozvěnu, kdy paní učitelka tleskala a děti po ní opakovaly. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku. Procvičili jsme si náš mlsný jazýček. Jako sluchové cvičení jsme poslouchali, kde zvoní zvoneček. Nakonec jsme ve dvojicích foukali do adventních svíček. Předškolní děti si vypracovaly pracovní list, kdy podle předlohy zkoušely domalovat do dárečků různé obrazce. Vyrazili jsme na delší procházku před město, kde jsme obdivovali vánoční výzdobu. Zastavili jsme se v parku proběhnout a lesem jsme se vrátili zpět do školky.
28. 11. 2024 Adventní čas
U stolečku děti hledaly stíny k vločkám, skládaly puzzle vloček, přikládaly geometrické tvary na brusle a hledaly, co je jinak v řadě. Hrály si na koberečku s oblíbeným legem a kolejemi.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zatančili si kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. V ranním kroužku jsme si zopakovali, co je to advent a postupně dle obrázků si řekli, co vše nás v tomto období až do Vánoc čeká. Po svačince jsme si vytvořili vánoční ozdoby, kde jsme propojili grafomotoriku s tvořením. Děti si nejprve několikrát obtáhly kruh a poté do něj lepily ozdoby a třpytky. Zopakovali jsme si vánoční písničku a šli jsme ven.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi dodělali věnečky. Kdo chtěl, nalepil si na ně třpytky, dozdobil je vločkami a chlupatými bambulkami. Nakonec paní učitelka dětem vytvořila mašličku z chlupatého drátku, který si vybraly a nalepila tavící pistolí na věneček podle přání dětí. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali si básničku a u kalednáře jsme si řekli jaký máme den a počasí. S dětmi jsme si pověděli, že nás čeká vánoční besídka pro rodiče a společně jsme si zopakovali písničky, které budeme zpívat a zatančili si taneček. Po svačince jsme se s dětmi pustili do vytváření našeho adventního věnečku do DS. Děti tvoření moc bavilo. Zapichovaly jehličí do aranžovací hmoty. Také zapichovaly různé kuličky do věnečku a nakonec paní učitelka podle přání dětí přilepila na věneček usušené pomeranče a citrony. Děti se svou prací byly spokojené, věneček se ji moc líbil. V pondělí si u svačinky zapalíme první svíčku. Na procházku jsme se šli projít do parku, kde jsme si poběhali. Do školky jsme se vrátili zpět přes město.
27. 11. 2024 Adventní čas
Po příchodu si děti u stolečku skládaly puzzle a hledaly stíny k obrázkům perníčků.
Mladší děti: Přivítali jsme se a u kalendáře si řekli, jaký máme den a počasí. Následovalo velké cvičení. Zahráli jsme si na sochy a děti chodily jako různá zvířátka. Protáhli jsme se se středními kroužky, jako když držíme věneček. Také se z nás staly svíčky na adventním věnci. Pohráli jsme si s padákem, chodili jsme dokola a zpívali si známé písničky. Na pojem "Vánoce" jsme se všichni schovali pod padák. Nakonec jsme došli přes překážky až k vánočnímu stromečku. Po svačině jsme pekli perníčky. Společně jsme si pojmenovali potřebné ingredience a děti je ukazovaly na obrázcích. Následně vykrajovaly různé tvary, kde nechyběly ani dinosauři. Při pobytu venku jsme se šli proběhnout na zahradu.
Starší děti: Ráno si děti u stolečku vystřihly a dozdobily své adventní věnečky nabarvenými těstovinami. Necháme je uschnout a zítra si je ještě doděláme. Přivítali jsme se na koberečku a zopakovali jsme si básničku, která dětem moc hezky jde. Čekalo nás velké cvičení. Nejprve jsme se s dětmi rozehřáli. Chodili jsme v kruhu dle rytmu klavírku. Zahráli jsme si pohybovou hru "Adventní svíčky", kdy děti tančily na písničku a jakmile písnička přestala hrát, tak si děti stouply na věnec (lano) jako svíčky. Protáhli jsme si s vločkami celé tělíčko a ještě jsme si zahráli hru Na cukroví. Nakonec jsme proběhli zimní krajinou, kdy jsme s dopomocí paní učitelky nacvičovali kotoul vpřed. Po svačince jsme se proměnili v cukráře. Zkontrolovali jsme, zda máme všechny potřebné suroviny k pečení perníčků a vrhli jsme se na těsto. Děti pomáhaly paní učitelce. Přidávaly suroviny a válely těsto. Nakonec jsme vykrajovátky vytvořili krásné perníčky. Upekli jsme je a moc se nám povedly. Provětrat jsme se šli na zahradu.
26. 11. 2024 Adventní čas
U stolečků jsme si s dětmi skládali puzzle a hledali obrázky ke stínům. Na zemi na podložce jsme skládali sněhuláka. Starší děti si mohly vyzkoušet zrakové vnímání a podle předlohy dojet kaštánkem na daný obrázek.
Mladší děti: Po příchodu si děti dozdobily své adventní věnce a voskovými pastelami domalovaly svíčku. Přivítali jsme se a u kalendáře si řekli, jaký máme den, počasí a roční období, které jsme si už změnili na zimu. Zopakovali jsme si obrázky týkající se adventního období. Po svačině jsme si zahráli na mašinu a do rytmu jsme chodili po třídě. Poté děti poznávaly známé písničky, které jsme si následně zazpívali. Naučili jsme se novou písničku Vánoční čas. S mladšími dětmi jsme vyrazili na procházku do města. Ve městě jsme měli štěstí a pozorovali jsme, jak na plošině dávají světýlka na vánoční stromeček. Bohužel nám začalo pršet, tak jsme se museli vrátit zpět do školky.
Starší děti: V ateliérku jsme si vybarvili podklad na adventní věneček na dveře. V ranním kroužku jsme se přivítali a zatančili si labadu. Zopakovali jsme si básničku a seznámili jsme se s novou písničkou Vánoční čas. Zahráli jsme si pohybovou hru "Adventní věnec". U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení, rozezpívali se známými písničkami a naučili jsme se novou písničku Vánoční čas. S dětmi jsme si také zopakovali písničky a taneček na vánoční besídku. Nakonec jsme si s dětmi vypracovali grafomotorický list adventní svíčky - svislé čáry. Na angličtině jsme opakovali již známé fráze (What's your name? How old are you? ...). Zahráli si hru Kdo má? (paní učitelka se ptala a děti zvedaly ruce, např. pokud mají sestřičku,...). Procvičili si čísla a udělali si pracovní list - winter clothes, kdy dle pokynů paní učitelky vybarvovali oblečení.
25. 11. 2024 Adventní čas
Ráno jsme si u stolečku procvičovali zrakové vnímání (hledání stínů k obrázkům, puzzle) a předmatematické představy (posloupnost od nejmenšího po největší). Děti si hrály na koberci s legem a dřevěnými kolejemi. V ateliérku si vybarvovaly omalovánky.
Mladší děti: Přivítali jsme se a u kalendáře si řekli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Zacvičili jsme si pondělní jógu. Po svačině jsme se seznámili s tématem týdne a pojmenovali si adventní obrázky. Naučili jsme se i básničku Adventní čas. Společně jsme si u stolečku vytvořili základ pro adventní věnec. Děti si vystřihly (někdo pomocnými nůžkami s paní učitelkou) kruh ze čtvrtky. Ten si následně polepily zelenými kousky krepového papíru.
Starší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali a zatančili si uvítací písničku. Pověděli jsme si, o čem si tento týden budeme povídat - Advent. Seznámili jsme se i s tématickou básničkou Adventní čas. Protáhli jsme se u pondělní jógy při relaxační vánoční hudbě. U kalendáře jsme si pověděli, jaký dnes máme den a počasí a vyměnili jsme si roční období z podzimu na zimu. Po svačince jsme si na koberečku společně pověděli, co je to advent/adventní věnec/adventní kalendář, co se v tento čas dělá (zdobí se dům, peče cukroví, zpívají koledy, chodí Mikuláš a Barborka, uklízí, ...). Prohlédli a pojmenovali jsme si obrázky spojené s adventem. Společně jsme si s dětmi i popovídali, jaké cukroví znají a dělají doma s maminkami. Děti pomohly paní učitelce dát obrázky na tabuli a nakonec si udělaly pracovní list. Procvičily si geometrické tvary. Měly za úkol vybarvit svíčky z geometrických tvarů podle předlohy.
S malými dětmi jsme vyrazili na procházku do parku, kde jsme se proběhli a užívali sluníčko. Ve školce jsme se podívali na pohádku Zahrádka pod hvězdami - O prvním sněhu.
22. 11. 2024 Saurus se seznamuje s dopravními prostředky
Po příchodu na děti v ateliéru čekala pneumatika z osobního automobilu, kterou mohly dle libosti malovat temperovými barvami. U stolečku jezdily s autíčky na pastelkách a třídily autíčka dle barev.
Starší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si bublinu. Ta letěla nad okolím a viděla spousty dopravních prostředků. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Zopakovali jsme si písničku a básničku a "zajezdili si na koloběžkách". Po svačince si děti postupně vypracovaly grafomotorický list, kde se pokusily přetáhnout autíčko jedním tahem. Nakonec si obrázek vybarvil. Mezitím si na koberci zkoušely řadit autíčka dle návodu podle barev a směrových značek. Společně jsme si zopakovali názvy dopravních prostředků a značek. Také jsme si udělali logopedickou chvilku, kdy si každý určil dopravní prostředek, ve kterém se proměnily naše jazýčky. Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky. Měli jsme štěstí, protože jsme potkali nákladní mašinu vezoucí dřevo. Nakonec si děti ještě poběhly na zahradě školky. Všem přejeme krásný víkend plný zimních zadovánek.
21. 11. 2024 Saurus se seznamuje s dopravními prostředky
Mladší děti: Dnes jsme si s mladšími dětmi vyráběli létající balon. Děti si svůj balon vybarvily dle své fantazie temperovými barvami a houbičkami. Přivítali jsme se a zopakovali si písničku Auto. Poté jsme si zatančili na písničku Auta od Míši Růžičkové. Vymysleli jsme si krátký taneček, který jsme vždy při refrénu opakovali. U kalendáře jsme si řekli, co máme za den a jaké je venku počasí a podívali jsme se z okna kolik sněhu nám napadalo. Děti si pak také vymyslely jeden dopravní prostředek a vytleskaly počet slabik. Po svačince jsme společně s velkými dětmi oslavili narozeniny Haničky. Pověděli jsme si, které dopravní prostředky se pohybují ve vzduchu, na zemi a ve vodě. Děti dávaly prostředky do správného prostředí. Procvičily si tak předložky : NA, VEDLE, PŘED, ZA...Také jsme si řekli, kde se pohybuje dopravních prostředků nejvíce. Za odměnu jsme si zahráli pexeso na LCD obrazovce. Na pracovním listu jsme si zopakovali, kde se jaký dopravní prostředek pohybuje.
Starší děti: Přivítali jsme se au kalendáře si řekli, jaký máme den a počasí. Postupně si děti vypracovaly grafomotorický list, kde obtahovaly kola různým dopravním prostředkům. Zahráli jsme si třídící hru. Děti třídily obrázky do stanovišť, ke kterým patří (co jezdí, létá, pluje a jede po kolejích). Po svačince jsme oslavili Haničky narozeniny. Zazpívali jsme si písničky a Hanička dětem rozdala balíčky. Zopakovali jsme si básničku s pohybem Auto a zopakovali si písničku Vláček. Nakonec proběhla individuální diagnostika.
Při pobytu venku jsme si šli na zahradu pohrát se sněhem. Nahrabali jsme velkou hromadu, po které se děti klouzaly.
20. 11. 2024 Saurus se seznamuje s dopravními prostředky
Po příchodu si děti hrály au stolečku obtahovaly cestičky autíček.
Mladší děti: Dnes jsme si s mladšími dětmi zacvičili. Nejprve jsme se trochu zahřáli při hře Auta jedou, kdy děti jezdily pomalu, nebo rychle podle tempa klavíru. Dále jsme si zahráli hru "Mašinky do depa", kdy děti ve dvojicích jezdily po třídě. Protáhli jsme se jako dopravní prostředky, zahráli jsme si u toho na auta, mašinky... Děti čekaly překážkovou dráhu, kdy prošly slalomem, přešly chodník z kamenů, prolezly tunelem a nakonec zaparkovaly autíčko do garáže ( namotávaly autíčka na provázku). Po svačince jsme si udělali naši loďku. Děti s dopomocí vystřihly obrys loďky, vytvořily si vlastní plachtu pomocí pastelek a všechno nalepily na připravené moře.
Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období a zacvičili si. Nejdříve děti jezdily po koberci jako různé dopravní prostředky. Protáhli jsme se s kroužky a napodobili jízdu na koloběžce nebo brzdící automobil. Následovala překážková dráha, kde měly děti připravenou dopravní stezku. Rozjely se jako letadla, proběhly slalom, přeskákaly překážky a zaparkovaly na parkovišti. U toho se řídily dopravními značkami. Při relaxaci ležely na koberci a poslouchaly hudbu. Po svačince jsme si zopakovali dopravní prostředky a děti si vypracovaly pracovní list, ve kterém vybarvovaly dopravní prostředky dle toho, kde se pohybují. Při pobytu venku jsme se šli projít po okolí školky a těsně před obědem jsme viděli pohádku.
19. 11. 2024 Saurus se seznamuje s dopravními prostředky
Po příchodu si děti hrály na koberci, stavěly koleje a hrály si s auty. U stolečku jezdily po vyznačených geometrických tvarech, skládaly puzzle a řadily obrázky dopravních prostředků dle předlohy. Individuálně si děti zkoušely předmatematické dovednosti (větší x menší, první x poslední...).
Mladší děti: Dnes jsme si s mladšími dětmi začali vyrábět loďku na moři, proto si děti ráno nejprve vybarvily čtvrtku vodovými barvami. Přivítali jsme se a děti si zahrály hru: Čáry máry pod kočáry . Děti měly za úkol poslouchat a snažily se zvuky dopravních prostředků napodobit. Pověděli jsme si, jaký máme dnešní den, roční období a jaké je venku počasí. Po svačince jsme se dostali s novou písničkou Auto. Děti si zkusily zatroubit jako auta a krátce jsme se rozezpívali. Hádali jsme písničky podle melodie a zazpívali si je. Formou ozvěny jsme se písničku Auto naučili a poté si děti za doprovodu písniček zajezdily jako auta is volanty. Kvůli nepříznivému počasí jsme dnes ven nešli a pohráli jsme si nahoře.
Starší děti: Děti si udělaly své obrázky s pracujícími stroji. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Slovíčka jsme si následně vytleskávali a určovali začínající písmeno (Co ještě může na toto písmenko začínat?). U tabule jsme si zopakovali dopravní prostředky a roztřídili si je. Vysvětlili jsme si, k čemu nám jednotlivé prostředky slouží a co znamenají pracovní stroje. Na koberci jsme si zopakovali známé dopravní značky. Po svačince dávala paní učitelka dětem hádanky (Co je to za dopravní prostředek?). Napodobili jsme několik zvuků dopravních prostředků a učili jsme se správně dýchat. Zazpívali jsme si známé písničky a naučili se novou písničku Vláček, kterou jsme si zahráli iv doprovodu hudebních nástrojů. Nakonec proběhla výuka angličtiny: Děti odpovídaly na otázky a vypracovaly si pracovní list - Winter obrázky, kde dle pokynů vybarvovaly týkající se zimního období (nová slovíčka a opakování barev). Výuka byla zakončena basketbalem a fotbalem, kterou děti hrály na LCD obrazovce.
18. 11. 2024 Saurus se seznamuje s dopravními prostředky
Po příchodu si děti hrály na koberci s vlastními auty a mašinkami. U stolečku řadily stíny, skládaly puzzle nebo jezdily autíčky po geometrických tvarech.
Mladší děti: Dnes jsme se s mladšími dětmi přivítali a začali se s dopravními prostředky. Děti dostaly obrázek a řekly nám, co na něm mají. Některé dopravní prostředky jsme si vytleskali a dali je na nástěnku. Seznámili jsme se s básničkou, která je o dopravních prostředcích a doplnili jsme si k ní jednoduché pohyby. Nakonec jsme si před svačinkou zahráli na letadla. Když přestala hrát hudba, letadla přistála a nesměla se hýbat. Po svačince nás čekala pohádka O Zapomnětlivém autíčku. Paní učitelka pohádka zahrála a následně děti postavily dílnu z kostiček, abychom mohli autíčko opravit. S postavenou dílnou jsme si pohráli. Postupně si děti vypracovaly krátký pracovní list, kde spojovaly dva stejné dopravní prostředky. Procvičili jsme si tak i barvy a zároveň děti poznávaly rozdíly. Když jsme měli hotovo vyrazili jsme ven trochu si užít prvního sněhu. Děti si rozebraly lopaty a pomáhaly vyhrnovat sníh.
Starší děti: Děti si postupně vybarvily stavební stroj, vystřihly a nalepily na barevnou čtvrtku. Přivítali jsme se a zacvičili si bublinu, která letěla, mimo jiné, i nad silnicí, kde viděla různé dopravní prostředky. Zacvičili jsme si a zacvičili jsme si s tématem týdne. otáčely obrázky a Děti jsme zjistili, že si budeme povídat o tom, jaké známe dopravní prostředky. Po svačině na nás čekala zaparkovaná auta (židličky), které nám sloužily jako trenažér k básničce "Auto". Dle pokynů děti nosily obrázky podle toho, zda daný dopravní prostředek pluje, létá či jezdí a dali jsme si na tabuli. Seznámili jsme se s novou písničkou Vláček. Z části jsme stihli naložit některé pracovní stroje nerosty, které mohou nakládat (mačkaní a lepení kousků papírků) a vydali jsme se ven. Prošli jsme se městem do parčíka, kde si děti poběhly, jezdily jako různé dopravní prostředky a nakonec jsme se proběhly na zahradě.
15. 11. 2024 Saurus na cestách
Děti si dnes ráno vyzkoušely hledat rozdíly v řádcích, skládat dopravní puzzle a hledaly cestu autíčku domů na LCD obrazovce. Dále si hrály na koberečku s autíčky a bagry a postavily koleje.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku - Vlak. Zatančili jsme si Labadu a trochu se protáhli. Zopakovali si písničku Vlak za doprovodu ukulele a při jízdě jako mašinky. U kalendáře jsme si řekli, jaké máme roční období, měsíc, den a počasí. U tabule jsme si ukázali některé dopravní značky a vytleskali si slova na slabiky. Po svačině jsme si připomněli, jak se chováme v určitých situacích (na přechodu, na chodníku, na hřišti, …). Následně si děti poslechly pohádku o hasičském a policejním autu a odpovídaly na otázky související s příběhem. Nakonec jsme u LCD obrazovky pomohli holčičce správně se zachovat při cestě do školy. Ven jsme se šli projít po okolí školky a opakovali jsme si, jak se bezpečně chováme při chůzi po chodníku.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se nejprve přivítali a zopakovali si básničku. Děti si šly ještě pohrát s hračkami a u stolečku probíhala individuální grafomotorika s letadlem. Procvičili jsme tak zápěstí a úchop tužky při malování ležaté osmičky. Každé dítě mi také řeklo, kam letí. Odpovědi byly různé, protože někdo letěl na Slovensko a jiný zase do Itálie. Na koberci jsme si procvičili pojmy více x méně pomocí barevných autíček. Poté si děti vyzkoušely umisťovat dopravní prostředky podle pokynů NAD, POD, PŘED, ZA, VPRAVO, VLEVO...Nakonec jsme před svačinkou stihli krátký pracovní list, kde děti hledaly chlapečkovi správnou cestičku do školy a vybarvily si dvě značky. Po svačince jsme trochu procvičili paměť a to ,, štafetou". Každý si prohlédl řadu dopravních prostředků na jedné straně místnosti. Děti si zapamatovaly alespoň dva prostředky ve správném pořadí a nesměly je zapomenout než došly na druhou stranu třídy. Dětem to šlo, i když někdy potřebovaly více času na zapamatování. Dále jsme si s dětmi za odměnu zajezdili na kole za doprovodu skladby, abychom mohli šlapat do rytmu. Vyrazili jsme ven. Dnes jsme se prošli až k dopravnímu hřišti, protože dětem jedna návštěva nestačila. Když jsme na hřiště došli zopakovali jsme si pravidla na vozovce a dokonce jsme přestupky kontrolovali. Cestou jsme opakovali dopravní značky.
14. 11. 2024 Saurus na cestách
Dnes ráno si děti vyzkoušely spojovat stíny dopravní, doplňovačky, který dopravní prostředek jezdí po silnici, létá, či pluje po vodě. Některé děti postavily autíčko silnici, aby se dostaly k domečku a ostatní děti si hrály s kolejemi.
Mladší děti: V ateliéru si děti vytvořily auto pomocí šablony a tisku temperových barev houbičkami. Obrázek jsme nechali zaschnout. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a jaké je dnes počasí - mlha. Jako mašinky jsme si zazpívali písničku Vlak. Zacvičili jsme si Hlava, ramena, kolena. Udělali jsme si grafomotoriku na velký papír (závod aut) a uvolnili jsme si ruku. Po svačince jsme se podívali na výukové video - Jak se chováme na chodník a jak se správně přechází. Děti odpovídaly na otázky, jak se to dělá správně a co se nedělá. Procvičili jsme si pusy při logopedické chvilce a také barvičky - barevná kolečka jsem přiřazovali k autům. V ateliéru jsme si postupně dělali auta - dolepili jsme kola a okna. Ven jsme se šli projít do okolí školky a pozorovali jsme mlhu. Kam až uvidíme a co už vidět není.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme si dnes ráno vyrobily přechod pro chodce, děti si tak procvičily stříhání a lepení proužků. Přivítali jsme se a podívali se na krátké video o tom, jak se chováme na zastávce av MHD. Poté jsme si s dětmi postavili autobus ze židliček. Každé dítě dostalo svou roli a mohli jsme si tak procvičit slušné chování v autobuse. Děti si zkusily být řidičem, revizorem, tatínky co jedou do práce, nebo dokonce babičkou a dědečkem. Děti se hezky zdravily, nakupovaly jízdenky, jako by byly v opravdovém autobuse. Dětem se tato aktivita natolik líbila, že jsme si ji museli zopakovat hned znovu. Po svačince jsme udělali krátké dechové cvičení s autíčky, zopakovali si písničku Křižovatka a zopakovali jsme si, jak se správně chovat na ulici. Dodělali jsme přechod, který jsme doplnili vybarvenými chodci a mohli jsme vyrazit ven. Venku byla sice mlha, ale to nám nebránilo v tom pozorovat další dopravní značky. Dnes jsme si dokonce vysvětlili, kde je hlavní silnice a zopakovali si i další dopravní značky, některé jsme potkali úplně poprvé. Nakonec jsme si s dětmi zahráli na nákladní vlak, řekli jsme si, co který vagónek může vést a děti se proběhly.
13. 11. 2024 Saurus na cestách
Dnes ráno si děti vyzkoušely hledat stíny dopravních značek podle tvarů, nebo závodit s auty. Také si postavily dlouhé koleje a pohrály si s nimi. Některé děti si zahrály v kuchyni.
Mladší děti: Ráno si děti u stolečku postupně vypracovaly grafomotorický list - pastelky se změnily v auta a musely dojet do cíle. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o mašince. Jako auta jsme jezdili po koberci a když začala svítit červená, museli jsme zastavit. Protáhli jsme se s kroužky jako auta s volanty. Projeli jsme překážkovou dráhu a poté kutáleli s velkým a malým míčem. Relaxovali jsme na koberci a poslechli jsme si, jak zní nějaké dopravní prostředky. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme s dětmi prohlíželi obrázky různých situací, kterými se můžeme na cestách setkat. Pověděli jsme si, co se může dělat a co se nedělá. Nakonec jsme si zahráli na plných cestujících a děti na autobusy a vystupovali podle toho, kam jsme dojeli. Ven jsme se šli projít na autobusové nádraží.
Starší děti: Dnes jsme se přivítali a následovalo očekávané cvičení. Nejprve jsme si zahráli pohybovou hru na auta. Děti běhaly s volanty a ve chvíli, kdy se zastavila hudba zaparkovaly vedle sebe na koberci. Jako další jsme si zahráli Semafor (děti reagovali na barvu). A mohli jsme se jít protáhnout. Dnes jsme se protahovali s kroužky jako s volanty. Zvládli jsme spoustu cviků, jako třeba svíčku nebo jsme si zahráli na pana policistu (protažení paží). Nakonec jsme si trénovali hody na cíl a poté jsme si míčky posílali ve vláčku za sebou. Nejprve jsme si posílali jeden a nakonec i tři míčky. Postavili jsme si překážkovou dráhu a znovu si ji prošli. Děti jely na nákup přes několik objížděk. Měly za úkol překonat slalom, chůzi přes lavičku, válení sudů a nakonec zaskákat si panáka na oslavu, že dorazily. Některé děti si vyzkoušely i kotoul vpřed.
Po svačince jsme si povídali o dopravních situacích a dětem pomocí smajlíků rozhodovaly, zda se daný člověk v situaci zachoval správně a případně, jak to napravit. Také jsme si vysvětlili pojem křižovatka a kruhový objezd. Děti si udělaly své reflexní vesty, tedy dolepily si na ně alobal a když měly hotovo, mohli jsme vyrazit ven. Dnešní procházka byla velmi specifická. Šli jsme totiž na dopravní hřiště. Když jsme vyrazili, začínalo malinko sněžit, to nás ale neodradilo. Cestou jsme potkali, ale také nákladní vlak, který byl dlouhý a dokonce nás autobus zastavil. Když jsme dorazili na dopravní hřiště, děti si tam zahrály na auta a chodce a znovu si připomněly pravidla přecházení. Cestou zpátky jsme pozorovali dopravní značky nás, většinou z nich děti bezpečně poznaly.
12. 11. 2024 Saurus na cestách
Dnes si děti ráno vyzkoušely jezdit auty podle různých tvarů, také přiřazovaly barevná kolečka ke správnému autíčku. Dále si některé děti vyzkoušely hledat, co do řádků nepatří.
Mladší děti: U stolečku si děti udělaly semafor. Z krepového papíru tvořily kuličky, které následně lepily správně na semafor. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku o vlaku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí - vytleskávali jsme slona na slabiky. Protáhli jsme se při relaxační hudbě. Po svačince jsme si v hudební chvilce udělali dechové a artikulační cvičení. Děti poznávaly písničky jen podle melodie a následně je zazpívaly. Opakovali jsme písničku Vlak. Jezdili jsme ve vlaku a písničku jsme zpívali za doprovodu ukulele. Zahráli jsme si na lokomotivu s vagóny a nakonec děti jezdily podle barev jako auta (červená - stůj, zelená - jeď). Venku jsme se prošli okolo školky, zopakovali jsme si básničku.
Starší děti : Děti si jako první, když přišly do školky, začaly vyrábět reflexní vestu. Vysvětlili jsme si k čemu vlastně reflexní prvky slouží, dále jsme se přivítali a podívali se na krátké video o bezpečí na silnici. Poté jsme si nabrané informace zasadili do konkrétních situací a dětí rozhodly, zda se lidé zachovali správně. Zahráli jsme si na auta a semafor, kde jsme si procvičili sluchové a zrakové vnímání. Nakonec jsme si ještě před svačinkou stihli udělat dechové cvičení se značkami a za odměnu si děti zkusily závody lodiček z víček. Po svačince jsme se promluvit s novou písničkou Křižovatka, ale nejprve jsme se museli rozmluvit a rozezpívat. Děti nejprve hádaly dopravní prostředky a napodobovaly jejich zvuky. Následovalo krátké rozezpívání a naučení písničkou formou ozvěny. Nakonec jsem dětem rozdala nástroje a dnes si některé děti zkusily zahrát na xylofon. Nakonec jsme si procvičili pravou a levou stranu pomocí písničky pravá levá a děti si trochu pohrály s kroužky (jako volanty). Na angličtině se děti nejprve anglicky přivítaly s paní učitelkou. Děti si procvičily slovní zásobu počasí a dále si povídaly o oblíbené barvě, nebo zvířátkách. Udělali si krátký poslechový pracovní list s tématem rodina. Děti poslouchaly a propojovaly s daným obrázkem. Následovalo opakování slovní zásoby (rodina) pomocí písničky Finger family. Zahrály si hru, kde hledaly členy rodiny a nakonec si děti za odměnu zahrály ještě basketbal na interaktivní tabuli.
11. 11. 2024 Saurus na cestách
Dnes ráno si děti mohly vyzkoušet rozdíly mezi dopravními prostředky, skládat jednoduché puzzle a nebo hledat stíny dopravních značek. Také jsme si postavili dlouhé koleje a jezdili s mašinkami.
Mladší děti: U stolečku jsme si postupně začali tvořit náš papírový semafor. Děti nejprve všechny jeho části vymalovaly černou temperou a zítra budeme semafor dodělávat. Přivítali jsme v ranním kroužku a jsme se s báňičkou Vlak. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, roční období a jaké je počasí. Po svačině si děti poslechly pohádku O smutném semaforu a následně odpovídaly na otázky. Ukázali jsme si nějaké dopravní značky, která jsme si pojmenovali a řekli si, co znamenají. Závěrem jsme si zahráli na semafor, auta a chodce. Děti se učily, jak správně zastavit u přechodu, jak se rozhlédnout a přejít. Auta zase musela reagovat na semafor a co dělat, když svítí určitá barva. Nakonec jsme si u stolečku zkusili semafor vymalovat a procvičit tak naše zápěstí.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme si ráno vyrobili auta, která jsme po svačince využili jako loutky k pohádce. Přivítali jsme se a děti se objevily s dopravními značkami, některé z nich jsme si pojmenovali a dali si je na tabuli. Nakonec jsme si před svačinkou stihli zacvičit jógu s hudbou. Po svačince si děti zahrály slibovanou pohádku, nejprve si zopakovaly, jak to chodí v divadle a děti se prostřídaly tak, aby si zkusily roli herce i diváka. Potom jsme se naučili krátkou básničku s názvem Výlet a děti si udělaly pracovní list, díky kterému jsme si zopakovali, jak vypadá semafor ak čemu slouží. Potom jsme vyrazili ven, prošli jsme se městem a cestou pozorovali veškeré značky. Děti se proběhly v parku a vyrazili jsme zpět do školky, venku byla zima.
8. 11. 2024 Jak Saurus potkal svatého Martina
Ráno jsme si s dětmi hráli na koberci, stavěli jsme věž z dřevěných kostek a koleje. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o Martinovi. Po svačince jsme vyrazili do bazénu na poslední hodinu. Protáhli jsme se na suchu a hurá po skluzavce do vody. Přivítali jsme se již pro děti známou básničkou Dobrý den a také jsme si zopakovali básničky Medvěd a Slon. Prolézali jsme tunelem a zachraňovali jsme tak pěnová zvířátka. S dětmi jsme v malém bazénku házeli pěnová kolečka do pěnové podložky s dírou. Zahráli jsme si obměnu hry Pan čáp ztratil čepičku, kdy jsme hledali kolečka podle barev. Nakonec jsme z koleček všichni společně udělali dlouhého hada na sklo okolo bazénku. Ve větším bazénku jsme si s dětmi zahráli na bublinu a paní učitelky povozily děti v kruhu jako na kolotoči. Nacvičovali jsme srdíčka a plavali jsme tak pro různá zvířátka, která jsme házeli buď do koše nebo do velkého kruhu. Nakonec jsme se prošli na plovoucích žíněnkách a sklouzli na velké skluzavce. Za odměnu jsme dostali diplom a lízátko.
7. 11. 2024 Jak Saurus potkal svatého Martina
Po příchodu si děti hrály na koberci s vlakovou dráhou a auty. S dřevěnými kostkami stavěly garáže a taky vařily v kuchyni. U stolečku jsme procvičovali zrakové vnímání a grafomotoriku.
Mladší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali. U kalendáře si řekli, jaký máme den a počasí. Na LCD obrazovce jsme si zahráli pexeso. Děti chodily postupně a hledaly dva stejné obrázky. Také jsme si připomněli básničku a písničku. Po svačince jsme si procvičili jazýčky ak dechovému cvičení jsme si vzali sněhovou kuličku (varu). Foukali jsme do ní nejprve málo, pak hodně a nakonec úplně nejvíce, aby nám odletěla z dlaně. Dětem se pexeso líbilo, tak jsme si ho zahráli ještě jednou. Po pexesu jsme se stali Martiny na koni a jeli jsme na koni (židlích), rozhlíželi jsme se, rozsekli jsme plášť mečem, dali ho žebrákovi a jeli jsme dál. Vyvětrat jsme se šli do parku, kde jsme se proběhli a pohráli na kamínkách.
Starší děti: Děti si hrály nai au stolečku si postupně připravovaly koberce list s vločkou a geometrickými tvary. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku a písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Po svačince jsme si zahráli sluchovou hru Husičko zakejhej a procvičili jsme pusinky při logopedické pohádce o Martinovi. Také jsme si procvičili správný nádech a výdech při hrách s kapesníčky. Vyzkoušeli jsme si taneček k písničce Martin jede. Na LCD obrazovce jsme si zahráli pexeso a šli jsme projít po okolí školky.
6. 11. 2024 Jak Saurus potkal svatého Martina
Ráno děti u stolečku malovaly štětcem do modrého rýže grafomotorické prvky, jako když Martin jede na koni ve sněhu. Také zkoušely zatloukat hřebíčky do podkoviček. Hrály si na koberci dle svého uvážení a holčičky si hrály na 7 neposlušných kůzlátků.
Mladší děti: Dnes nás s dětmi čekalo velké cvičení. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali si básničku a písničku. Nejprve jsme se rozehřáli při chůzi do rytmu klavíru. Zahráli jsme si hru Na vločky. S vločkami jsme si i protáhli naše tělíčka. Po protažení jsme si vzali padák a na něm jsme pohoupali vločky a přitom si zazpívali naši písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince si děti udělaly grafomotorický list, kdy ke komínu dokreslily kouř. Na chvíli jsme se stali cukráři a společně jsme upekli jablečnou placku na odpolední dílničky pro maminky a tatínky. Proběhnout jsme se šli na zahradu. Hráli jsme Na Mrazíka a hrabali jsme listí na velikou hromadu.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali básničku Martin jede. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zahřáli jsme se při pohybové hře Na Mrazíka, která děti moc bavila. V kruhu jsme chodili podle rytmu zvuku kokosů (pomalu, rychle, ...). Protáhli jsme naše těla na sněhových značkách a procvičili jsme házení a chytání. Nejdříve ve dvojicích, následně s paní učitelkou. Také jsme se rozhodli prohodit míč obručí, hodit vrchem a předávali jsme si míč v řadě za sebou. Vyplnili jsme pracovní list a procvičili tak zrak (hledali jsme podkovy). Po svačince se z nás stali pekaři a upekli jsme si sladké rohlíky s tvarohem. Připravili jsme si tvaroh, rozkrájeli těsto, rozbili vajíčko a pak už jsme jen motali a motali z trojúhelníků rohlíky. Rohlíčky jsme pomazali vajíčkem a posypali cukrem. Nakonec - šup do trouby. Venku jsme se prošli po okolí školy, prolezli se na průlezkách a na zahradě jsme opět hráli Na Mrazíka.
5. 11. 2024 Jak Saurus potkal svatého Martina
Po příchodu si děti hrály na koberci s různými hračkami. U LCD obrazovky jsme si roztřídili obrázky podle toho, zda patří ke svatému Martinovi nebo ne. Také jsme si procvičili grafomotoriku na velkém papíře - Martin jede na koni.
Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi na koníka nalepili papírové vločky, vystřihli jsme ho, namalovali oči, pusu a nalepili mu hřívu. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali si básničku a poslechli novou písničku. Zahráli jsme si hru Na vločky. Děti běhají po třídě a jakmile paní učitelka přestala hrát, měli najít svoji vločku. Na LCD obrazovce jsme si roztřídili, jaké obrázky patří k Martinovi a jaké ne. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, počasí a měsíc. Po svačince jsme s dětmi procvičili pusinky, rozezpívali a za doprovodu klavíru jsme si zazpívali písničku Martin jede. Písničku jsme si zazpívali i za doprovodu klusání koníka (kokosové skořápky, klapačky). Na procházku jsme šli do parku, kde jsme si poběhli se stužkami na špachtli jako Martin na koni. Zkoušeli jsme s nimi kreslit do vzduchu i různé grafomotorické prvky. Nakonec jsme procházku zakončila na zahradě.
Starší děti: Ráno děti dodělaly koně - vystřižení, dokreslení koníka a nalepení hřívy. Přivítali jsme se v ranním kroužku au kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a měsíc. Vybrali jsme obrázek počasí, které právě venku máme. Zopakovali jsme si básničku o Martinovi. Na Martina jsme si i zahráli. Při doprovodu veselé hudby jsme jeli na židlích, jako na koních. Předvedli jsme, jak Martin rozseknul plášť a jak ho podal žebrákovi. Po svačince jsme měli hudební chvilku. Procvičili jsme správné dýchání nosem a rozešli se na známé písničky. Naučili jsme se se novou písničku o Martinovi a zahráli jsme si k ní na ořechové a kokosové skořápky. Děti vypracovaly grafomotorický list - podkovy pro koně a zopakovaly legendy o Martinovi. Nakonec jsme si zahráli pohybovou hru - vločky. Na angličtině děti opakovaly základní fráze a odpovídaly na otázky paní učitelky. Zopakovaly si slovíčka o počasí a barvy. Na barvy hrály anglickou verzi hry Pan Čáp ztratil barvičku. Udělali si pracovní list o rodině a zopakovaly si tak slovíčka. Venku jsme se proběhli na zahradě.
4. 11. 2024 Jak Saurus potkal svatého Martina
Ráno děti u stolečku poznávaly geometrické tvary a pokládaly se na ně vločky a bílé a modré kamínky. Hledaly správný počet podkoviček k číslu a puntíkům. Na koberci jsme postavili vlakové dráhy a některé děti si hrály v kuchyni.
Mladší děti: Po příchodu dětí jsme si v ateliérku na koníka natiskli razítky různé vločky modrým razítkovacím inkoustem. V ranním kroužku jsme se přivítali, zatančili si Bublinu a protáhli se při relaxační hudbě u jógy. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Po svačince jsme si poslechli krátkou legendu o svatém Martinovi. Ukázali jsme si k ní obrázky a děti odpovídaly na otázky spojené s legendou a obrázky. Poté jsme popřáli společně se staršími dětmi Kájovi k svátku a Samíkovi k narozeninám. Zazpívali jsme jim písničky a Kája se Samíkem dětem rozdali dobrůtky. Děkujeme! Nakonec jsme se s mladšími dětmi naučili novou básničku Martin jede a seznámili jsme se s novou písničkou o Martinovi. Na procházku jsme šli přes město do parku. V parku jsme si poběhali, hráli na honěnou a malovali klacíky na cestu.
Starší děti: V ateliérku jsme si postupně vymalovali koně modrou barvou do plnících per. Přivítali jsme se ranním kroužku a seznámili se s básničkou Martin jede. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme dneska den, měsíc a jaké je počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu při relaxační hudbě a krásně se tak protáhli. Následně jsme si pověděli legendu o svatém Martinovi. Děti odpovídaly na otázky a společně jsme si řekli, kdy má přijet ten Martin na bílém koni, co se ten den peče a co si i my upečeme ve školce. Po svačince jsme společně s mladšími dětmi popřáli dětem k svátku a k narozeninám. Poté jsme si zopakovali, co známe o sv. Martinovi a na pracovním listě jsme vymalovali obrázky, které ke svátku Martina patří. Ven jsme se šli projít do okolí školky. Pozorovali jsme zbarvené listy a někde byly stromy již skoro holé. V parku jsme se proběhli se stužkami, jako když Martin jede na koni a veze nám sníh. Zkoušeli jsme malovat ve vzduchu různém grafomotorické prvky a poslouchali jsme, jaké zvuky stužky vydávají.
1. 11. 2024 Saurus mává ptáčkům
Dnes nás čekala další lekce plavání. Ráno jsme si pohráli, přivítali se, nasvačili a hurá do bazénu. Nejprve jsme se pořádně protáhli. Na malé skluzavce jsme se sklouzli do malého bazénku, kde jsme si chviličku pohráli. Přivítali jsme se, plavali jsme pod tunelem a jezdili na skluzavce. Potom se děti opět rozdělily do velkého bazénu. Mladší děti si s barevnými míčky zahráli hru Pan čáp ztratil čepičku. Jezdili jsme s parníky a nakonec děti plavaly s pěnovýmižábami a vozily náklad. Za odměnu se ještě poklouzaly.Ve velkém bazénu jsme zkoušeli plavat srdíčka a při tom kopat nohama. Bublali jsme do vody, plavali jsme s destičkou. Co se dětem velmi líbilo bylo hopsání na koníkovi. Daly si mezi nožičky pěnový dlouhý obdelník, odrážely se od země a skákaly jako koníci. S obdelníkem jsme zkoušeli plavat i na zádech. Nakonec se děti sklouzly na skluzavce a všichni jsme se šli ohřát do vířivky.
nakon31. 10. 2024 Halloweenská párty
Ráno děti přišly v krásných maskách a přinesly si dýně na vydlabávání. . U stolečku jsme lovili mouchy a pavouky v rýži, skládali lektvary dle předlohy do poličky a hledali, jaké obrázky jsou schované pod pavučinou. Děti tancovali na strašidelné písničky.
Mladší děti: Ráno si děti vydlabaly dýně s dopomocí paní učitelky. po svačince jsme si zatančili na písničky a zahráli si na sochy. Společně jsme si zahráli hru na židličkovanou a následovaly soutěže. Ve dvojicích děti namotávaly pavoučky. Na krabici házely mouchy a netopýry a na velkou lepící pavučinu házely dýněmi (oranžové míčky). Nakonec jsme si zahráli hru na čarování, kdy velká čarodějnice vařila barevné lektvary a zaskákali si s žabičkami.
Starší děti: Ještě před svačinkou jsme si s dětmi zasoutěžili, zatančili a zahráli pár her. Nejprve jsme si zahráli židličkovanou a PH "Na strašidelné sochy" a hurá na soutěže. Děti namotávaly pavouka na ruličku, házely dýně do krabice, mouchy a netopýry na pavučinu z krabice a míčky na velkou pavučinu a udělali jsme si soutěž ve skákání žab. Nakonec jsme si ještě zahráli hru "Já hloupá čarodějnice" (obdoba Pan čáp ztratil čepičku), kdy děti hledali zamíchané lektvary (míčky) a dávaly je zpět do krabice. Po svačince jsme šli dlabat dýně. Děti si řekly, jakou dýni budou chtít. Paní učitelky dětem vyřízly vršek dýně, děti si dýně vydlabaly. Dle přání dětí paní učitelky vyřezali zbytek dýně (oči, pusa, nos, uši, ...). Dýně se moc povedly a vypadají krásně. S dětmi jsme si udělali společnou fotku a šli jsme se proběhnout na zahradu. S pomocí paní učitelky jsme pověsili na třešeň krmítka ze šišek, abychom mohli pozorovat ptáčky.
30. 10. 2024 Saurus mává ptáčkům
U stolečku děti procvičovaly zrakové vnímání (hledání obrázků ke stínům). Na písmenka dle předlohy dávaly barevná kolečka. Po příchodu si děti v ateliérku vytvořily krítko pro ptáčky ze šišky. Paní učitelka na šišku přivázala provázek, děti šišku vymáchaly a potřely tukem a nasypyly na ní slunečnicová semínka. Necháme venku pořádně ztuhnout a zítra si je s dětmi pověsíme na třešeň k nám na zahradu. Budeme při tom pozorovat ptáčky.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si. Nejprve děti létaly jako ptáčci do rytmu hudby. Následně jsme si naši písničku s ptáčky zahráli v doprovodu hudebních nástrojů a pochodovali jsme. Zahráli jsme si hru na ptáčka, který našel semínko a děti nosily míčky dle barev. Protáhli jsme se s kroužky a prošli si překážkovou dráhu. Děti prošly jako vlaštovky po drátě, prolétly slalom, přeskákaly kroužky jako vrabčáci a vlezly do ptačí budky. Nakonec jsme se vydýchali a u tabule si zopakovali ptáčky. Po svačince si děti postupně vybarvily ptačí budku, do které nakonec přiletěli kosáci (otisky rukou). Následně si děti hrály a probíhalo individuální cvičení grafomotoriky. Děti malovaly ptáčka formou klubíček podle říkanky. Nakonec jsme si protáhli jazýčky a společně jsme postavili velkou ptačí budku z dřevěných kostek. Do ní přilétli ptáčci, které děti krmily semínky pomocí klešťového úchopu.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se ráno přivítali a zopakovali si básničku a písničku. A hurá na cvičení. Nejprve jsme se rozehřálli v kroužku. Na hluboký tón jsme chodili jako čápové a klapali zobáky, na prostřední tón jsme tleskali jako datel ťuká do stromu a na nejvyšší tón jsme utíkali jako malý vrabčáček. Zahráli jsme si pohybovou hru "Ptáčátka z hnízda ven". Jedno dítě bylo dospělí ptáček (maminka/tatínek). Ostatní děti byly ptáčátka a byly schované v hnízdě (velká obruč). Jakmile paní učitelka řekla "Ptáčátka z hnízda ven!", ptáčátka se rozutekla a maminka/tatínek je museli pochytat. Koho chytil/a, museli odletět zpět do hnízda. Zacvičili jsme si s ptačími vajíčky (míčky). Museli jsme být velmi opatrní, aby se nám vajíčko nerozbilo. Potrénovali jsme také házení spodem ve dvojicích. Nejprve si děti házely navzájem a pak se děti házely na cíl (obruč). Nakonec jsme se proměnili v ptáčky a letěli jsme ze zimy do teplých krajin přes různé překážky - opičí dráha. Po svačince jsme společně s malými dětmi oslavili Abinčiny narozeniny. Popřáli jsme jí, zazpívali k narozeninám a Abinka dětem přinesla dobrůtku. Moc děkujeme! Starší děti čekala logopedická chvilka. Procvičili jsme si naše pusinky a jazýčky vtipnými obličeji. Foukali jsme do peříčka, nejprve málo, potom hodně, aby nám odletělo. Zahráli jsme si sluchovou hru "Kde zpívá ptáček?". Děti hledaly podle sluchu schovaný reproduktor. Nakonec si děti, které včera nestihly, vyrobili krmítko s ptáčkem.
Na procházku jsme bohužel nešli kvůli nepříznivému počasí, proto jsme nemohli ptáčkům krmítka ze šišek dát na strom už dnes. :(
29. 10. 2024 Saurus mává ptáčkům
Ráno u stolečku děti přiřazovaly stíny k obrázkům ptáčků. Starší děti hledaly písmenka podle předlohy a pokládaly barevná kolečka k ptáčkům též podle předlohy (vrabec- červené kolečko, datel - modré kolečko, atd.). V ateliérku si děti, které chtěly, udělaly krmítko s ptáčkem. Krmítko i ptáčka jsme vybarvili, vystřihli a slepili dohromady. Paní učitelka nám zezadu na krmítko přilepila tavící pistolí špachličku, aby děti mohly krmítko držet. V ranním kroužku jsme se přivítali a pověděli si téma tohoto týdne. Seznámili jsme se s básničkou Kos a písničkou Tažní ptáci. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a měsíc.
Mladší děti: Po svačince jsme si s dětmi pojmenovali ptáčky, kteří žijí u nás a udělali jsme si grafomotoriku na velký formát. Děti si mohly vybrat, zda poletí s vrabcem ke krmítku nebo s vlaštovkou do teplých krajů. Na procházku jsme vyrazili do parku, kde jsme si poběhali a zamávali mašině. Bohužel nám začalo pršet, tak jsme s dětmi do školky museli dříve.
Starší děti: Po svačince jsme se s dětmi na koberečku seznámili s ptáčky, kteří odlétají do teplých krajin a kteří u nás zůstávají na zimu. Následně jsme si je rozdělili buď ke sluníčku (odlétají) nebo ke krmítku (zůstávají). Zahráli jsme si PH, kdy děti tančily a paní učitelka hrála na klavír. Jakmile hudba přestala hrát, děti na povel paní učitelky musely co nejrychleji najít daného ptáčka a stoupnout si k němu. Nakonec jsme si udělali dole grafomotorický list s mladšími dětmi. Při angličtině jsme opakovaly fráze, které děti dobře znají (kolik ti je let? Jak se máš?...). Vypracovali jsme pracovní list na téma Halloween, kdy děti kroužkovaly obrázky podle pokynů p. učitelky. Poslechli jsme si písničku Halloween a pověděli jsme si, co všechno jsme ve videoklipu viděli. Na závěr hodiny si děti zahrály oblíbenou schovávačku s kartami.
25. 10. 2024 Jak se Saurus loučil se zvířátky
Dnes nás čekala další lekce plavání. S dětmi jsme se ráno přivítali, nasvačili a hurá na plavání. Nejprve jsme se protáhli. V malém bazénku jsme se přivítali, prolézali jsme tunelem jako krokodýli, děti si navzájem v kroužku namáčely hlavičky (pouze ten, kdo chtěl). A následně jsme se rozdělili.
Mladší děti: Vzali jsme si podložky ve tvaru žabičky a děti se na ně položily a kopaly nožičkama. Poté na žabičkách vozily pěnové kapičky, na čtvercových podložkách jsme posílali kelímky s vodou na druhou stranu. Děti se nakonec klouzaly na klouzačce a hrály si s vodičkou.
Starší děti: S dětmi jsme ve velkém bazénu zkoušeli čarovat ručičkami (srdíčka) a kopat nožičkami. Hledali jsme ve vodě vodníka (bublání do vody), skákali jsme jako žabky na místě, plavali jsme s podložkou a v kruhu hráli hru Spadla lžička do kafíčka. Děti se zkoušely také položit na zádíčka a odpočívat. Tuto lekci se děti učily "čarovat" ve vodě a k tomu kopat nožičkama (nácvik plaveckého způsobu prsa). Nakonec se děti sklouzly na skluzavce do vody.
24. 10. 2024 Jak se Saurus loučil se zvířátky
Ráno měly děti u stolečku puzzle zvířátek a stopy, které přiřazovaly zvířátkům dle barev. U druhého stolečku hledaly odlišný obrázek v řadě. Na LCD obrazovce malovaly cestičku od ježečka k červíkům.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku za doprovodu ukulele. Zazpívali jsme si uvítací písničku a zopakovali písničku o veverce. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si opět zazpívali písničku o veverka ze doprovodu oříšků a ukulele. Zopakovali jsme si, jaká známe lesní zvířátka a poté je děti dávaly do lesa na správné místo. S padákem jsme si zahráli hru na myšky ve své dírce. Následně se děti podívaly na stínové divadlo Boudo, budko. Nakonec jsme udělali myší díru v lese. Ven jsme se šli proběhnout na zahradu. Klouzali se, jezdili na motorkách a houpali.
Starší děti: Děti si postupně vypracovaly grafomotorický list, kde spojovaly cestičky zvířátkům. Přivítali jsme se a zatančili si Labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. V ranním kroužku jsme si zopakovali téma týdne a děti postupně krmily zvířátka. Zopakovali jsme si písničku a básničku. Po svačince jsme procvičili zrakové vnímání a hledali jsme, jaká zvířátka jsou na obrázku. Protáhli jsme si jazýčky a zahráli si hru s ježečky. Děti házely hrací kostkou a postupovaly po zvířátkách. Kde se zastavily, tam měly za úkol zvířátko pojmenovat. Nakonec jsme si zahráli divadlo - Boudo, budko. Při pobytu venku jsme se šli podívat do lesa, kde jsme se proběhli a pojmenovali jsme stromy. Cestou do školky jsme se vrátili přes park a město.
23. 10. 2024 Jak se Saurus loučil se zvířátky
Ráno děti u stolečku krmily zvířátka nebo doplňovaly části obrázků. Společně jsme si udělali obraz s ježečky, kdy se děti snažily křížit čáry do tvaru klubíčka. Paní učitelka doplnila hlavičky a tlapky.
Mladší děti: U stolečku si děti udělaly ježečky v listí. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zahřáli jsme se při pohybové hře Na pelíšky a poté děti chodily podle zvuku klavíru (jako medvěd, zajíc, ptáček, had, …). Děti se proměnily ve veverky a ve svých pelíšcích se protáhly s oříšky. Nakonec pomohly zvířátkům nasbírat zásoby na zimu. Po svačince jsme si zopakovali písničku a zahráli si k ní na oříškové skořápky. Taky jsme se podívali, jak vypadají stopy lesních zvířátek a zkusili jsme uhádnout hádanky se zvířátky. U stolečku děti udělaly grafomotorický list a šli jsme ven.
Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Nakonec jsme si zacvičili. Zahráli jsme si hru na sochy a na začarovaná zvířátka. S padákem jsme si zahráli pohybovou hru na šišky, které se do lesa schovávaly před veverkou. Pochodovali jsme v doprovodu bubínku na říkanku o lišce, která sedí pod dubem. Poté děti třídily zvířátka do lesa a do zoo. Lesní zvířátka jsme si pojmenovali. Protáhli jsme se s kroužky od hlavy k patám. Nakonec jsme si prošli překážkovou dráhou, kde děti hopsaly a probíhaly slalomy. Nakonec prošel velký kruh. Vydýchali jsme se a šli jsme na svačinu. Po svačince děti hledaly obrázky zvířátek, které přes zimu spí. Ukázali jsme si také, jak se musí před zimou zabezpečit ježek a kam se zazimuje. Při pobytu venku jsme se šli projít do velkého parku, kde jsme si zaběhli v listí. S nespáči jsme si ještě pohráli v parku.
22. 10. 2024 Jak se Saurus loučil se zvířátky
Ráno si děti hrály na koberci s kuchyňkou, kostkami a stavěly koleje. U stolečků krmily veverku a divočáka a podle barev hledaly stopy zvířátkům. U druhého stolečku určovaly odlišný obrázek v řadě.
Mladší děti: Ráno děti u stolečku udělaly bodliny ježečkům pomocí barev a vidliček. Přivítali jsme se v ranním kroužku au kalendáře jsme si řekli, jaký je dnes den a počasí. U výukového videa jsme poznali lesní zvířátka podle zvuků a stínů. Poté děti zkusily na LCD obrazovce roztřídit zvířátka na lesní a ostatní (domácí, exotická, …). Po svačince jsme procvičili uši u klavíru a poznali jsme písničky, které si děti následně zazpívaly. Seznámili jsme se s písničkou Veverka Čiperka. Písničku jsme si zopakovali je pohybem a posbírali jsme oříšky veverce do pelíšku.
Starší děti: Děti si postupně vystřihly myšky, domalovaly jim obličej a nalepily do nory. Nakonec noru zamaskovaly lístečky nebo dřevitou vatou, aby se myšičkám dobře spalo. Přivítali jsme se a zatančili si labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, počasí a roční období. Zopakovali jsme si básničku a zvířátka žijící v lese. Nakonec jsme jim z kaštanů postavili domečky a děti do nich vkládaly zvířátka, která potřebují v zimě hodně spát. Po svačince jsme si procvičili plíce hlubokými nádechy a výdechy a houkali jsme jako mašiny. Poznávali jsme známé písničky, které jsme si zazpívali zvuky lesních zvířat (brum, brum, chro, chro...). Seznámili jsme se s písničkou o zvířátkách, kterou jsme si nejprve zrytmizovali v doprovodu pleskání do kolínek. Nakonec jsme si ji zazpívali is hudebními nástroji. Poté měly starší děti angličtinu - zopakovaly si známá slovíčka a vypracovaly si pracovní list, kde přiřazovaly čísla k obrázkům. Nakonec si zahrály hru s plácačkami a hledaly slovíčka.
Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky. V parčíku jsme se proběhli a chodili jsme jako různá lesní zvířátka. Pohráli jsme si na kamínkách a stavěli jsme domeček pro skřítka podzimníčka. Pobyt venku jsme skončili na zahradě školky, kde se děti proběhly a jezdily na motorkách. Nakonec jsme si zahráli hry cukr-káva-limonáda a Honzo vstávej!
21. 10. 2024 Jak se Saurus loučil se zvířátky
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme se přivítali v ranním kroužku. Poté si děti zakryly oči a čekaly, co se bude dít. Když oči otevřely, měly za úkol najít ,, v lesíku" schovaná obrázky zvířátka. Když děti našly, trochu jsme si o zvířátkách řekli a dali si obrázky na tabuli. Poté následoval taneček na písničku V lese. Děti si zatančily jednotlivě, pak si to zkusili jsme zatančit ve dvojicích jsme si ještě stihli zacvičit jógu za zvuků lesa a šli jsme na svačinku již na děti čekala pohádka O Veverce Augustínce a dostaly jednoduchý úkol, sesbírat daly jídlo do domečku k veverce a řekli jsme si básničku Nakonec si děti udělaly jednoduchý pracovní list: Spojování zvířátek a mohli jsme vyrazit ven, kde jsme postavili domečky mravencům a dalším broučkům Poté jsme se již pomalu vraceli na oběd.
Starší děti: Ráno si děti postupně obkreslily myšku, kterou vyťupaly pomocí houbičky a šedé barvy. Nakonec si prsty namalovaly noru, kterou si zítra dodělají. Přivítali jsme se a zacvičili si bublinu, která letěla nad lesem a potkala spoustu lesních zvířátek. Pověděli jsme si, jaký máme den a počasí a zacvičili si pondělní jógu. Pohádkou O ježkovi a veverce jsme vstoupili do tématu tohoto týdne, kdy si budeme povídat o přípravách na zimu lesních zvířátek. Děti následně pohádku převyprávěly. Po svači jsme si zvířátka žijící v lese pojmenovali a požádali jsme se o lesní zvířátka jako písničku O medvědovi, veverce a žábě. Při pobytu venku jsme se šli projít do lesíka nad letním stadionem. Tam měly děti za úkol najít velký modřín, který se pokusil obejmout. Poznávali jsme stromy a zahráli jsme si hru na začarovaná zvířátka, kdy paní učitelka začarovala děti do různých lesních zvířátek. Postavili jsme společný domeček pro drobnou lesní zvířátka a cestou do školky jsme se ještě proběhli u skautského domu. Městem jsme se vydali zpět do školky.
18. 10. 2024 Jak Saurus pouštěl draka
Dnes nás čekala další lekce plavání. Společně jsme se procvičili a po skluzavce vklouzli do malého bazénku. Tam jsme se přivítali a rozdělili se na dvě skupiny.
Mladší děti: Postupně jsme si polili různé části těla. Pomocí kelímků děti milují gumová zvířátka. Prolézaly tunelem a nakonec sbíraly barevné kroužky, které následně vracely do košíku.
Starší děti: Děti se učily plavat pomocí destiček s nataženýma rukama. Nejprve si to potrénovaly u mantinelu, kde se držely a ruce i nohy měly natažené a foukaly do vody. Nakonec si z destičky udělaly polštářek a zkoušely se nechat nést na záda. Bez destičky si také vyzkoušely ležet na zádech s roztaženýma rukama. Nakonec plavaly pomocí srdíčka. Zahrály si hru Na brouka, kdy plavaly během říkanky břichem dolů a na pokyn se převrátily na záda. Za odměnu jsme se šli zahřát do páry.
17. 10. 2024 Jak Saurus pouštěl draka
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku o draku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zahráli jsme si hru na sochy a také na zvířátka - chodili jsme podle tónu klavíru. Zopakovali jsme si hru na tělo a vytvořili jsme tak déšť. U tabule jsme si zopakovali, jaké známe počasí a zkusili jsme si rytmizaci. Procvičili jsme si pusinky a zahráli jsme si na zvířátka. Po svačince jsme si zahráli pohybovou hru Drak ztratil mašličku, měla barvu barvičku. Udělali jsme si logopedickou chvilku a odpověděli jsme si pohádku u žlutého draka a mraku. Vypracovali jsme si grafomotorický list, jak si vítr hraje s listy.
Ven jsme se šli projít po okolí školky a pozorovali jsme podzimní změny v přírodě.
Starší děti: Ráno si děti vystřihly draka a vybraly si. které barvičky na draka použijí. Barevný papír natrhaly na malé kousky a nalepily na draka. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali jsme si básničku a písničku. Společně jsme si zakroužkovali. jaké obrázky patří k podzimu. Připomněli jsme si, jaké počasí známe a s padákem jsme pohoupali draky (šátky) a zahráli si hru Prší, prší. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme si vypracovali pracovní list, kdy děti vybarvovaly drakovi mašličky podle zadání (např.: 5 mašliček vybarvi žlutě,...). Drakům jsme dodělali oči, pusu a ocásek s třásničkami. Nalepili jsme bambulku místo nosu a hurá ven. Šli jsme se projít po okolí školky a poběhali jsme si v parku.
16. 10. 2024 Jak Saurus pouštěl draka
Dnes ráno, si děti opět pohrály s kostkami, vláčky a kolejemi a dalšími hračkami. Také měly k dispozici omalovánky, počítací draky a puzzle.
Mladší děti: S uklízecí písničkou jsme si uklidili všechny hračky z koberce a přivítali jsme se v ranním kroužku. Zatančili jsme si labadu a v kruhu jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Děti si zahrály pohybovou hru s počasím a protáhly se s barevnými šátky. Jako papíroví draci jsme si proletěli překážkovou dráhu mezi mraky. S padákem jsme si zopakovali hru Prší, prší a zkusili si udělat vítr, který si hraje s lístečky. Zopakovali jsme si písničku, kterou jsme si zazpívali s hudebními nástroji. Po svačince jsme poznávali barvy a geometrické tvary, které jsme následně roztřídili k drakům a udělali jsme jim tak ocásky. V ateliéru si děti s pomocí houbičky vyťupkaly mraky. Měly za úkol ťupat pouze v předkresleném mraku. Ven jsme se šli projít do města. Proběhli jsme se v parku a zatočili se na kolotoči. Na zahradě jsme ještě utíkali s drakem.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se jako každý den nejprve pozdravili a trochu si řekli, co nás dnes čeká. Dnes jsme měli na programu cvičení. Jako první se děti trochu zahřály. Za doprovodu klavíru a podle výšky tónů měnily tempo chůze. Následovala pohybová hra na počasí, kdy jsme se pohybovali po třídě, jako sluníčko, jako když prší a nakonec jsme si hráli na bouřku. Když jsme se vydýchali, tak jsme si šli zacvičit se šátky. Zacvičili jsme si několik cviků na protažení a po rozcvičce jsme si postavili překážkovou dráhu. Děti měly za úkol vysvobodit draky. Poté následovala svačinka. Když jsme se vrátili nahoru do třídy, čekaly na děti čtyři stanoviště. Na prvním stanovišti měly děti za úkol procvičit si grafomotoriku v mouce, kdy do ní prstíky nebo štětci malovaly různé tvary a také si mohly pohrát s mašličkami a nakreslit do mouky draka. Na dalším stanovišti procvičovaly počítání a na třetím skládaly obrázky z kaštanů. U čtvrtého stanoviště si děti ve skupinkách vyrobily společného draka, vyzkoušely si tak obtisky rukou a také skládání ,, harmonik" z papíru. Poté si děti pohrály a postupně si vypracovaly pracovní list. Poté jsme vyrazili ven ke skautské klubovně, kde si děti mohly samy vyzkoušet pouštění draků.
15. 10. 2024 Jak Saurus pouštěl draka
Dnes ráno si děti pohrály s kolejemi, autíčky, ale také měly možnost si vyzkoušet hned několik dalších aktivit, jako bylo navlékání na dračí ocásky, spojování stínů, nebo kreslení na interaktivní tabuli.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatancovali jsme si Labadu. Zahráli jsme si hru - Zatleskáme, zamáváme. Zopakovali jsme si písničku o Draku a zahráli jsme si k ní na chrastítka. S padákem jsme si zazpívali prší, prší a rozfoukali jsme lístečky, které jsme poté sebrali do košíku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Následně nám začalo pršet z mraků a děti barevné kapičky roztřídily ke správným deštníkům. Po svačince si děti dodělaly draky a šli jsme se projít ven. Podívali jsme se na mašinu, proběhli jsme se a zopakovali si písničku.
Starší děti: Nejprve jsme se přivítali a poté se podívali na krátké video o počasí s tukanem EDOU. Následovalo dechové cvičení "neposedné kapičky“, kde děti měly za úkol odfouknout plstěné kuličky do menších kaluží, kde je třídily podle barviček. Když měly hotovo, pohráli jsme si s padákem na vítr a poté jsme si zahráli hru Prší, Prší. Po svačince, jsme se nejdříve trochu rozmluvili, a dokonce si vyzkoušeli i nějaké jazykolamy, rozezpívali jsme se a zkusili si novou písničku i s doprovodem nástrojů. Poté jsme si zahráli na déšť’ a bouřku. Nakonec si děti vyrobily dráčky a na ocásek (špejli) navlékaly listí, které jsme si včera na procházce nasbírali. Nakonec děti čekala angličtina - Děti se přivítaly s paní učitelkou a zopakovaly si nějaké známé fráze a procvičily si odpovídání na otázky ( How old are you?..), pověděly si, jaké máme venku počasí a vypracovaly si pracovní list na téma PODZIM- procvičily si barvy. Nakonec si zahrály fotbal s podzimními slovíčky a rozloučily se. My jsme se tak mohli vydat na procházku, kde jsme si v parku zahráli hru na draky, děti si poběhaly a vydali jsme se na oběd.
14. 10. 2024 Jak Saurus pouštěl draka
Ráno jsme si hráli na koberci a stavěli jsme domečky, garáže a vlaky. S drakem jsme po papíře létali mezi obláčky a uvolnili jsme si tak ruku. U stolečku jsme hledali stíny k počasí a pokládali geometrické tvary na kapičku.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku s písničkou. Se šátky jsme létali jako draci a poté jsme si zacvičili dračí jógu. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Také jsme se seznámili s novou písničkou. Po svačině jsme si pověděli, o čem si budeme povídat. Pojmenovali jsme počasí a vítr jsme si nakreslili na LCD obrazovku. Seznámili jsme se s básničkou a podívali jsme se na video o počasí. V ateliéru jsme si prstovými barvami vymalovali draka. Ven jsme se šli proběhnout na zahradu. Jezdili jsme na motorkách a pohráli jsme si na pískovišti. S padákem si děti zahrály na neposedný větřík, který rozfoukal barevné listy. Proběhli jsme se se šátky jako draci po obloze a před obědem jsme se podívali na pohádku o papírovém draku.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme se dnes nejprve přivítali, poté jsme se seznámili s různými druhy počasí, jako je bouřka, slunečno, polojasno atd... Také jsme si řekli, co například při daném počasí můžeme dělat. Dále jsme se šli naučit novou básničku Drak na provázku. Nejprve jsme přivolali vítr pomocí šátků a poté šátek využili jako draka. Děti si tak vyzkoušely, jak šátek létá. Nakonec jsme si zacvičili jógu ke slunci, vydýchali se a poslechli si zvukové hádanky: Jaké máme venku počasí? Udělali jsme si kalendář a vydali se na svačinku. Po svačince nás čekalo obrázkové čtení, kdy děti doplnili vždy podle obrázku slovo do věty a dané dítě zvedlo loutku se správným obrázkem. Dále jsme si poslechli rychlou písničku o počasí. Na koberci si děti vybíraly ze dvou aktivit. Hledaly rozdíly nebo skládály ocásky pro draky, kde si mohly procvičit různé geometrické tvary. Nakonec jsme si udělali grafomotorický list a vyrazili na procházku do Jírových sadů, kde se děti proběhly, nasbíraly pár lístečků na zítřejší tvoření a šli jsme na oběd.
11. 10. 2024 Saurus jde na houby
Ráno jsme si s dětmi hrály na koberci. Stavěli jsme komínky z kostek, které nám přivezl traktor a nákladní auto. Z lega jsme stavěli mašinky a pak jsme s nimi jezdili po koberci. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku Houbičky a písničku Muchomůrka. Po svačince jsme vyrazili na další lekci plavání. Protáhli jsme se na suchu - sbírali jsme jablíčka, mrkve, brambory a švestky. Pověděli jsme si básničku o zvonečku a po klouzačce jsme se sklouzli do vody. Přivítali jsme se básničkou a zahráli jsme si hru - pan Čáp ztratil čepičku. Menší děti zůstali v brouzdališti, kde jsme čarovali až jsme vyčarovali různá zvířátka (děti skákaly jako žáby, chodily jako kačenky, lezly jako krokodýl, ...). Se žabičkami jsme zkoušeli plavat a kopat nohama. Také se z nás stali záchranáři a zachránili jsme zvířátka. Větší děti šly do velkého bazénu, kde si procvičily kopání nohou a splývání s destičkami. Na destičkách vozily zvířátka z jedné strany bazénu na druhou a poté je lepily na sklo. Po plaváni jsme si ve školce ještě chvilku pohráli na koberci.
10. 10. 2024 Saurus jde na houby
Po příchodu si děti hrály dle vlastního uvážení. Modelovaly houby z modelíny a vždy řekly, co je to za houbu. Hrály si s vlakovou dráhou, která je hodně oblíbená mezi dětmi. Procvičovali jsme jemnou motoriku při vkládání korálků do podložky a zrakové vnímání při skládání puzzle.
Mladší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali a zopakovali jsme si básničku a písničku. Společně jsme si připomněli, které houby známe a co všechno potřebuje houbař, aby mohl jít do lesa. Zahráli jsme si hru Houbičky, schovejte se! Společně jsme si s dětmi v ateliérku vytvořili křemenáče březového. Děti si na dlaních rozmazaly barvičku a plácali do klobouku oranžovou barvičku a na nohu houbičky prstíky udělali černé čárky. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince jsme se s velkými dětmi podívali na pohádku s loutkami Pod hříbkem. Nakonec jsme si udělali grafomotorický list, kdy děti dokreslovaly klobouk hříbečku - horní oblouk.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku, písničku. Zahrály jsme si pohybovou hru - tanec houbiček. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zopakovali jsme si, o čem si celý týden povídáme a děti poznávaly houby, říkaly jejich jména a už si je skoro všechny pamatují. Po svačince jsme se podívali na loutkovou pohádku Pod hříbkem. Následně jsme individuálně procvičili sluchovou paměť.
Ven jsme se šli projít po okolí. Hledali jsme houby a znaky podzimu. Sklouzli jsme se na žábě a městem jsme se vrátili zpět do školky.
9. 10. 2024 Saurus jde na houby
Ráno jsme v knížkách hledali a poznávali houby. Děti si hrály na koberci s auty a stavěly koleje pro mašinky.
Mladší děti: Přivítali jsme se a připomněli si básničku a písničku. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Dnes nás s dětmi čekalo velké cvičení. Nejprve jsme se zahřáli při chůzi a běhu do rytmu klavírku. Zahráli jsme si s dětmi pohybovou hru Na houbaře, kterou si děti velmi oblíbily. Protáhli jsme se s kroužky a zacvičili si s padákem, kdy jsme se s dětmi schovávali pod padák jako houbičky do mechu. Po svačince jsme si na koberečku ukázali, co všechno potřebuje správný houbař do lesa (košík, nůž, holínky,…). Vypracovali jsme si pracovní list, kdy děti spojovaly dvě stejné houbičky a nakonec je vybarvily. Dodělali jsme si naše muchomůrky. Vystřihli jsme si je, nalepili na vroubkovaný papír, dolepili travičku a hurá ven. Vyrazili jsme na procházku přes město do parku, kde jsme si poběhali a zamávali mašině.
Starší děti: U stolečku jsme si dodělali houby a ještě si k nim nalepíme jejich název. Přivítali jsme se v ranním kroužku a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zopakovali jsme si básničku a písničku. Dnes jsme měli velké cvičení. Zahřáli jsme se při pohybové hře Na houby a houbaře. Protáhli se u obručí, které byly jako pařez a zároveň jsme procvičili předložky (před, za, vedle). Z pařezu se nám stal klobouk pro houbu. A jako houby jsme prošli překážkovou dráhu lesem až do domečku, kde jsme se schovali před houbařem. Po svačince děti hádaly houbové hádanky. Společně jsme třídili a počítali houby. Řekli jsme si, kde je jich více, méně a případně o kolik. Procvičili jsme opět předložky za pomoci houbiček a košíku - Kde je houba? --> před košíkem, za košíkem, v košíku, ... Vypracovali jsme si pracovní list - počítání teček na muchomůrce. Ven jsme se šli projít po okolí. Pozorovali jsme barvící se stromy, hledali jsme houby, šneky a kaštany. Jednou houbu jsem si společně postavili z klacíků a barevného listí.
8. 10. 2024 Saurus jde na houby
Po příchodu jsi děti hrály opět na houbaře. Sbíraly houby, očistily je a smažily na pánvičce. U stolečku skládaly puzzle a procvičovaly zrakové vnímání. Na LCD obrazovce jsme si obtáhli houbu.
Mladší děti: S dětmi jsme si v ateliérku vyťupkali našimi prstíky klobouček muchomůrky červenou barvou. Přivítali jsme se a zatančili si Labadu. Připomněli jsme si básničku Houby. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Paní učitelka zahrála dětem novou písničku. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení a rozezpívali jsme se známými písničkami. Novou písničku jsme si zazpívali s pleskáním do stehen, při houpání muchomůrek na padáku a s doprovodem hudebních nástrojů. Dokonce se k písniček naučíme i krátký taneček. Zahráli jsme si hru Na houbaře a děti si dodělaly muchomůrky. Vatovou tyčinkou a bílou barvou dodělaly na červený klobouček puntíky. Zítra si obrázek doděláme.
Starší děti: Na tabuli si děti vybraly jakou si chtějí vytvořit houbu. Podle toho si vybraly barvu barevného papíru, tvar klobouku a nohu houby. Šablonky si obkreslily. Následně vše vystřihly a nalepily na vlnitý papír. Zítra si houby dodělají. Přivítali jsme se v ranním kroužku a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zopakovali jsme si básničku a poslechli jsme si novou písničku o muchomůrce. Při stejné písničce jsme si zahráli pohybovou hru na houbaře. U velkého papíru jsme si uvolnili ruce při obtahování šnečí cestičky a u stolečku jsme si vypracovali grafomotorický list - houby. Zopakovali jsme si, jak se houby jmenují a děti je opět třídily na jedlé a nejedlé. Po svačince jsme se rozezpívali u klavíru a naučili jsme se novou písničku.
Na angličtině se děti přivítaly a odpovídaly paní učitelce na základní otázky. Vypracovaly si pracovní list na téma podzim, kde se seznámily s novými slovíčky. Poslechly si podzimní písničku a zopakovaly si u ní nová slovíčka, čísla a barvy.
Ven jsme se šli projít do okolí školky, kde jsme se proběhli. Zamávali jsme mašině a zopakovali jsme si básničku o houbách.
7. 10. 2024 Saurus jde na houby
Ráno jsme si zašli do lesa, kde děti sbíraly houby - hříbky a klouzky. Pozor si musely dát na muchomůrky, které se v lese také objevily. U stolečku jsme hledali houbám stín nebo dva stejné obrázky hub. Také jsem třídili houby do košíků podle geometrických tvarů.
Mladší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali, zatančili si Labadu. U kalendáře jsme si pověděli, co máme dnes za den, jaké je počasí, roční období a měsíc. Připomněli jsme si, jaké stromy si zapamatujeme z minulého týdne a tím jsme navázali na téma tohoto týdne - houby. Seznámili jsme se s novou básničkou Houby a písničkou Muchomůrka. Protáhli jsme se při lesní relaxační hudbě u jógy. Po svačině jsme se společně vydali do lesa. Děti hledaly poschovávané obrázky houbiček a daly je na mech do lesa. Společně jsme si je s dětmi pojmenovali a řekli si, jestli jsou jedlé (veselý smajlík) nebo jedovaté (zamračený smajlík). Dali jsme si je na tabuli a zahráli si hru, kdy se děti proměnily v houby. Paní učitelka hrála na klavír písničku a jakmile přestala hrát zakřičela na houbičky “Pozor, houbař jde!”. Děti se měly schovat do obručí, než je houbař chytí a dá si je do košíčku. Nakonec jsme se podívali na video Kája a Bambuláček - v lese na houbách. Na procházku jsme vyrazili přes město do parku. Cestou jsme si nasbírali bukvice a zamávali vláčku. Dokonce jsme v parku našli i houbu babku a pár prašivek. Chvíli jsme si malovali na kamínkách a nakonec jsme se proběhli na zahradě.
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s novou básničkou. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu s relaxační hudbou a nakonec jsme si poslechli pohádku O lakomém slimákovi. Pověděli jsme si, jaký slimák byl a co mohl udělat, aby se napravil, poučil. Na koberci jsme poznávali houby, řekli si jejich názvy a zda jsou jedlé nebo jedovaté. Po svačince jsme hledali houby po třídě a děti zkoušely říct jejich jména. Nakonec jsme houby roztřídili podle toho, zda jsou jedlé nebo ne. Zahrály jsme si pohybovou hru na houbaře a vaření smaženice. Ven jsme se šli projit do lesoparku, kde jsme hledali houby a lesní plody (žaludy, kaštany). Byl nádherný den, takže jsme si pobyt venku užili a cestou jsme našli 4 druhy hub. Také jsme si sáhli na klouzka a byl opravdu kluzký. :)
4. 10. 2024 Saurus zkoumá podzimní les - stromy
Po příchodu dětí jsme se přivítali, nasvačili a hurá na plavání.
Než jsme skočili do bazénku tak jsme se nejprve museli pořádně protáhnout. Přivítali jsme se říkankou Dobrý den. V brouzdališti jsme bublali do vody, potápěli nos a kdo uměl a chtěl, mohl zkusit potopit i celou hlavičku. Následně jsme se rozdělili na starší a mladší děti.
Mladší děti: S mladšími dětmi jsme dnes zůstali v brouzdališti, což vůbec nevadilo, protože paní plavčice měla pro děti nachystané různé aktivity. Nejdříve jsme si řekli krátkou básničku s pohybem. A jako další měly děti za úkol ozdobit sklo pěnovými kolečky okolo brouzdaliště, ze kterých vzniklo krásné abstraktní dílo. Jako další na řadu přišly kelímky, děti se polévaly na zadané části těla, přelévaly z kelímku do kelímku atd. Nakonec jsme kolečka uklidili, a při tom si procvičili barvičky.
Starší děti: Starší děti šly do hlubšího bazénu. Nejprve se panu plavčíkovi vysypaly míčky do bazénu a úkolem dětí bylo je posbírat a správně roztřídit do kbelíků podle barev. Zkoušeli jsme plavat okolo bazénu, na zádech a co nejvíce při tom kopat nožičkami. Nakonec děti dostaly pěnové rukávky. Palečky strčily do malých dírek a velkou dírkou koukaly skrz a plavaly tam a zpátky.
Než nám skončila další lekce, šli jsme se všichni společně ohřát do vířivky.
3. 10. 2024 Saurus zkoumá podzimní les - stromy
Ráno jsme si u stolečku s dětmi hráli s přírodninami. Zkoumali jsme přírodniny pod lupou a různě jsme je zkoušeli brát pinzetami. Pak jsme přírodniny skládali vedle sebe dle předlohy a starší děti dávaly šišky na jehličnany podle počtu puntíků na obrázku.
Mladší děti: Po příchodu si děti postupně udělaly grafomotoriku - moty, moty letokruhy. Přivítali jsme se a zacvičili si Labadu a Had leze z díry. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme pomocí naší básničky vstoupili do lesa, kde jsme nacházeli stromy a plody. Ty jsme si pojmenovali a přiřadili ke správnému stromu. Procvičili jsme si jazýčky - každý si vybral lesní zvířátko (jazyk), které poznávalo les. Nakonec si děti pohrály na koberci a šli jsme ven.
Starší děti: Ráno jsme si vytvořili podzimní podklad pro naše žaludy. V ranním kroužku jsme se přivítali, u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Zopakovali jsme si básničku a písničku, kterou se děti krásně naučily. Zahráli jsme si PH Na veverku a šišky a tentokrát se v roli veverky vystřídaly děti (na hlavě červený šátek). Také jsme si na koberečku zahráli smyslovou hru. Paní učitelka přinesla kouzelnou krabičku s přírodninami. Děti do ní strčily ruku, chytily se přírodninu a pouze podle hmatu měly přijít na to, co drží v ruce (kaštan, žalud, šiška, šípek, list, ořech, bukvici). Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku. Pusinky a jazýčky jsme si protáhli veselými obličeji. Jako sluchové cvičení děti poznávaly písničky, které paní učitelka hrála na klavír. Děti třídili lístečky podle barvy za pomocí brčka (dechové cvičení). Na stole měly rozházené různě barevné lístečky a jejich úkolem bylo brčkem nasát vzduch a lísteček na brčko a odnést ho do stejně barevné obruče. S dětmi jsme si také udělali grafomotorický list, kdy děti dodělávaly jehličnatým stromům větvičky.
Na procházku jsme se šli projít do parku u vlakového nádraží. Zatančili jsme si bublinu a poběhali si. S nespáči jsme zůstali v parku déle a při cestě na žábu jsme si pojmenovali stromy, které v parku rostou (lípa, smrk, borovice, javor, dub, buk,...). Na žábě jsme si prolezli prolézačku a zaskákali na trampolíně.
2. 10. 2024 Saurus zkoumá podzimní les - stromy
Po příchodu jsme si u stolečků trénovali písmenka a hledali jsme stejná písmenka dle předlohy, skládali puzzle, hledali stíny k obrázkům a počítali jsme obrázky spojené s lesem - kolíčkohraní.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si Labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Následně jsme si zacvičili. Nejprve jsme se protáhli s kaštánky. Zahráli jsme si pohybovou hru na zvířátka, kdy paní učitelka hrála písničky a děti napodobovaly lesní zvířátka dle pokynů. Prošli jsme si překážkovou dráhu, kdy si děti vždy na začátku vzaly kaštan a přepravily ho do košíčku. Nakonec odpočívaly na podložkách a zhluboka dýchaly. Po svačině jsme si zopakovali lesní stromy a řekli si, co vše můžeme v lese vidět a zažít. Zacvičili jsme si básničku Kaštan a zopakovali si písničku. Společně jsme postavili velký strom z dřevěných kolejí a děti doplnily lístky v podobě dřevěných kostek. Nakonec jsme v ateliéru udělali společný obraz, kdy děti rukama plácaly barvy a vytvořily tak korunu podzimního stromu. Paní učitelka domalovala kmen. Kvůli něpříznivému počasí jsme s dětmi zůstali ve školce.
Starší děti: Se staršími dětmi jsme si ráno dodělali náš krásný les. Děti si vystřihly koruny stromů, které si vyťupkaly včera, vybraly si, který strom si chtějí udělat (javor, buk, dub, smrk, modřín, kaštan, borovice,...). Paní učitelka dětem připravila přírodniny, které si následně podle sebe děti daly na stromy a paní učitelka nalepila tavící pistolí jak přírodniny tak korunu stromu ke kmeni. Vznikl nám dole pod schody krásný smíšený les. Čekalo nás také velké cvičení. Nejprve jsme se rozehřáli v kroužku, kdy jsme běhali do rytmu klavírku. Následně jsme si zahráli hru Na barevné lístečky. Tělíčko jsme si protáhli s kroužky. Zahráli jsme si hru Na veverku a šišky, která děti moc bavila. Děti se proměnily v šišky a paní učitelka byla veverka. Na hudbu děti tancovaly a jakmile přestala hrát, paní učitelka zavolala "Pozor, veverka!" a děti (šišky) se měly schovat do domečků (kroužku), aby si veverka na šiškách nepochutnala. Nakonec jsme se prošli po ortopedickém koberci z přírodnin. Děti si zkusily projít "lesem" přes mech, šišky, kaštánky, listy a další mech. Po svačince jsme se s dětmi podívali na výukové video Každý les je jiný - Jak to chodí v lese. Připomněli jsme si tak stromy, které již známe a dozvěděli jsme se i něco nového. Děti si vypracovaly pracovní list, kdy pojmenovávaly a vybarvovaly lístečky stejnou barvou. Ty děti, které nestihly ráno, si dodělaly strom. Popadli jsme pláštěnku a holínky a vyrazili jsme ven. Přes město jsme došli do parku, kde jsme si proběhli a pozorovali jsme změny v přírodě (padání a zbarvování listů).
1. 10. 2024 Saurus zkoumá podzimní les - stromy
U stolečků jsme hledali písmenka podle předlohy, stíny k obrázkům a skládali puzzle.
Mladší děti: Přivítali jsme se au kalendáře si řekli, jaký máme den, měsíc, roční období a počasí. Zopakovali jsme si, co vše můžeme vidět v lese a pojmenovali jsme si stromy na obrázcích. Po svačině děti hádaly písničky, které jsme si následně zazpívali. Naučili jsme se také novou písničku Kaštánky, kterou jsme si zazpívali iv doprovodu hudebních nástrojů. Dodělali jsme žaludy, kdy si děti na připravený podklad otiskly ručičky ak nim si nalepily klobouček z papíru.
U stolečků jsme hledali písmenka podle předlohy, stíny k obrázkům a skládali puzzle.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi vytvořili korunu stromu. Mohly si vybrat mezi listnatým a jehličnatým stromem. Děti obkreslily šablonu na čtvrtku a pokud měly jehličnatý strom, vyťupkaly ho zelenými odstíny. Pokud si vybraly listnatý strom, vyťupkaly ho barevně. Děti, které nestihly včera, si dodělaly kmen ke stromu. V ranním kroužku jsme se přivítali, zopakovali si básničku a seznámili jsme s s písničkou Kaštan. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Na koberci jsme si také vysvětlili rozdíl mezi stromem a keřem a děti zapátraly v paměti, které stromy pamatují. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení, rozezpívali jsme se známými písničkami a naučili se novou písničku, kterou jsme si nakonec zazpívali s kaštánky, kterými děti ťukaly o sebe. Nakonec jsme si vypracovali grafomotorický list, kdy jsme dokreslovali letokruhy stromečku. Starší děti měly angličtinu. Přivítaly se a opakovaly již naučené fráze. Udělaly si pracovní list na téma roční období. Na LCD obrazovce si zahrály hru, při které opakovaly počasí a číslovky.
S mladšími dětmi jsme vyrazili do parku, kde jsme zamávali vláčku. Společně jsme nasbírali různé přírodniny, se kterými budeme pracovat zítra.
30. 9. 2024 Saurus zkoumá podzimní les - stromy
Ráno jsme si u stolečků skládali puzzle a hledali stejné obrázky. Přiřazovali jsme lístečky na strom ke stínům a starší děti si procvičily předmatematické představy při kolíčkování (počítání obrázků a puntíků).
Starší děti: Po příchodu jsme si s dětmi připravili kmen stromu. Děti si papírovou rouru namalovaly na hnědo a nechaly uschnout. V ranním kroužku jsme se přivítali, zatančili si Labadu a seznámili jsme se s novou básničkou. S dětmi jsme si pověděli, jaké téma nás tento týden čeká - podzimní les - stromy. Co si vybaví, když se řekne les? Protáhli jsme se u jógy při lesní relaxační hudbě. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince děti hledaly schované obrázky po třídě. Společně jsme si ukázali a pojmenovali stromy, které na obrázku byly. Ukázali jsme si i přírodniny, listy nebo větvičky s jehličím a přiřazovali jsme je ke stromům. Nakonec jsme si s dětmi vypracovali pracovní list, kdy děti podle počtu puntíků vybarvovaly obrázky.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si Kolo mlýnský a Labadu. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Protáhli jsme se u pondělní jógy. V ranním kroužku jsme se seznámili s tématem týdne a pomocí knížky jsme si povídali, co vše můžeme vidět v lese. Pojmenovali jsme si stromy podle obrázků a po svačince jsme se podívali na krátký dokument o stromech v lese a jejich plodech. V ateliérku jsme si udělali podklad pro žaludy, které si uděláme zítra. Děti nanášely temperové barvy na listy a tiskaly je na čtvrtku. Před pobytem venku jsme se seznámili s básničkou V lese.
Vyvětrat jsme se šli na zahradu. Hrabali jsme listí, stavěli z dřevěných kostek, houpali se na houpačce a běhali jsme. Do školky jsme šli dříve, abychom popřáli Péťovi k narozeninám. Společně jsme si zazpívali a Péťa rozdal dětem dobrůtku.
27. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - zelenina
Dnes nás čekala třetí lekce plavání. Protáhli jsme se společně na dlažbě. Děti vklouzly do malého bazénku, kde jsme se přivítali a postupně si namočili všechny části těla. Najednou se nám tam objevila perníková chaloupka a děti jí musely prolézt a uloupit perníček, který nalepily na zeď. Následně jsme přešli do většího bazénku. Tam jsme si zahráli na bublinu a na jednotlivé bublinky, které praskly. Nakonec děti plavaly pomocí pěnových rybiček popředu a pozadu a s pěnovou rybkou kolem krku. Všem přejeme krásný víkend :-).
26. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - zelenina
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku brambora. S chrastítky jsme si zazpívali písničku O řepě a poslouchali si, jaké zvuky chrastítka vydávají - zda jsou stejné, či jiné. Procvičili jsme uši při sluchové hře. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Po svačině jsme srovnali pytle brambor od největšího po nejmenší a vyzkoušeli, kolik se do pytlů brambor vejde. Při pohádce o zvířátkách jsme procvičili pusinky. Společně jsme si roztřídili obrázky ovoce a zeleniny. Nakonec jsme jeli s traktorem na papíře z pole na pole a procvičili vizuomotoriku.
Ven jsme se šli projít do města. Navštívili jsme obchod se zeleninou a ovocem. Podívali jsme se, jak se prodáváme a zkusili jsme všechno pojmenovat. Ano, jsme se ještě proběhli v parku.
Starší děti: Po příchodu všech dětí jsme se přivítali a zopakovali si básničku, říkanku o bramboře i písničku. Pověděli jsme si, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období a zopakovali jsme si podzimní zeleninu. Závěrem jsme si zahráli hru, kdy jsme poslepili hmatali zeleninu a určovali jsme správné názvy. Zahráli jsme si pohádku O Řepě, kdy paní učitelka byla vypravěč a děti herci. Po svačince jsme si prohlédli kukuřici a její vrstvy a vyrobili jsme si z ní kamarády. Děti si kukuřici rozbalily a vytvořily účes. Navrhly si obličej a paní učitelka vše dle pokynů na kukuřici nalepila. Při pobytu venku jsme se proběhli na zahradě a zacvičili si opět Bramboru a Šel zahradník do zahrady. Před obědem jsme se podívali na pohádku o tom, jak v chaloupce na vršku děti pekly brambory.
25. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - zelenina
Ráno si děti na koberci stavěly silnici a mosty, po kterých jezdily s autíčkama. U stolečku modelovaly brambůrky nebo stavěly puzzle. Na LCD obrazovce malovaly brambory - ovály.
Mladší děti: Ráno si děti domalovaly řepu z předchozího dne. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku Brambora. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zahřáli jsme se tančením na písničky s barevnými šátky (červená rajčata a zelené okurky). Zahráli jsme si pohybovou hru Na sochy a následně jsme se protáhli. Poté se z nás stali zahradníci a prošli jsme překážkovou dráhou, sebrali jsme zeleninu a odnesli ji do správné bedýnky. Před svačinkou jsme si ještě zopakovali zeleninu a zazpívali si písničku. Po svačině si některé děti ještě udělaly řepu, prohráli jsme se a šli ven. 😊
Starší děti: Přivítali jsme se a zatančili si Labadu. Pověděli jsme si, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období a zacvičili jsme si. Nejprve jsme se protáhli s bramborami (míčky). Zahráli jsme si Na sochy a hledali jsme obrázky zeleniny dle pokynů. Zatančili jsme si na písničku o zahradníkovi a zopakovali si básničku a pohybovou říkanku o bramboře. Poté jsme si prošli překážkovou dráhou s obrázky zeleniny a relaxovali jsme na podložkách. Při tom paní učitelka vyprávěla příběh o podzimu a děti zhluboka dýchaly. Po svačince si děti udělaly pytel brambor. Ten si znovu obtáhly, udělaly svislé a vodorovné čáry a nalepily myšku, kterou si před tím vystřihly a domalovaly obličej. hledaly obrázky zeleniny dle pokynů a poté přiřazovaly je k reálné zelenině. Při pobytu venku jsme jezdili na motorkách a započali jsme podzimní úklid zahrady.
24. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - zelenina
Ráno si děti hrály na koberci s kostkami a stavěly garáže. U stolečku třídily zeleninu dle obrázků, stavěly puzzle a dosazovaly cyklus růstu rostlin a zeleniny. Starší děti si postupně dělaly listy k řepě pomocí obkreslení vlastní ruky a následného vystřižení.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali si básničku Brambora a písničku Šel zahradník do zahrady. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a počasí. Zacvičili jsme si Hlava, ramena, kolena a Zajíček ve své jamce. Poté děti u tabule hádaly, na jakou myslím zeleninu (je to červené, kulaté a dělá se z toho kečup, co je to?), jméno zeleniny jsme si následně i vytleskali. Na LCD obrazovce jsme si obtáhli řepu. Po svačince na nás totiž čekala pohádka, ve které se řepa objevuje. Ano, děti se podívaly na pohádku O veliké řepě. Tuto pohádku jsme se naučili i zazpívat a nakonec jsme si ji i zahráli. Paní učitelka a Samík jsme seděli jako řepa a děti táhly a táhly... až řepu vytáhly. Nakonec jsme si řepu namalovali a zítra ji dělám lístečky a hlínu.
Starší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si Labadu. Pověděli jsme si, jaký máme den a počasí. U stolečku jsme si pojmenovali a ohmatali podzimní zeleninu. Po svačině jsme u klavíru udělali dechová cvičení a zazpívali si písničku o zahradníkovi, kterou jsme si následně i zatančili. S hudebními nástroji jsme si zazpívali písničky dle přání dětí. Zopakovali jsme si pohybovou říkanku o bramboře a seznámili jsme se s básničkou Na poli. Nakonec jsme přiřazovali obrázky k opravdové zelenině. Při angličtině si děti zopakovaly základní fráze a odpovědi na otázky. Vypracovaly si PL o počasí a poslechly si písničku. Zahrály si na schovávání obrázků se zvířaty a počasím. Nakonec hrály hru Pan čáp ztratil čepičku a hledaly barvy dle pokynů.
Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky. Zamávali jsme mašince a pohráli si v kamínkách. Děti podle pokynů hledaly různé přírodniny a kamínky, které jsme následně řadili podle velikosti. Nakonec jsme se proběhli na zahradě.
23. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - zelenina
Mladší děti: Ráno si děti natiskly brambory do pytle - barvu natíraly na opravdové brambory a tiskaly. Přivítali jsme se v ranním kroužku a seznámili se s pohybovou básničkou Brambora. Zacvičili jsme si pondělní jógu - upevňovali jsme správné dýchání a polohy v pozicích. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, roční období a počasí. Po svačince na nás čekal kouzelný košík. Zazpívali jsme si Šel zahradník do zahrady, obešli košík a v něm se nám objevila zelenina. Tu jsme si pojmenovali, roztřídili ke kartičkám se stejnými obrázky a řekli jsme si o ní nějaké zajímavosti. Následně jsme si zopakovali básničku o bramboře. A brambory jsme jako zahradníci museli vykopat a rozdělit do správných bedýnek. Nakonec jsme si udělali grafomotorický list s bramborou a u toho opakovali básničku.
Starší děti: Ráno si děti postupně vystřihly řepu a polepily trhanými kousky barevného papíru. Řepě zítra doděláme listy. Přivítali jsme se a pověděli si, jaký máme den, počasí a roční období. Poté jsme si zacvičili pondělní jógu. Po svačince jsme se pomocí obrázků seznámili s tématem týdne a zopakovali si týden předchozí. Pojmenovali jsme si zeleninu, která dozrává na podzim. Nová slova jsme si vytleskali a naučili se říkanku s pohybem o bramboře.
Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky. V parčíku jsme si zopakovali říkanku a poběhali si. Nakonec jsme se proběhli ještě na zahradě školky. Také jsme si ukázali, jak vypadají rajčata. Na čem rostou a rostlinu jsme si pojmenovali - kořen, stonek, listy, plody.
20. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - ovoce
Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku s pohybem - Ovoce. U kalendáře jsme si řekli, jaký je dneska den a co v tento den děláme. Ano - jezdíme plavat. Proto hurá oblékat a jdeme na autobus. Před vstupem do vody jsme se protáhli, zakroužili jsme rukama i nohama. A zkusili jsme ze sebe udělat žabky. Po skluzavce jsme sjeli do vody, kde jsme si nejprve chvilku pohráli. Přivítali jsme se a zahráli jsme si na krokodýly, kteří měli za úkol prolézt tunelem. Stali se z nás kytičky, které při zpěvu písničky paní plavčice zalila kropící konví. Ještě jsme si zopakovali básničku o dešťových kapičkách a jupí do velkého bazénu. Zatančili jsme si společně kolo, kolo mlýnský a následně jsme hráli různé hry s míčky. Za odměnu jsme se sklouzli na velké skluzavce a ohřáli jsme se ve vířivce. Jako odměnu za krásné plavání jsme ve školce ochutnali naše výborné křížaly.
19. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - ovoce
Mladší děti: V ranním kroužku jsme se s dětmi přivítali, zatančili si Labadu a připomněli jsme si básničku i písničku. Zahráli jsme si hru s padákem a s míčky. Děti sbíraly popadané míčky podle pokynů paní učitelky ( červená jablíčka, modré švestky,...). Zopakovaly jsme si, které podzimní ovoce známe. Po svačince jsme si procvičili náš jazýček (vyplazování, děláme čerta, bonbon v pusince,...). Foukali jsme do barevných jablíček (chlupaté kuličky), nejprve málo a pak hodně. Udělali jsme si závody, kdo dofoukne jablíčko dál. Vypracovali jsme si pracovní list. Děti pojmenovaly, jaké ovoce a zelenina je na obrázku, co za zvířátka je na obrázku. Nakonec měly za úkol vybarvit pouze ovoce a zakroužkovat, co za obrázek mezi ostatní nepatří (kytička).
Starší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a u kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zopakovali jsme si básničku s pohybem a písničku o hrušce. Zahráli jsme si pohybovou hru na ovoce. Ve skupinkách děti posbíraly části puzzlí a společně postavily jablíčko. Po svačině jsme si procvičili jemnou motoriku s kuličkami. Přendávali jsme si je v prstech, cvrnkali do nich a jen pomocí prstíků kutáleli po zemi. Procvičili jsme si pusinku při pohádce o jablíčku. Třídili jsme jablíčka podle počtu a nakonec jsme si dodělali obrázek - Kde se bere jablíčko.
Ven jsme šli na zahradu, kde jsme si hráli na pískovišti, stavěli z kostek a běhali po trávě.
18. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - ovoce
Po příchodu si děti hrály na koberci. Stavěly vlakovou dráhu, vařily v kuchyňce a sbíraly ovoce. U stolečku jsme si procvičili počítání a jak ukázali jsme si, jak vypadají čísla. Také jsme si vymodelovali hrušky a jablíčka.
Mladší děti: Ráno jsme si s dětmi dodělali naše podzimní ovoce - jablko, hrušku. Děti si vybraly barvičku ovoce, obkreslily jablko nebo hrušku podle šablony, vystřihly a nalepily. Dokreslily stopku a nakonec nalepili lísteček. Přivítali jsme se v ranním kroužku a hurá na cvičení. Nejprve jsme se s dětmi zahřáli při běhání do rytmu klavírku. Zahráli jsme si hru, kdy děti třídily ovoce do obručí stejné barvy (červená - jablko, žlutá - hruška, ...). Protáhli jsme se s obručemi a nakonec jsme si zacvičili s padákem, kdy jsme vařili ovocný kompot (míčky) a u toho jsme říkali naši básničku. Bohužel kompot nám vytekl, tak jsme ovoce museli sbírat po celé třídě. Po svačince jsme si udělali grafomotorický list, kdy jsme obtahovali jablíčko a děti, které si nestihly ráno dodělat obrázek, si ho dodělaly. Na procházku jsme se šli projít do města. Šli jsme se podívat na velký jeřáb a parkem jsme se vrátili do školky na zahradu. Na zahradě jsme si pojezdili na motorkách a klouzali na klouzačce.
Starší děti: V ateliérku jsme si vymalovali čtvrtku barvami, které může mít jablíčko (zítra obrázek doděláme). Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si písničku i básničku. Zahřáli jsme se při pohybové hře Na povidla. Podle hudby klavíru děti chodily jako různá zvířátka a následně jsme se společně protáhli s míčky jako s jablíčky. Hráli jsme si s míčem - nejdříve jsme si míč podávali do kroužku a postupně jsme zrychlovali a poté měli děti za úkol po tlesknutí změnit směr. Jako červík v řadě za sebou jsme míč podávali nad hlavou a pod nohami dalšímu kamarádovi. Ve dvojicích si děti s míčem kutálely a následně házely. Nakonec jsme zkusili lézt po žebříku a očesat jablíčka, hrušky a švestky. Po svačince jsme si řekli, jak roste jablíčko, z čeho vyroste, co strom k životu potřebuje a co pak vše z jablek můžeme uvařit, upéct a nebo usušit. Děti u stolečku nakrájely jablíčka na plátky a společně si je usušíme, abychom z nich měli výborné křížaly. Ven jsme šli na delší procházku, kterou jsme zakončili na hřišti u žáby.
17. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - ovoce
Ráno jsme si hráli na koberci. Stavěli jsme silnice a jezdili s auty, kterým jsme následně stavěli garáže. U stolečku jsme modelovali hrušky a jablíčka.
Mladší děti: S dětmi jsme si ráno v ateliérku připravili podzimní podklad pro naše ovoce. Zítra si obrázek doděláme. S dětmi jsme se v kroužku přivítali, zatančili si Labadu a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, počasí a že nám pomalu začíná jiné roční období - podzim. Zopakovali jsme si básničku a děti se seznámily s novou písničkou Sbíráme jablíčka. Zahráli jsme si hru Na ovoce - děti hledaly barevné obruče podle pokynu paní učitelky. Po svačince jsme si udělali dechová cvičení a procvičili si naše pusinky za pomocí zvířecích zvuků (mňoukání, bučení, štěkání,...). Rozezpívali jsme se u známých písniček a nakonec jsme si zazpívali naši novou písničku. Děti dostaly do rukou vytisklé jablíčko na špachtli a vždy, když slyšely v písničce slovo jablíčko, měly obrázek zvednout nahoru. S dětmi jsme se šli projít ven. Udělali jsme si krátkou procházku do okolí školky, poběhali jsme si v parku, pohráli na kamínkách a nakonec jsme si zahráli honičku na zahradě.
Starší děti: U stolečku jsme si dodělali jablečný kompot. Přivítali jsme se v ranním kroužku a zopakovali jsme si básničku. Zahráli jsme si pohybovou hru Na sadaře a ukázali si naše kompoty - zhodnotili jsme si výrobky a pověděli si, co nás na tom bavilo nejvíce. Po svačině jsme měli hudební chvilku - dechové cvičení, rozezpívání pomocí známých písniček a nácvik nové písničky. Na koberci jsme si zopakovali, jaké známe ovoce a nakonec jsme si vyzkoušeli, zda ovoce poznáme jen pomocí chutě. Poté děti měly angličtinu. Opakovaly základní fráze. Učily se počítat na prstech do 5, říkaly, jaké je počasí. Vypracovaly si pracovní list, kdy vybarvovaly zvířátka dle pokynů paní učitelky. Poznávaly zvířátka v kroužku na koberci a společně je počítaly. Nakonec hrály oblíbenou hru dětí Schovávání obrázků.
16. 9. 2024 Saurus a jeho podzimní zahrádka - ovoce
Po příchodu jsme si hráli u stolečku - třídili jsme jablíčka dle barviček a ovoce do správnách přihrádek, hledali jsme stíny k ovoci a správné geometrické tvary. Provcičili jsme si vizuomotoriku a uvolnili jsme ruku při obtahování hrušky. Na tabuli jsme měli připravené stromy a ovoce, které jsme otrhávali do košíčků a děti si dál s ovocem hrály dle své fantazie.
Mladší děti: Ráno jsme se s dětmi přivítali. Protáhli jsme se u relaxační hudby při pondělní józe. U kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den a počasí. Seznámili jsme se s tématem týdne - ovoce a také s novou básničkou. Po svačince jsme si v kroužku na koberci s dětmi pověděli a ukázali, jaké ovoce sbíráme na podzim a jaké další ovoce děti znají (jahody, borůvky, maliny, ...). S dětmi jsme si také ukázali reálné ovoce, aby děti věděly jak vypadá a samozřejmě ochutnávku. Kdo chtěl, mohl ochutnat jablíčko, hroznové víno a švestku. Nakonec jsme si s dětmi zahráli hru, kdy paní učitelka hrála a děti tancovaly. Na pokyn paní učitelky děti měly doběhnout ke správné obruči, která znázorňovala ovoce (modrá - hroznové víno, oranžová - meruňka, červená - jablko, zelená - hruška, fialová - švestka).
Starší děti: U stolečku jsme obtiskli jablíčka na papír a nechali jsme uschnout. Přivítali jsme se v ranním kroužku a u kalendáře jsme si pověděli, jaký máme den, měsíc a počasí. Zacvičili jsme si ranní jógu s relaxační hudbou a pohádkou o trhání jablíček. Po svačince jsme se seznámili s některými druhy ovoce. Řekli jsme si, které ovoce roste na stromě a které na keři. Zahráli jsme si pohybovou hru Na ovoce. U stolečku jsme si vymalovali víčko na zavařovací sklenici, abychom zítra mohli dodělat kompot.
Ven jsme se šli projít po okolí školky, proběhli jsme se v parčíku a zamávali jsme mašině.
13. 9. 2024 Jak Saurus tráví den
Ráno jsme se s dětmi přivítali v ranním kroužku. U kalendáře jsme si pověděli jaký máme den, počasí a roční období. Bohužel nás nevyzvedl autobus, tak se dnešní lekce plavání nekonala. S dětmi jsme se vrátili zpět do školky. Udělali jsme si pracovní list, kdy jsme měli vybarvit věc, která mezi hračky nepatří a říci, kde ji můžeme najít. Se staršími dětmi jsme si zahráli paměťovou hru, kdy děti dostaly kartičku a měly si zapamatovat co nejvíce věcí, které jsou v batůžku. Poté paní učitelka kartičku vzala a děti měly vyjmenovat co nejvíce věcí, které si pamatují. Přejeme krásný víkend! :)
12. 9. 2024 Jak Saurus tráví den
U stolečků jsme malovali na tabuli podle předlohy.
Mladší děti: Po příchodu jsme se přivítali a u kalendáře si pověděli, jaký máme den a počasí. Po svačince děti hledaly obrázky denního režimu ve školce a společně jsme si je časově seřadili. Poté děti pohoupaly kamaráda na houpačce - grafomotorika spodní oblouk. Hráli jsme si na koberci s dřevěnými kostkami, legem Duplem a v kuchyňce.
Starší děti: Starší děti si po příchodu vybarvily oblečení. Vystřihli si ho a nalepili do batůžku. Děti, které si ho nestihly dodělat, dokončily batůžek po svačince. V ranním kroužku jsme se přivítali a zopakovali si básničku a písničku. Procvičili jsme si prostorové pojmy, kdy děti dávaly hračky na poličku dle pokynů paní učitelky. Zahráli jsme si oblíbenou hru dětí Na sochy. Po svačince jsme si udělali logopedickou chvilku. Protáhli jsme si jazýčky při mimickém cvičení. Foukali jsme papírové hračky do správných boxíků a nakonec jsme si zahráli sluchovou hru Na robota. Vypracovali jsme si grafomotorický list a děti si dodělaly batůžky. Bohužel bylo deštivé počasí, tak jsme zůstali ve školce a hráli jsme si s vláčky, kuchyňkou a stavěli jsme bunkr.
Ještě před obědem jsme všichni společně popřáli Patričkovi k narozeninám, který dětem za přání donesl dobrůtku. DĚKUJEME! :)
11. 9. 2024 Jak Saurus tráví den
Ráno jsme si u stolečků malovali na tabuli fixy podle předlohy a řadili hračku od největší po nejmenší.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si Labadu a bublinu. Poté jsme chodili jako různá zvířata (slon, medvěd, zajíc,...). Protáhli jsme se od hlavy po paty a zacvičili si na pohybovou říkanku Endele, bendele. Nakonec jsme se vydýchali. Po svačince jsme si zopakovali režim školky a vysvětlili si bezpečnostní pravidla při hraní ve školce i venku. Zopakovali jsme si básničku a písničku a šli jsme ven.
Starší děti: S dětmi jsme si ráno zacvičili. Nejprve jsme chodili do rytmu chrastítka jako medvědi, žáby a ptáčci. S dětmi jsme si zahráli pohybovou hru Na barevné domečky. Protáhli jsme si s plyšáčky a proběhli jsme si opičí dráhu, kdy děti nakonci musely roztřídit hračky do správného boxíku. Nakonec jsme si s dětmi procvičili hod spodem, kdy děti házely míčky do obručí. Po svačince jsme si zopakovali a připomněli pravidlam které máme u nás ve školce a nakonec jsme si vypracovali pracovní list. Děti měly za úkol roztřídit kostičky ze stavebnice podle barvy.
Šli jsme se projít ven do parku, proběhli jsme se a na kamínkách jsme si malovali obrázky.
10. 9. 2024 Jak Saurus tráví den
U stolečků si děti stavěly stavebnici dle předlohy, skládaly obrázky na stíny a řadily obrázek hračky dle velikosti.
Starší děti: Ráno jsme si s dětmi v ateliérku vybarvili vodovými barvami batůžek a nechali jsme ho uschnout. V ranním kroužku jsme se přivítali, zatančili si Labadu a zopakovali jsme si novou básničku. Paní učitelka seznámila děti s novou písničkou Naše školka. Zahráli jsme si paměťovou hru "Která značka chybí?" Po svačince jsme si udělali pár dechových cvičení, rozezpívali se a naučili se novou písničku. Po zpívání jsme si vystřihli batůžek a zítra si ho doděláme. Poté děti měly angličtinu. Opakovaly známé fráze (What’s your name? How old are you?….). Zahrály si anglickou verzi hry Pan Čáp ztratil čepičku. U pracovního listu si procvičily barvičky a nakonec si na LCD obrazovce zahrály hru.
S mladšími dětmi jsme šli ven. Vyrazili jsme do parku, kde jsme zamávali nákladnímu vlaku a šli se podívat na jeřáb. Nakonec jsme si poběhali na zahradě a zahráli si hru Na vlka a ovečky.
Mladší děti: Ráno si děti vystřihly batůžky a nalepily si do nich i vystřižené oblečení, které nosí do školky. Přivítali jsme se a zatančili si Labadu. U kalendáře jsme si řekli, jaký dnes máme den, měsíc, počasí a roční období. Slovíčka jsme si vytleskali. Zopakovali jsme si básničku au stěny v jídelně jsme si dle obrázků řekli, jaký režim trávíme ve školce (od příchodu po odchodu domů). Po svačince jsme si u klavírku zahráli na mašinu, která jede po kolejích nebo vyfukuje páru. Poté jsme poznali písničky a na melodii Prší, prší jsme si zazpívali písničku o Saurusu. Nakonec jsme si ji odehráli is rozsáhlou kapelou a hudebními nástroji.
9. 9. 2024 Jak Saurus tráví den
U stolečku jsme si s dětmi přiřazovali do batůžku věci podle stínů a skládali stavebnici podle předlohy.
Starší děti: S dětmi jsme se v ranním kroužku přivítali a zatančili si Labadu. Připomněli jsme si, o čem jsme se bavili minulý týden a řekli si, co za téma nás čeká tento týden. Protáhli jsme se při relaxační hudbě u jógy. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den, počasí a měsíc. Po svačince děti hledaly poschovávané obrázky. Pověděli jsme si, jaký denní režim máme ve školce a že se může měnit (plavání, bruslení, lyžování,....). Také jsme si řekli, co děláme doma od doby kdy vstaneme, až po dobu než půjdeme zase spát. Roztřídili jsme se s dětmi také obrázky vhodného a nevhodného chování k zamračenému smajlíkovi a usměvavému smajlíkovi. Nakonec děti pohoupaly holčičku nebo chlapečka na houpačce - grafomotorika půlkruh. Protože pršelo, s dětmi jsme zůstali ve školce.
Mladší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si řekli, jaký dnes máme den a počasí. Zacvičili jsme si pondělní jógu při klavírní relaxační hudbě. Po svačince jsme si podle obrázků povídali o tom, máme ve školce a jaký režim jsme se s básničkou. Poté si děti zahrály na koberci s dřevěnými kostkami nebo s legem Duplem. U stolečku jsme si modelovali a postupně si děti vybarvily batůžky a oblečení voskovými pastely nebo fixy.
6. 9. 2024 Saurus vítá kamarády
Dnes nás čekala první lekce plavání v tomto roce. Nejprve jsme se přivítali a pokusili se s plavčicemi. Vysvětlili jsme si pravidla pohybu a chování v bazénu a kolem něho. Protáhli jsme se a zaskákali panáka. Po klouzačce se děti sklouzly do nejmenšího bazénku. Tam jsme se naučili přivítací básničku a čarovali jsme. Měnili jsme se v různých zvířátkách dle pokynů plavčice. Pomocí kelímků jsme si smočili jednotlivé části těla a zahráli si kopací hru na dešťové kapičky. Nakonec jsme přešli do středního bazénu, kde jsme sbírali zvířátka dle barviček. Všem přejeme krásný slunečný víkend.
5. 9. 2024 Saurus vítá kamarády
Ráno si děti zahrály na koberci s dřevěnými kostkami, kolejemi a autíčky. U stolečku počátkem medvídky v poličce pomocí kamínků nebo skládaly barevné housenky.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku a zatančili jsme si Kolo, kolo mlýnský. U kalendáře jsme si řekli, jaký je dne a jaké je dnes počasí. Zazpívali jsme si písničku s pohybem – Šlapu si to do školky. Zahráli jsme si na zvířátka a zopakovali jsme si, co se správně dělá ve školce a které věci ve školce neděláme. Po svačince jsme si pohráli na koberci a společně jsme si postavili velkou vlakovou dráhu. Nakonec jsme si procvičili jazýčky při logopedické chvilce a zkusili jsme složit puzzle – naše značka.
Starší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si labadu a bublinu. Pověděli jsme si, jaký máme den a počasí a připomněli jsme si, co se zářím mění. Pomocí obrázků, které si děti následně vybarví, jsme si zopakovali, co se dělá a nedělá ve školce a každý si měl vzpomenout na jedno pravidlo, které tu ve školce máme a vysvětlit ho. Po svačině jsme si zopakovali písničku a básničku s pohybem. Poté si děti hrály au stolečku si vypracovaly pracovní list, kde klikatými čarami spojovaly děti se stíny.
Při pobytu venku jsme si opět užívali slunečného dne na zahradě. Děti si hrály u bazénku, na pískovišti, klouzaly se nebo jezdily na motorkách.
4. 9. 2024 Saurus vítá kamarády
Ráno jsme si zahráli na koberci s vlakovou dráhou a vařili jsme v kuchyni.
Mladší děti: V ateliéru jsme si udělali obrázek – Pravidla třídy. A děti si tak zopakovaly naše pravidla. Přivítali jsme se v ranním kroužku s písničkou – písničkou jsme jednou zpívali hodně potichu a podruhé hodně nahlas. U kalendáře děti řekly, jaký je dnes den a jaké máme venku počasí. Zahráli jsme si na zvířátka. Děti podle melodie a tónů klavíru chodily po koberci (jako medvěd, ptáček, zajíc, žába, …). Po svačince děti hledaly rozdíly na dvou podobných obrázcích. Ukazovaly a říkaly, co se ve školce může dělat a co ve školce neděláme.
Starší děti: Přivítali jsme se a odpověděli jsme si, jaký dnes máme den a počasí. Zopakovali jsme si naši písničku a zacvičili jsme si. Nejprve jsme si zahráli na sochy. Poté děti hledaly správné obrázky dle pokynů. Na terase jsme se protáhli s kroužky a proběhli si opičí dráhu. Při relaxaci jsme opět odpočívali na terase. Po svačině jsme si zopakovali básničku a odpověděli jsme si, jak se správně a bezpečně ve školce chováme. Poté si děti vypracovaly grafomotorický list, kde obtahovaly míč.
Pobyt venku jsme si užili na zahradě, kde jsme si hráli na pískovišti, u bazénku a jezdili na motorkách.
3. 9. 2024 Saurus vítá kamarády
Po příchodu si děti hrály na koberci s kolejemi, autíčky a kuchyňkou. U stolečku modelovaly, hrály si s kamínky nebo skládaly puzzle značek.
Mladší děti: Přivítali jsme se v ranním kroužku s uvítací básničkou. Zacvičili jsme si při dětských písničkách a pěkně jsme se u toho protáhli. U kalendáře jsme si řekli, jaký máme den a jaké je počasí. Nakonec si děti hudební nástroje a vybrali jsme vybrali s písničkou Šlapu si to do školky. Chodili jsme po třídě, hráli jsme a zpívali. Po svačince si děti obtáhly cestičku do školky. U tabule jsme si zopakovali, co se ve školce dělá a jaká máme pravidla. U stolečku si děti vybraly jedno třídní pravidlo, které si vybarvily a vystřihly (obrázek doděláme zítra).
Starší děti: Přivítali jsme se a zacvičili si labadu. Zopakovali jsme si pravidla v naší školce a naučili se básničku "Honem, honem, všichni sem". U tabule jsme si procvičili značky dětí a zkusili jsme si, zda umíme přiřadit značky kamarádům. Individuálně si děti vypracovaly pracovní list s procvičováním prostorové orientace a zahráli jsme si hru na vláček, který jede krajem. Po svačince jsme si u klavírku udělali dechová cvičení, kdy jsme syčeli jako mašina a vyfukovali páru. Zazpívali jsme si známé písničky a naučili se písničku o naší školce na melodii prší, prší. Dnes měly děti první lekci angličtiny: opakovaly základní fráze, přivítaly se a reagovaly na otázky. Poté opakovaly barvy při hře s plácačkami a na schovávanou kartiček. Běhaly k barvě dle pokynu a nakonec si barvičky zopakovaly na LCD obrazovce. Při pobytu venku jsme se šli projít do okolí školky, kde jsme si zahráli hru na vláček a pohráli si v kamínkách. Poté jsme si zahráli na zahradě.
2. 9. 2024 Saurus vítá kamarády
Vítáme Vás v novém školním roce. Dnes jsme se přivítali s novými kamarády. Seznamovali jsme se s hračkami, které tu máme au stolečku jsme skládali kamínky a modelovali jsme. Děti si postupně namalovaly samy sebe vodovými barvami nebo tuší. Vystřižené postavy poskládáme kolem básničky, se kterou seznámíme zítra. Přivítali jsme se au kalendáře si odpověděli, jaký máme den, měsíc, počasí a roční období. Pomocí vláčku, který jede krajem jsme si přidávali vagónky z dětí. Podle obrázků jsme si také představili režim dne a činnosti, které ve školce děláme. Seznámili jsme se také s pravidly školky, které nám pomohou k bezproblémovému soužití ve školce. Při pobytu venku jsme si šli pohrát na zahradě, kde jsme jezdili na motorkách, klouzali se a hráli na pískovišti.
26. 8. - 30. 8. 2024 Saurus se loučí s létem
Tento týden jsme si užívali hlavně slunečného počasí. S dětmi jsme si povídali, jaká dobrodružství a zážitky zažily o prázdninách a že nám brzy skončí léto a začne podzim. Vyrobili jsme si bublinkový obrázek, kdy děti za pomocí špachtliček dávaly bublinky z obarvené jarové vody na čtvrtku a vznikl tak krásný podklad, na který si děti potom namalovaly nějaký zážitek z prázdnin. Procvičili jsme si předmatematické představy a vybarvovali jsme obrázky dle puntíků. Ve středu jsme si zacvičili. Zahráli jsme si Na sochy a Pan čáp ztratil čepičku. Jako grafomotoriku děti namalovaly sluníčko. Také jsme oslavili Sebíčkovi narozeniny. Zazpívali jsme si písničky, které už moc dobře známe. Většinu času jsme trávili na zahradě, kde jsme si hráli na pískovišti, v bazénku jsme přelévali vodu a houpali se na houpačkách.
19. 8. - 23. 8. 2024 Saurus cestuje do džungle
Tento týden jsme se s dětmi vypravili prozkoumat džungli. Pověděli a ukázali jsme si, jak taková džungle vypadá a jaká zvířátka v ní žijí. Poslechli jsme si zvuky z džungle. Společnými silami si děti vyrobili podklad na džungli. Každé dítě si vybralo dvě zvířátka, která vybarvila a nalepila do džungle. Vytvořili jsme si také dalekohled, abychom mohli pozorovat různá zvířátka a opičku. Naučili jsme se se novou básničku Džungle a písničku Dobrodružství v džungli. Menší děti si vypracovali grafomotorický list, kdy dělaly okolo zvířátek ohrádku a starší děti dokreslovaly hrochovi břicho. Zacvičili jsme si jógu při relaxační hudbě z džungle. Vypracovali jsme si pracovní list, kdy děti vytleskávaly zvířátka a vyplňovaly počet tlesknutí do puntíků. Také jsme si pustili naučné video, kdy děti měly hádat, které zvířátko skrývá ve stínu. Když bylo hezky, většinu času jsme trávili venku. V parku jsme mávali mašině a kreslili jsme klacíky na cestičku. Přejeme krásný víkend! :)
12. 8. - 16. 8. 2024 Saurus muzikantem
Tématem týdne byla hudba. Seznámili jsme se s hudebními nástroji. Řekli jsme si, jak se jmenují a vyzkoušeli si, jaký vydávají zvuk. Zkusili jsme je i podle zvuku poznávat a následně jsme si společně na hudební nástroje zahráli ak tomu si zazpívali známé písničky. Děti si vyrobily tamburínku z papírového talířku a víčka. Na tamburínu jsme si společně zahráli a přivítali jsme se s ní v ranním kroužku. Z papíru si děti také poskládaly harmoniku. Zacvičili jsme si jógu při poslechu relaxační klavírní hudby. Procvičili jsme si dech a pusinky při logopedické chvilce. Vypracovali jsme si grafomotorický list a pracovní list na procvičení zraku a orientace na papíře. Nejteplejší den v týdnu jsme strávili z větší části na zahradě v plavkách. Užívali jsme si vodní sprchu a hry v bazénu. Také jsme si hráli na pískovišti, průlezkách a jezdili na motorkách. Ven jsme chodili i na procházky a zastavili jsme se na kolotoči.
5. 8. - 9. 8. 2024 Saurus u moře
Tento týden jsme se s dětmi vypravili k moři. Povídali jsme si o živočiších, kteří žijí v moři a moři (jaké je moře, co můžeme vidět u moře, ...). Ukázali jsme si i video a hádali jsme, který živočich skrývá pod stínem. Protáhli jsme se u jógy. Vyrobili jsme si kraba, kterého jsme vymalovali, vystřihli a následně slepili dohromady, barevnou chobotnici a podmořský náramek. Naučili jsme se novou básničku Moře a krásnou písničku Pod mořem. Vypracovali jsme pracovní list, kdy děti vybarvovaly zvířátka, která v moři žijí. Ve středu jsme si zacvičili. Zahráli jsme si hry Pozor, žralok! a Spící mušle. Paní učitelka Romča nám dovezla z Itálie mušličky. Společně jsme si je prohlédli, odpověděli si o nich a každý jsme jednu dostali domů na památku. Podívali jsme se i na naučné video Jak vzniká perly? V týdnu jsme také oslavili narozeniny Filípka, který dětem přinesl dobrůtky. Společně jsme Filípkovi popřáli a zazpívali si písničky podle jeho přání. U stolečku jsme také lovili v moři (gelové perly) různé mušličky, zvířátka, koráli a kamínky. Jako logopedické cvičení jsme si poslechli logopedickou pohádku Jedeme k moři a během pohádky jsme si procvičovali pusinky. Nakonec děti za pomocí brčka hledali v moři (obarvené mléko s vodou) zvířátka. Jako grafomotorické cvičení jsme čtverzubci dokreslili tělíčko (kruh) a pomohli jsme želvičkám doplavat ke korálům (vlnky). Podívali jsme se na pohádku Bob a Bobek - Dobrodružství s delfínem. V pátek bylo krásné počasí, tak jsme s dětmi vyrazili na delší procházku, kterou jsme skončili na hřišti Žába. Přejeme krásný víkend! :)
29. 7. - 2. 8. 2024 Saurus a jeho letní hrátky
Tento týden jsme si opět povídali o létu. Pomocí obrázků jsme si zopakovali, jaké v létě můžeme vykonávat sporty a jiné činnosti. Vzpomněli jsme si také, s jakým hmyzem se v létě můžeme setkat a kam můžeme jezdit na prázdniny a dovolenou. Zacvičili jsme si pondělní jógu a při velkém cvičení jsme se protáhli s míčky a proběhli si překážkovou dráhu. Hráli jsme na sochy a na různě tekoucí vodní toky. Vytvořili jsme si námořníka, kterého jsme vybarvili a loďku mu vytvořili z půlky papírového tácku. Také jsme si na čtvrtku pomocí temperových barev vytvořili moře, do kterého jsme hodili vzkaz v lahvi. Stavěli jsme Zoo z dřevěných kostek a hráli si na koberci s legem Duplem a kolejemi. Děti tak procvičovaly jemnou a hrubou motoriku a fantazii. Zpívali jsme známé písničky a naučili se se novou básničku o letních radovánkách. Venku jsme si užívali rozmanitého letního počasí formou procházek a na zahradě. Děti si také procvičovaly grafomotoriku na LCD obrazovce, kde dělaly k majáku mořské vlny a na papíře spojovaly malé mořské potvůrky s větší vlnkou nebo lomenou čárou. Na koberci jsme si řekli nějaké letní hádanky a procvičili si jazýčky. Také jsme popřáli Janičce k pátým narozeninám a ta dětem rozdala malé dobrůtky. Všem přejeme krásný a pohodový víkend a příští týden se Saurusem podíváme k moři.